Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Android Kullanıcıları, Facebook Uygulamasını Cihazlarından Kaldırmalı!

Sosyal Medya 26 Ocak 2016
150 Görüntülenme

Facebook’un Android tabanlı mobil uygulamasının, akıllı telefonların RAM, batarya gibi birçok bileşenini sömürdüğüyle ilgili tartışmalar yıllardır sürmeye devam ediyor. Bu sömürmeler elbette her cihaz için geçerli, ama iş Facebook’a geldiğinde durum biraz farklılaşıyor.

Reddit kullanıcısının paylaştığı bazı görseller, Facebook’un Android için geliştirilen mobil uygulamasının cihazı ciddi anlamda yavaşlattığını gösteriyor.

pbrandes_eth kullanıcına adına sahip Reddit üyesi, LG G4 model telefonuyla Facebook uygulamasını kaldırdıktan sonra yaptığı testte telefonun, uygulamanın yüklü olduğu zamana göre çok daha hızlı olduğunu tespit etmiş. 

20 Minuten, Kindle, AnkiDroid, ASVZ, Audible, Calculator, Camera, Chrome, Gallery, Gmail, ricardo.ch, Shazam, Spotify, Wechat, Whatsapp olmak üzere toplam 15 özellik ve uygulamayı DiscoMark adındaki kıyaslama uygulamasıyla test eden kullanıcı, bu uygulamaları 3 kez üst üstte başlatmış ve açılma sürelerini hesaplamış. Facebook ve Messenger yüklü olmadığı sırada bu 15 uygulama 6 saniyenin altında açılma süresine sahipken Facebook ve Messenger yüklü olduğunda ise ortalama 7 saniyede açıldı. (cihazın LG G4 olduğunu tekrar belirtelim) Sonuç olarak Android cihazlarda Facebook ve Messenger uygulaması yüklüyken cihazda %15’lik bir performans düşüklüğü oluşuyor.

Peki dünyada 1.5 milyara yakın kişinin bir Facebook profiline sahip olduğunu da varsayarsak, uygulamayı kaldırmak ne kadar mantıklı olur? Buna cevabım: İsterseniz tarayıcıdan Facebook’a giriş yaparak cihazınızın performansını %15 artırabilirsiniz. Sizce de buna değmez mi? (benzer testi basit bir şekilde sizler de uygulayabilirsiniz, bana kalırsa %15 performans hiçte azımsanacak bir oran değil)

Bu arada Facebook’un kendi uygulaması dışında daha az yer ve pil tüketen alternatif uygulamalarına şuradaki listeden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
GoPro Awards: On a Rocket Launch to Space

GoPro Awards: On a Rocket Launch to Space

11 Mayıs 2016
158 Görüntülenme
4G’de Yerli Zorunluluğu

4G’de Yerli Zorunluluğu

18 Nisan 2015
157 Görüntülenme
Yine Patlayan Bir Telefon! Galaxy S3 Alev Aldı!

Yine Patlayan Bir Telefon! Galaxy S3 Alev Aldı!

16 Nisan 2016
165 Görüntülenme
Birbirinden İlginç İzlenesi Şeyler

Birbirinden İlginç İzlenesi Şeyler

23 Mart 2016
147 Görüntülenme
Tedarik zincirinde Nintendo NX hareketliliği var

Tedarik zincirinde Nintendo NX hareketliliği var

2 Temmuz 2015
162 Görüntülenme