Lüks Ve Konforlu Araçlar İle Yolculuğun Tadını Çıkarın

PHP ile Excel Dosyaları Okuma ve Oluşturma

OnePlus 5 Oreo güncellemesi ile Face Lock kilidini getiriyor

PHP Toplu Mail Gönderme

Android için özelleştirilmiş ‘time picker’ kütüphanesi: dialTimePicker [Yerli GitHub]

Mobil Haberler Çarşamba Şubat 22nd, 2017
525 Görüntülenme

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

dialTimePicker en son 4 ay önce güncellenmiş olsa da aktif olarak kullanılabiliyor

Android tabanlı uygulamalarda kullanılabilen dialTimePicker, en kısa haliyle Türkçeye ‘saat seçici’ olarak çevirebileceğimiz ‘time picker’ olarak tarif edilebilir. Özelleştirilmiş bir input bileşeni (‘custom component‘) olarak konumlanan dialTimePicker’ın saat bilgisi girilmesi gereken herhangi bir form ya da ekranda kullanılması mümkün.

Android’in varsayılan olarak gelen ve çoğu uygulama tarafından kullanılan saat seçicisini beğenmeyip özelleştirmek isteyen geliştiricileri hedefleyen kütüphane Uğur Tekbaş tarafından geliştirilmiş.

Hobi amaçlı geliştirdiği Alarm Shuffle‘ı hazırlarken uygulamanın saat seçicisini özelleştirmek isteyen Tekbaş, daha sonra açık kaynak olarak dialTimePicket’ı geliştirmiş.

GitHub’da açık kaynak olarak yayınlanan kütüphane bugüne kadar 50’ye yakın ‘star’ alıp 11 kez ‘fork’ edilmiş. 50 ‘commit’ ile hayata geçirilen bir proje olan dialTimePicker, yalnızca GitHub üzerinde 500’den fazla kez indirilmiş.

Android’in Lollipop versiyonu ile beraber varsayılan olarak gelen tarih seçicinin hem görünüm hem de işlev olarak oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dialTimePicker da son Android versiyonu öncesindeki cihazlarda sabit bir deneyim sunmak isteyen geliştiriciler tarafından cazip olabilir. Diğer yandan geliştiricisinden dialTimePicker’ın kısa vadede ‘refactor’ edileceğini ve yeni görünümlerin de ekleneceğini öğrendik.

Son olarak Uğur Tekbaş’a dialTimePicker’ı neden açık kaynak olarak geliştirdiğini sorduğumuzdaysa kendisi şunları paylaştı: “Yazılım geliştirmeye başladığım günden beri projelerimde sayısız açık kaynak kütüphaneler kullandım. Geliştirdiğim mütevazi projeyi, bu topluluğa teşekkür mahiyetinde paylaşmak istedim, gördüğü ilgi beni daha da mutlu etti.”

Webrazzi üzerinde dialTimePicker gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize tech@webrazzi.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : http://webrazzi.com/2017/02/22/android-icin-time-picker-kutuphanesi-dialtimepicker/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler