Apple, iPhone 8’in OLED Ekranı İçin Yeni Tedarikçiler Arıyor


Apple, 12 Eylül’de duyuracağı iPhone 8 ile beraber OLED ekran teknolojisine geçti. iPhone ekranlarını kendisi üretmeyen Apple, Samsung’un daimi müşterisi konumunda. Fakat gelen haberler Apple’ın yeni tedarikçiler aradığı yönünde.
Samsung, halihazırda dünyanın en büyük OLED ekran üreticisi konumunda. Yakın zamanda Galaxy S8 ve Note 8’de gördüğümüz gibi Samsung’un bu konuda eline su dökebilen yok. Dolayısıyla, iPhone 8 ile beraber OLED ekran teknolojisine geçen Apple’ın en güvendiği şirket her zaman Samsung oldu. iPhone 8 ekranlarının tek tedarikçisi olması nedeniyle Samsung, her zamankinden çok daha güçlü bir konumda.

Fakat Apple’ın bir sorunu var. Apple, elinde tek tedarikçi olması nedeniyle fiyat ve talep konusunda istediği adımları atamıyor. Bu nedenle iPhone 8’in OLED ekranı için yeni tedarikçiler bulmak istiyor.

Buradaki kilit soru şu: Piyasada Samsung’la aynı ölçekte ve kalitede OLED ekran üretme kapasitesine sahip başka bir şirket var mı? Her yönden iPhone 8’i çekici kılan ve satılabilirliğini arttıracak olan şey tabii ki, OLED teknolojisine sahip sonsuz ekranı. Dolayısıyla Apple, bu konuda bir kalite sapmasını göze alamaz.

Apple, Samsung’a birim başına 120 ile 130 dolar ödüyor. Bu 5.5 inçlik iPhone 7 Plus’ta yaklaşık 45 ila 55 dolar arasındaydı. Bu zam oranı da iPhone 8’in neden 1.000 dolar fiyat etiketine sahip olacağını açıklıyor aslında. Tabii bunun yanında, kızılötesi sensörler ve yüz tanıma teknolojisi gibi maliyeti arttıran diğer faktörler de var.

Apple, iPhone 8’in OLED Ekranı İçin Yeni Tedarikçiler Arıyor

Uzmanlar, Apple’ın ikinci bir OLED ekran kaynağını acil şekilde bulmak istediğini söylüyor. Bu aynı zamanda Apple’ın olası tedarik sıkıntılarını çözmesine de yardımcı olabilir. Zira şirketin elindeki tek tedarikçi olan Samsung, talepleri karşılamakta oldukça zorlanıyor.

Bu, Apple’ın halihazırda LG gibi ikinci bir OLED panel tedarikçisi aramasının nedenlerinden biridir. İkinci bir tedarikçi, Apple’ın sürekli OLED ekranları akışı sağlamasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda Apple’ın fiyat temelinde iki tedarikçi arasında bir rekabet yaratmasına da izin verecektir.

Apple, 12 Eylül’de üç yeni iPhone modeli tanıtacak. Biri herkesin merakla beklediği iPhone 8 (iPhone X) diğer iki cihaz da ufak dokunuşlarda bulunulan iPhone 7S ve iPhone 7S Plus olacak. 2018 modellerinden başlayarak, her yıl çıkacak üç iPhone ünitesinin her biri bir OLED ekrana sahip olacağını da belirtelim.

iPhone 8, Fiyatıyla Sevenlerini Üzecek

Apple, iPhone 8’e ‘’iPhone X’’ İsmini Verebilir

iPhone 8 OLED Ekran Tedariğiyle Samsung ile Anlaşan Apple, 2018 Yılında BOE ile Çalışabilir

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!