Logo Creator Tasarımı

Kredi Kartı ile Alış Veriş 17 Ağustosda Sona Eriyor!

Giphy ile Fotoğraflarınızı GIF’lere Dönüştürün!

Stuff Tasarımı

12 Maddede Psikologlara Göre Bedensel Acıların İşaret Ettiği Duygusal Bozukluklar

Fotoğraf Galeri Cumartesi Mayıs 21st, 2016
285 Görüntülenme

Hayat çoğumuz için bir problemler silsilesi şeklinde sürüp gidiyor sevgili dostlar. İnsan neden böyle herkesin acı çektiği bir dünya düzeni kurmuş anlamak gerçekten mümkün değil. Problemleri çozdükçe rahatlayacağız sanıyoruz ancak durmadan yenileri ekleniyor ve nefes alamaz duruma geliyoruz. Travmaya bağlı depresyon konusunda uzmanlaşmış psikolog Susan Babel’in, yaşadığımız duygusal problemlerin ve stresin, kronik beden ağrılarına sebep olduğu konusunda kanıtlara ulaştığı yeni çalışmasının sonuçları şu şekilde:

1. Baş ağrısı

Çalışmaya göre baş ağrılarını ve migreni tetikleyen en önemli sebep yaşadığımız günlük stresler. Bir şeylere yetişmeye, işimizi halletmeye, çocukları okuldan almaya koşturdukça bedensel limitlerimizi zorluyor ve kronik baş ağrılarına sebep oluyoruz.

2. Boyun ağrısı

Ulaşılan sonuçlar, boyun ağrısının herhangi bir sebeple başka insanları ya da kendimizi affedemiyor oluşumuzdan kaynaklandığını gösteriyor. Hem kendimizin, hem de diğerlerinin iyi yönlerini görmeye çalışmak ve geçmişte yaşananlarla olan hesabımızı kapatmak kronik boyun ağrısının duygusal çözümü gibi görünüyor.

3. Omuz ağrısı

Çalışmaya göre omuz ağrısı, çok büyük bir duygusal yükü taşımakta olduğunuzu gösteriyor. Mecazen kullanılan “problemleri omuzlamak” ifadesi de buradan geliyor olsa gerek. Herkesin sorumluluğunu kendi üzerinize almaktan vazgeçmek, duygularınızı biriktirmeye son verip etrafınızdaki insanlarla paylaşmak, kronik omuz ağrısının en büyük ilacı olacaktır.

4. Sırt ağrısı

Edinilen bulgular, kronik sırt ağrılarını tetikleyen en önemli sebebin duygusal destekten yoksunluk olduğunu gösteriyor. Yanınızda size destek olan birileri bulunmadığında, yeterince sevilmediğinizi hissettiğinizde, ya da belki siz, etrafınızdaki insanlardan sevginizi sakındığınızda sırtınıza büyük bir yük bindirmiş oluyorsunuz. Kronik sırt ağrısı, belki de uzun zamandır yalnız olanlar için bir ilişkiye başlama gerekliliğini vurgulayan bir uyarıdır…

5. Bel ağrısı

Çalışmaya göre bel ağrısı, tıpkı sırt ağrısı gibi duygusal destekten yoksunluğa işaret ediyor olabileceği gibi, maddi konularda çok fazla kaygılandığınızın işareti de olabilir. Parayla ilgili kaygılardan kurtulmak ve hayatınızdaki meseleler için sevdiğiniz insanlardan yardım istemek kronik bel ağrısının duygusal olarak tedavi edilmesi anlamına geliyor.

6. Dirsek ağrısı

Ulaşılan sonuçlar, dirsek ağrısının hayatınızdaki değişime direndiğiniz anlamına geldiğini gösteriyor. Hayatın devamlı değiştiğini ve değişmek zorunda olduğunu kabul edip bu değişime ayak uydurmaya çalışmak, olayları akışına bırakmak bedeninizin bu bölgesinde oluşan ağrıların hafiflemesini ve zihninizin pamuk gibi olmasını sağlayacaktır.

7. El ağrısı

Ellerimiz bizi dış dünyaya, insan ilişkilerine bağlayan organlardır. Araştırma sonuçları, kronik el ağrısının sebebinin, iletişim eksikliğinden ve insanlarla yeterince bağ kuramamaktan kaynaklandığını gösteriyor. Yeni arkadaşlar edinmek, hayata dahil olmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek bu problemin çözümü yolunda atılabilecek en önemli adımdır.

8. Kalça ağrısı

Çalışmaya göre kalça ağrıları, hayatın getirdiği değişikliklerden korkmak ve kararsızlık gibi zihinsel ve duygusal problemlerden ileri geliyor. Seçim yapmak ve yaptığınız bu seçimler neticesinde hayatınızda değişiklikler yaratmak kimi zaman çok zor görünse de yaşamın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bizim için iyi olacağını düşündüğümüz seçimler yapmak ve o seçimlerin getirisi olan durumları kabul etmek kalça ağrılarını önlemede önemli rol oynuyor.

