Evden Eve Nakliyat

Haraketli Giriş Sayfası Tasarımı

Giriş ve Kayıt Sayfası

JS İletişim Sayfası Formu Şablonu

Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

Apple Profesyonel Fotoğrafçılığa Göz Kırpıyor: iOS 10’da Gelen RAW Desteği Neyin Habercisi?

Mobil 16 Haziran 2016
70 Görüntülenme

Hafta başında gerçekleşen WWDC açılış etkinliğinde tanıtılan iOS 10’dan detaylar gelmeye devam ediyor. Her Apple etkinliğinde olduğu gibi bazı önemli detaylara ve yeniliklere etkinlik sırasında hiç değinilmediğini son birkaç gündür ortaya çıkan haberlerden görüyoruz. Bunlardan biri de iOS 10’da sunulan profesyonel görüntü formatı RAW desteği ile ilgili.

 RAW Desteği Nedir, Ne İşe Yarar?

Evet, iOS 10’da fotoğraflar RAW dosya formatıyla kaydedilebilecek. “Profesyonel görüntü formatı” diyoruz çünkü RAW dosya formatı, JPEG ya da diğer birçok format gibi sayısal işlemlerden geçirilmiş, sıkıştırılmış bir veri sunmuyor. RAW formatındaki fotoğraflar için, kameranın sensörüne düşen görüntünün hiçbir işlemden geçirilmemiş “ham hali” diyebiliriz. Bu nedenle RAW formatı kayıpsız bir veriyi bizlere sunuyor. Bu kayıpsız veri Photoshop ve benzeri yazılımlarda işlendiğinde daha kaliteli sonuç ortaya çıkıyor. Günümüzde orta ve üst seviye tüm fotoğraf makineleri RAW desteği sunuluyor.


 RAW Desteğinin Nedeni Ne Olabilir?

Gelelim Apple’ın neden böyle bir hamle yaptığına… Açıkçası akla ilk gelen, sonraki iPhone modellerinde oldukça gelişmiş bir  görüntü sensörü ve lense yer verilebileceği düşüncesi. Zaten Apple’ın DSLR sınıfı kaliteye iPhone’da ulaşma yönünde çalışmaları olduğu biliniyor. Artık bunun zamanı gelmiş olabilir ve iPhone 7 ya da iPhone 8, fotoğraf makineleriyle kapışacak kalitede fotoğraflar çekmemize olanak sağlayabilir.


 Hangi Cihazlar RAW Destekleyecek?

Verilen bilgiler RAW dosya desteğinin iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE ve iPad Pro’ya verileceği yönünde. Buna rağmen, iOS 10’un RAW desteği sunmasının asıl amacının  az önce belirttiğim gibi sonraki modellere yönelik olduğunu düşündüğümü söylemeliyim. Açıkçası, mobil cihaz kalitesinde fotoğraflarda RAW desteği çok önemli değil ama yüksek kaliteli bir sensör ile cebimizde harika fotoğraflar çeken bir cihaz taşıyabiliriz.


 RAW’ın Dezavantajları Neler?

Biraz da RAW desteğinin dezavantajlarına ve sınırlılıklarına değinmekte fayda var. Öncelikle bu desteğin doğal olarak sadece arka kamera için geçerli olduğunu söyleyelim. Ayrıca, optik imaj sabitleyici açıkken RAW formatında fotoğraflar kaydedilemeyeceği de verilen bilgiler arasında. Bir diğer konu ise dosya büyüklüğü. RAW fotoğrafların ortalama 30 Mb büyüklüğünde olduğu düşünülürse, 16 GB iPhone sahiplerinin kesinlikle uzak durması gereken bir gelişme. Belki de 16 GB iPhone’lara hiç bu özellik verilmese daha iyi olur.


 Hem JPEG hem RAW Kaydı Mümkün Mü?

iOS 10’un aynı fotoğrafın hem RAW hem JPEG çıktısını alabileceği söyleniyor. Fotoğraf makinelerinin sunduğu bu özelliğin seri çekimler sonrasında oldukça işe yaradığını belirtelim. Her iki formatta da kaydedilmesi halinde, istediğiniz fotoğrafları RAW formatlı bir şekilde saklayabiliyor, gerekmeyenlerin RAW’larını silerek JPEG’lerini elde tutabiliyorsunuz. Böylece, fotoğraf kaybı olmadan fazla alandan kurtulabilirsiniz. Bakalım RAW desteğinin ardından düşündüğümüz gibi bir gelişme ortaya çıkacak mı?

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Akıllı Telefonlar için Hologram

Akıllı Telefonlar için Hologram

29 Ocak 2016
70 Görüntülenme
GTA Online Sevgliler Günü Güncellemesi Yolda

GTA Online Sevgliler Günü Güncellemesi Yolda

30 Ocak 2016
82 Görüntülenme
Galaxy S7 Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Galaxy S7 Ne Zaman Satışa Sunulacak?

25 Ocak 2016
93 Görüntülenme
Youtube, tasarım değişikliğine gitti!

Youtube, tasarım değişikliğine gitti!

4 Ağustos 2015
53 Görüntülenme
Renault, yeni SUV modelini Pekin de tanıtacak

Renault, yeni SUV modelini Pekin de tanıtacak

21 Nisan 2016
77 Görüntülenme
Twitter’a Ağır Çekim Özelliği Geldi

Twitter’a Ağır Çekim Özelliği Geldi

9 Nisan 2015
36 Görüntülenme
Havada ‘Kumandalı Pervane’ Tehlikesi

Havada ‘Kumandalı Pervane’ Tehlikesi

13 Mart 2015
48 Görüntülenme