NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ İçin Ortak Oldular

Hindistan’da Yenilenmiş Galaxy Note 7 Satılacağı İddiaları Yalanlandı

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Appleın gizlediği 5 özel patent

Teknoloji Haberleri 19 Kasım 2015
148 Görüntülenme

Patent davalarıyla ismi sıkça gündeme gelen Apple birçok farklı alanda binlerce patente sahip. ABD yasaları gereği bir patent onaylandıktan 18 ay sonra halka açık olarak yayınlanması gerekiyor. Ancak Apple bu patentlerden bazılarının ortaya çıkmasını istemediğini için ABD Ulusal Patent bürosuna bir takım geciktirme işlemleri uyguluyor. PatentYogi habercileri Apple’ın saklamaya çalıştığı 5 patenti gün yüzüne çıkarmış.

1. Patent Numarası: US 8,996,619

Patent Başlığı: Anlık ileti kullanarak bir elektronik cihazı kontrol etmek için aparat, yöntem ve bilgisayar programı

Patent Açıklaması: Apple’ın sahip olduğu bu patent anlık mesajlaşma ile elektronik cihazların kontrol edilebilmesine olanak sağlıyor. Örneğin evdeki akıllı termostatınıza veya ses sistemine bir mesaj göndereceksiniz ve o da gönderdiğiniz bu mesajı algılayarak söylediğini komutu yerine getirecek veya size durum raporu sunacak. Yani elektronik cihazlarla bir nevi mesajlaşabileceksiniz. Apple’ın bu patente yaklaşık 10 yıldır sahip olduğu belirtilirken ilk kez ise Mart 2015’de gün yüzüne çıkmış.

2. Patent Numarası: US 8,988,390

Patent Başlığı: Frequency agile touch processing (Frekans çevik dokunmatik işleme)

Patent Açıklaması: Temmuz 2013’te Apple’ın “Frekans çevik dokunmatik işleme” başlıklı patenti onaylanarak dosyalanmış. Normalde Aralık 2014’te bu patentin halka açık olarak yayınlanması gerekirken Apple, ABD Patent Bürosuna bu patentin açık olarak yayınlanmaması için istekte bulunmuş ve patent bir süre daha gizlenmiş.

Bu patent dokunmatik mobil cihazlardaki çok önemli bir sorunu çözmeyi hedefliyor. Dokunmatik ekranın çalışmasını kontrol etmek için oluşturulan “master clock” bazı zamanlarda kablosuz ağ frekansları ile karışıyor. Bu patentte yer alan teknolojide “master clock”‘a dokunmatik ekranın çalışmasını kontrol eden frekansın dinamik olarak değişmesini sağl ıyor bu sayede kablosuz ağ ve diğer iletişim kanallarının frekansı ile “master clokc” un kullandığı dokunmatik ekran kontrol frekansı birbirine karışmıyor.

FATG patenti ile akıllı telefonlar ve dokunmatik ekrana sahip olan diğer elektronik cihazlar dokunmatik ekranın frekanslarıyla karşımadan daha kaliteli ses ve veri alabilecekler.

3. Patent Numarası: US 9,021,181

Patent Başlığı: Akıllı hafıza yönetimi (Memory management for unifying memory cell conditions by using maximum time intervals)

3

Patent Açıklaması: Apple’ın depolama alanları ve hafıza yönetimi konusunda birden fazla patente sahip olduğu biliniyor ancak bunlardan bir tanesinin ortaya çıkmasını pek istememiş. Patenten uzun başlığı belgelerde “Birleştirici hafıza hücresi durumları için maksimum zaman aralıklarını kullanarak hafıza yönetimi yapmak” olarak geçiyor.

Bu patent flash bellek üzerinde saklanacak bellek yönetim süreçleri için depolama alanını kompleks işlemlerden ve yüksek boş alan ihtiyaçlarından kurtarmayı hedefliyor.  Bu teknoloji sayesinde belleğin bir bölümüne yazılacak veriler aynı anda belirlenen bölüme yazılarak saklanıyor.

4. Patent Numarası: US 9,022,291

Patent Başlığı: Elektronik cihazlar arasında bilgi ve veri aktarımı için görünmez optik etiketler

4

Patent Açıklaması: 5. Patente bakınız.

5. Patent Numarası: US 9,022,292

Patent Başlığı: Elektronik cihazlar arasında bilgi ve veri aktarımı için görünmez optik etiketler

5

Patent Açıklaması: 4. patent (US 9,022,291) ve 5. patent aynı amaca hizmet ediyor. Bu patentler insan gözünün algılayamayacağı optik etiketler ve QR kodlar oluşturuyor ve bunları diğer elektronik cihazlar ile iletişim kurmak için yapıyor.  Bu teknoloji sayesinde elektronik cihazlar görünmez kodlar vasıtasıyla birbirleriyle haberleşebiliyorlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Link Satış Scripti

Link Satış Scripti

16 Eylül 2015
468 Görüntülenme
Araba Yıkatmak Boyaya Nasıl Zarar Veriyor

Araba Yıkatmak Boyaya Nasıl Zarar Veriyor

21 Mart 2016
146 Görüntülenme
Limon Ürün Tanıtım ve Satış Script

Limon Ürün Tanıtım ve Satış Script

17 Şubat 2015
5.779 Görüntülenme