Evden Eve Nakliyat

Kurumsal Web Paketi Cenix v 2.5

HTML5 Form Doğrulama – Tüm Hata Mesajları gösterir

Giriş Formu CSS Doğrulama

Kurumsal Web Paketi Limber v 2.0

​Facebook’un Hakkınızda Neler Bildiğini Nasıl Kontrol Edersiniz?

Sosyal Medya 16 Ocak 2016
61 Görüntülenme

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin; Facebook, siz hesap açtığınız günden beri sizin hakkınızda pek çok bilgiyi toplamakta. Bu durum zaten artık hepimizin bildiği bir şey. 

Bu durumdan -sizlerin ve bizlerin olduğu gibi- rahatsız olan kullanıcıların sayısı ciddi bir oranda fakat kimse bu sebepten ötürü dünyanın en büyük sosyal ağ platformunu bırakmak istemiyor (yani bir bağlamda ”seve seve” razı oluyor).

Bu konuda zaten Facebook, kendini en güzel şekilde reklamlar ile belli etmekte. Şöyle ki, ‘A’ sitesine girerek örneğin birkaç gitarın fiyatına falan bakın. Sonrasında Facebook hesabınıza girdiğinizde yanlarda gitar ilanları vb. pek çok reklam ile karşılaşacaksınız. Bu durum, Facebook’un sizi bir bağlamda kendi platformu dışında takip ettiğinin de göstergesi.

Peki bu durumu kontrol altına almak ister miydiniz? (tabiki istersiniz). Facebook, bu takip olayını, tıkladığınız içeriklerdeki anahtar kelimeleri baz alarak yapmakta. Bu sayede hangi reklamı size vereceğini belirlemekte. Ancak siz bu duruma bir el atarak, hangi türde neler görmek ya da görmemek istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Yani bir bağlamda Facebook’un sizin hakkınızda bildiği şeylere de göz atabiliyorsunuz.

Ayrıca beğendiğiniz sayfaların da karşınıza çıkan reklamlarda bir etkisi oluyor. İşin sinir edici tarafı ise Facebook’ta çok fazla sayfayı beğenmeyen biri olsanız bir Zuckerberg abimiz ve ekibi size bir ton kategori ve bununla birlikte bir ton reklam kitlemeyi başarıyor.

Peki bu reklamlardan -en azından bir kısmından- nasıl kurtulursunuz? Buraya tıklayarak (ya da direkt https://www.facebook.com/ads/preferences/edit/ adresini aratın) erişeceğiniz ”Reklam Tercihlerin” sayfasından hem Facebook’un sizler için hangi kategoride hangi reklamı koyduğunu görebilir, hem de bu reklamları kaldırarak bir daha karşınıza çıkmamasını sağlayabilirsiniz. 
 
Bu arada baştan belirtelim; dediğimiz gibi Facebook bir ton kategoriye bir o kadar da alt başlık eklediğinden bu işlem birkaç saatinizi alabilir. Kolay gelsin.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Oppo, Neo 5S ve Neo 5 (2015) Modellerini Duyurdu

Oppo, Neo 5S ve Neo 5 (2015) Modellerini Duyurdu

8 Haziran 2015
52 Görüntülenme
Ankara Halı Yıkama

Ankara Halı Yıkama

8 Eylül 2016
122 Görüntülenme
Canlı Yayında Olabilecek En Kötü Olay

Canlı Yayında Olabilecek En Kötü Olay

29 Ağustos 2015
66 Görüntülenme
Zorla Ayağa Kaldıran Alarm [Video]

Zorla Ayağa Kaldıran Alarm [Video]

12 Ocak 2016
75 Görüntülenme
Kızlarla Şaka Olmazmış İzleyin Neler Oluyor!

Kızlarla Şaka Olmazmış İzleyin Neler Oluyor!

29 Nisan 2016
59 Görüntülenme
Apple, Taylor Swifte geri adım attırdı

Apple, Taylor Swifte geri adım attırdı

26 Haziran 2015
74 Görüntülenme
Sarhoş Kuşu Evine Uçur Yeni Android Oyunu

Sarhoş Kuşu Evine Uçur Yeni Android Oyunu

13 Ağustos 2015
71 Görüntülenme