Evden Eve Nakliyat

Web Sitenizi İyileştirin

Responsive Profile Formu

Bootstrap Giriş Sayfası Tasarımı

Kayıt Sayfası Form Tasarımı

Apple kullanıcılarını FBI’a karşı gerçekten koruyabilir mi?

Teknoloji Haberleri 21 Şubat 2016
68 Görüntülenme

Apple teröristleri mi koruyor yoksa kişisel gizliliğin korunması mücadelesinde halkın yanında mı yer alıyor?

FBI ve Apple arasında bir “mücadele” şeklinde basına yansıyan olaylar, ABD başta olmak üzere uluslararası kamuoyunu taraf seçmeye itiyor. Başkan adayı John McAfee söz konusu telefonun şifresini ücretisiz kırabileceğini söyleyerek FBI’ı savunurken; Google, WhatsApp hatta eski NSA direktörü Michael Hayden gibi isimler Apple’ın yanında yer aldı. Destek Twitter ve Facebook ile devam etti.

Apple’ın FBI’ın talebine karşı “kişisel verileri korumayı savunan” duruşunu destekleyen açıklamaların bir bölümü kişileri, bir bölümü kurumları temsil ediyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey resmi hesabından Tim Cook ve Apple’ın yanında yer aldıklarını söylüyor; Facebook yaptığı kurumsal bir açıklamayla terörizmi kınadıklarını, bugüne kadar kendilerine gelen taleplere uyduklarını ancak bu talepler teknoloji şirketlerinin güvenlik sistemini zayıflatabilecek nitelikte olduğunda, buna sonuna kadar karşı çıkacaklarını belirtiyor.

We stand with @tim_cook and Apple (and thank him for his leadership)! https://t.co/XrnGC9seZ4

— Jack (@jack) February 18, 2016

Milyarlarca sivil tarafından kullanılan servislerin açıklamalarını halkın nabzını tutup yaptıklarına ve vakanın PR değerine şüphe yok. Açıklamaların çıkış noktası bildiğiniz gibi, Tim Cook’un müthiş bir ilhamla yazdığı mektubun, Apple ve FBI arasında yaşananları odaklamak (bu yazının ilk satırını okuyun) konusundaki başarısı.  Olayları PR dışında değerlendirmek için de bu odaktan ayrılmamız gerektiği ortada. Zira Apple’ın ABD vatandaşlarını, federallerin “haddini bilmez” taleplerinden koruyan bir kahraman olduğunu düşünmek fazla iyimser olurdu.

Edward Snowden’i dinlerseniz Apple’ın böyle bir gücü zaten yok. FBI, zanlının bütün telefon kayıtlarına zaten sahip ancak zanlı olaylardan 6 hafta öncesinden itibaren telefonunu (iPhone 5C) yedeklemeyi (bilerek ya da bilmeyerek) durdurduğu için FBI bu bilgilere erişemiyor. FBI’ın hükümet tarafından onaylanan bu iPhone 5C’yi izlemeye zaten yetkisi var ve bunun için Apple’ın yardımına ihtiyacı yok.

Journalists: Crucial details in the @FBI v. #Apple case are being obscured by officials. Skepticism here is fair: pic.twitter.com/lEVEvOxcNm

— Edward Snowden (@Snowden) February 19, 2016

FBI’ın Apple’a gitmesinin sebebi ise Snowden’in de belirttiği gibi 6 haftalık kesinti. Apple eksik olan bu parçayı tamamlamak için FBI’a iCloud’u otomatik yedekleme özelliğini kullanarak yardım etmeyi öneriyor. Ancak telefonun güvenlik güçleri tarafından ele geçirilmesinden kısa bir süre sonra, ilgili iCloud hesabına bağlı Apple kimliği şifresinin değiştiği ortaya çıkıyor. Apple’ın sistemi bu güvenlik duvarını Apple’ın aşamayacağı şekilde tasarlanmış. FBI bu nedenle Apple’dan cihazlarında bir arka yol açmasını istiyor. Apple, buna şiddetle karşı çıkıyor çünkü bu Apple için büyük bir güvenlik, itibar ve Apple’ı Apple yapan hemen her şeyi riske atmak demek. Şirket bunun Çin yada Rusya gibi ülkelerde bile bugüne kadar görmediği bir talep olduğunu da söylüyor.

Olayların akışından Tim Cook’un mektubunu çıkardığımızda, yani Cook’un bu tip bir çıkışı hiç yapmadığını düşündüğümüzde, ortaya Apple’ın FBI ile iş birliği yaptığı ancak kendi engeline takıldığı gibi bir yorum da çıkabiliyor. Bir diğer olası yansıma ise FBI’ın özel ya da kurumsal tüm telefonları zaten dinliyor ve bu cihazlardaki bilgilere zaten erişebiliyor olduğu… Kurumları memnun etmese de kanımca kullanıcıları en çok ilgilendiren noktalar bunlar. Buna karşın olayın bizimle yani kullanıcılarla ilgili kısmı hala muamma. Kişisel verilerimizin ne kadar kişisel olduğu ve bu bilgilere ne olacağı soruları ise önümüzdeki on, belki yüzyılın en önemli sorularından biri olacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
WWDC 2016 Tarihi Netleşiyor

WWDC 2016 Tarihi Netleşiyor

21 Ocak 2016
76 Görüntülenme
Wikileaks ‘Sony Arşivi’ni Yayınladı

Wikileaks ‘Sony Arşivi’ni Yayınladı

17 Nisan 2015
61 Görüntülenme
itiraf.com’dan 35 Seçme Komik İtiraf

itiraf.com’dan 35 Seçme Komik İtiraf

16 Nisan 2016
83 Görüntülenme
Steamde ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıktı

Steamde ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıktı

27 Temmuz 2015
55 Görüntülenme
Acer Aspire R11

Acer Aspire R11

19 Ocak 2016
74 Görüntülenme
En KORKUNÇ 10 Kamera Şakası

En KORKUNÇ 10 Kamera Şakası

2 Mayıs 2016
93 Görüntülenme
Samsung Galaxy S7 edge, DC Comics evreninde

Samsung Galaxy S7 edge, DC Comics evreninde

27 Mayıs 2016
72 Görüntülenme