Evden Eve Nakliyat

Bill Gates’e Ait 11 Anlamlı Söz

Teknolojinin Zararlarını Biliyor musunuz ?

Steve Jobs’tan 13 İlham Verici Söz

Ülkelere Ait Sloganlar | Video 1

1 Saniye İçinde Rubik Küpünü Çözebilen Hasta Ruhlu Robot

Mobil 25 Ocak 2016
80 Görüntülenme

İlk olarak 1974 yılında icat edilen ve bu zamana kadar 350 milyondan fazla kez satılan bulmaca türü olan rubik küpü, Jay Flatland ve Paul ismindeki iki kişi tarafından geliştirilen robot sayesinde 1 saniye içerisinde çözülüyor. 

Yapılan denemelerde genel olarak 1.3 ile 1 saniye arasında çözüldüğü görülen küp birbirlerine yakın değerler alıyor olsa da her defasında ufak bir farkın ortaya çıkıyor. Bunun sebebi ise küpün her karıştırıldığında zorluk derecesinin de buna paralel olarak değişkenlik göstermesi.
 


Video, robotların ilerleyen yıllarda insanların yerine geçebileceği alanların sayısının ne kadar fazla olabileceğine dair kuşkuları da beraberinde getiriyor. Zaten bu durumla ilgili (ağırlıklı olarak yapay zeka olsa da robotlar da bunun içerisinde yer alıyor) başta Stephen Hawking olmak üzere birçok bilim insanından çok önemli açıklamalarından gelmişti. Bunun üzerine bir de böyle bir örnekle karşılaşınca yapılan açıklamaların doğruluk payının ne kadar yüksek olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Hatırlarsanız bundan iki ay önce de rubik küpünü 4.90 saniyede çözen 14 yaşındaki Lucas Etter’dan bahsetmiştik. Robotlarla kıyaslayacak olursak tabii ki daha geride kalıyor fakat insanlar arasında en hızlısı hala Lucas.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kitap Aşkıyla Doğan Çocuk [Video]

Kitap Aşkıyla Doğan Çocuk [Video]

10 Aralık 2015
90 Görüntülenme
Brain it on the truck! – 10. Bölüm – 1. Dünya

Brain it on the truck! – 10. Bölüm – 1. Dünya

16 Kasım 2016
57 Görüntülenme
Çok Sabırlı Köpek [Video]

Çok Sabırlı Köpek [Video]

24 Kasım 2015
84 Görüntülenme
Puzzle Kutuyu Açmak Kolay Değil [Video]

Puzzle Kutuyu Açmak Kolay Değil [Video]

2 Ocak 2016
96 Görüntülenme