WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

Apple’ın Sürücüsüz Otomobili İlk Defa Görüntülendi

Donanım 15 Nisan 2016
104 Görüntülenme

Gelişen yapay zeka yazılımlarıyla birlikte geliştirilmeye başlanan ve geleceğin teknolojilerinden birisi olan sürücüsüz araçlar, birkaç sene içerisinde kullanılmaya hazır olacak. Bu sektördeki potansiyeli gören firmalar, araba üretimiyle hiç alakaları olmasa bile sektöre akın ediyor (örneğin Google). Sürücüsüz araç teknolojisinin gündeme gelmesiyle birlikte otomotiv sektörüne giriş yapmış olan firmalardan birisi de Apple.

Apple’ın otomobil üreteceği haberi, yaklaşık 7-8 ay önce gündeme gelmişti ve o sıralar üretilen otomobilin “elektrikli araç” olacağından bahsediliyordu. Sonradan netleşen bilgiler sayesinde Apple’ın kendi kendini sürebilen bir otomobil üzerinde çalışmalar yaptığını anladık. Hatta bu bilgilerin netleşmesinden sonra Porsche CEO‘su olan Oliver Blume, Apple’ın kendi işine bakması gerektiğini sert bir dille belirterek “Apple’ın yollardan uzak durması gerektiğini düşünüyorum, kimse Porsche kullanma zevkini bir bilgisayara yaşatmak istemez” şeklinde açıklamalar yapmıştı. Bugün paylaşılan bazı görüntülere göre Apple, Oliver Blume’un bu uyarılarını dikkate almamış ve sürücüsüz otomobil sistemlerinde oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiş.
 

Paylaşılan görüntülerde de görebileceğiniz gibi Apple’ın otomobili oldukça garip bir tasarıma sahip. Otomobilin sürüş konusundaki başarısına laf edemeyiz ancak Apple’ın neden böyle kötü bir tasarım seçtiğini hala anlayabilmiş değilim. Umuyorum ki bu tasarım, test aşamasında olan sistem için geçerlidir ve baştan sonra değiştirilecektir.

Apple’ın sürücüsüz otomobilini 2019 veya 2020 senesinde tanıtması bekleniyor. Bu tarih net değil fakat aracın plakasında bulunan 2020 yazısına bakarak bu tanıtımın 2020 senesinde gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz.
 
 Güncelleme
Görüntülerdeki aracın sadece elektrikli bir otomobil olma ihtimali de var. Apple tarafından bir açıklama yapılmadığı için otomobilin nasıl bir sisteme sahip olduğunu bilmiyoruz ancak Wall Street Journal’in belirttiğine göre Apple, kendi kendini sürebilme yetisine sahip olan bir otomobil üzerinde çalışıyor. Otomobil hakkında net bir açıklama yapılmadığı için bizler de birşey söyleyemiyoruz fakat tahminimce simsiyah camlarla kaplı olan ve dönüşler-duruşlar üzerine kurulu küçük bir test alanında denenen bu otomobil, sürücüsüz bir otomobil.

Laptopu İçini Açıp Temizliyoruz! (Laptopu da size hediye ediyoruz) Videoyu izleyip kampanyaya katılmak için buraya tıklayın!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
NASA, Satürn’ün Uydusuna Denizaltı Gönderecek

NASA, Satürn’ün Uydusuna Denizaltı Gönderecek

19 Mart 2015
82 Görüntülenme
Dünyanın En Değerli 40 Markası

Dünyanın En Değerli 40 Markası

5 Eylül 2015
140 Görüntülenme
Facebook daha güvenilir hale geliyor!

Facebook daha güvenilir hale geliyor!

22 Ocak 2016
134 Görüntülenme
Umre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Umre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24 Ekim 2016
101 Görüntülenme