9. Diz ağrısı

Araştırma sonuçları, büyük bir egoya sahip olmanın kronik diz ağrılarına sebep olabileceğini gösteriyor. İnsanlarla bir arada olmak, grup çalışmalarına katılmak, tevazu sahibi olmayı öğrenmek bu sıkıntının çözümü için en uygun yol. Neticede hepimiz insanız, hepimizi aynı böcekler yiyecek. Çok da şeyapmayalım yani…

10. Baldır ağrısı

Çalışmanın neticeleri, baldır ağrılarının birden çok sebepten kaynaklanabileceğini gösteriyor. Stres, duygusal gerginlikler, kıskançlık ve rekabet hisleri baldırlarımıza en çok zarar veren duygular arasında yer alıyor. Kısacası benlik saygısına sahip olmak ve kendimizi diğer insanlarla karşılaştırmaya, yarıştırmaya, onlara sahip olmaya çalışmaya son vermek baldır ağrılarının reçetesini oluşturuyor.

11. Bilek ağrısı

Araştırmayı yürüten psikologlar, kronik bilek ağrılarının, insanın kendisini hayatın zevklerinden mahrum etmesi neticesinde oluştuğunu düşünüyor. Hayatı dolu dolu yaşamayı, gülmeyi, eğlenmeyi, sevişmeyi hak etmediğimize inanmak, bu zevkleri kendimize çok görmek vücudun bu bölgesinde yaşadığımız sıkıntıların başlıca sebebi. Yaşamımıza bir az renk katalım, hayatta güzel şeyler de var a dostlar…

12. Ayak ağrısı

Ulaşılan sonuçlar, deprese olmanın, sıkıntılara ve bunalımlara sürüklenmenin vücutta kendisini ayak ağrısı olarak açığa vurabileceğini kanıtlıyor. Negatif düşüncelerin ve karamsarlıkların benliğimizi ele geçirmesine göz yummak yerine hayatımıza yeni heyecanlar katmak, yeni hobiler edinmek, ya da ne yapınca mutlu hissediyorsak onu yapmak kronik ayak ağrılarının çözümünü oluşturuyor. 

Dr. Susan Babel, yayımladığı makalede şunları söylüyor:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yine “Neden” Diye Sorduk! Enteresan Sorulara Verilmiş 10 Cevap

Yine “Neden” Diye Sorduk! Enteresan Sorulara Verilmiş 10 Cevap

Çarşamba Haziran 1st, 2016
511 Görüntülenme
Sevgilisini Bilgisayar Oyunu Batağına Kaptırmış Kızların 13 Dramı

Sevgilisini Bilgisayar Oyunu Batağına Kaptırmış Kızların 13 Dramı

Çarşamba Haziran 1st, 2016
517 Görüntülenme
Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çarşamba Haziran 1st, 2016
557 Görüntülenme
Teknoloji ile Yok Olacak Meslekler

Teknoloji ile Yok Olacak Meslekler

Çarşamba Haziran 1st, 2016
457 Görüntülenme
Allah Akıl Fikir Versin Diyeceğiniz Garip mi Garip 9 İnsan

Allah Akıl Fikir Versin Diyeceğiniz Garip mi Garip 9 İnsan

Pazar Mayıs 29th, 2016
413 Görüntülenme
Doğal Güzellik Alaska Hakkında İlginç Bilgiler

Doğal Güzellik Alaska Hakkında İlginç Bilgiler

Pazar Mayıs 29th, 2016
491 Görüntülenme
Ünlü Markaların Logolarındaki İnanılmaz Değişimler

Ünlü Markaların Logolarındaki İnanılmaz Değişimler

Pazar Mayıs 29th, 2016
413 Görüntülenme
Bunlar da var!
Kafaya  Yumurta ile Vurma + 2 Süper Eğlenceli Oyun Daha

Kafaya Yumurta ile Vurma + 2 Süper Eğlenceli Oyun Daha

Perşembe Nisan 14th, 2016
355 Görüntülenme
Resize me Web Site Tasarımı

Resize me Web Site Tasarımı

Pazartesi Nisan 24th, 2017
154 Görüntülenme
Balloonr Web Site Tasarımı

Balloonr Web Site Tasarımı

Pazar Nisan 30th, 2017
146 Görüntülenme
Twittera erişim engellendi [Güncellendi]

Twittera erişim engellendi [Güncellendi]

Çarşamba Temmuz 22nd, 2015
410 Görüntülenme
Angry Birds filminin ilk fragmanı yayınlandı

Angry Birds filminin ilk fragmanı yayınlandı

Perşembe Eylül 24th, 2015
361 Görüntülenme
Araba Yıkatmak Boyaya Nasıl Zarar Veriyor

Araba Yıkatmak Boyaya Nasıl Zarar Veriyor

Pazartesi Mart 21st, 2016
309 Görüntülenme