Kaliteli Site Yaptırmak İçin Sadeceon Yeter!

Kurumsal Firma Scripti | Alkinoe

Kombi Bakım Servisi Scripti | Alkimedon

Tesisatçı Web Scripti | Alkestis

Asın Bayrakları! İşte Amerika’daki Ezberleri Bozan Türk: Hamdi Ulukaya!

Fotoğraf Galeri Cumartesi Mayıs 7th, 2016
820 Görüntülenme

New York Times’da bulunan habere göre; 

Amerika ’nın en büyük gıda firmalarından biri olan Chobani ’nin sahibi Hamdi Ulukaya, geçtiğimiz salı günü eğer şirketin satılması ya da halka açılması durumu olursa şirket hisselerinin %10 ’una kadarını işçilere pay olarak vereceğini duyurdu.

İşçilerin alacağı bu pay şirketin değeri düşünüldüğünde (milyar dolarlar) ise milyon dolarları buluyor.

Haberin Tamamı İçin: http://www.nytimes.com/2016/04/27/busine…

Emekçiler kendi işlerinin patronu olsunlar istedim!

Ulukaya bu yaptığının nedeninin, “şirketin kuruluşundan beri çalışan bu emekçilerin şirketin asıl sahipleri olduğunun ve haklarının verilmesi gerektiği” olduğunu söylüyor. Ulukaya, bu nedenle işçilerin de şirketi kendi şirketleri gibi göreceğini ve daha pozitif sahipleneceklerinden emin.

İşçilerin alacakları paylar ise kıdemleri oranında yükselecek. Mesela; ortalama bir işçiye 150.000 dolar gibi bir meblağ düşerken eski işçiler ise milyon dolarları bulan hisselerin sahibi olabilecekler.

Bunu yapan sayılı firmadan biri!

Aslında yiyecek endüstrisinde bu cins işçilere hisse dağıtma mekanizması fazla nadir olmakla birlikte birkaç örneği de var. Benzer bir olgu (bir farkla) teknoloji
endüstrisinde de görülüyor. Büyük teknoloji firmalarının kuruluşunda rol alan
bazı çalışanlar aldıkları hisseler ile bir gecede multimilyoner oldular. 

Aradaki büyük ayrım ise şu; teknoloji firmalarının hissedarlarının payları firmaların kuruluşunda mali olarak fazla eksik iken; bu yoğurt firması dev firmalardan biri olduktan daha sonra hisselerini işçilerine dağıtmaya başlıyor.

Hamdi Ulukaya kimdir?

1972 yılında Erzincan ’ın İliç ilçesi ’nde doğan Hamdi Ulukaya üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ’nde aldıktan daha sonra 1994 ’de Amerika ’ya gitmiş.  

1997 yılında Albany Üniversitesi ’nde eğitimine aralıksız Ulukaya 2002 yılında New York ’un dışarıda bir yerde “beyaz peynir” firması açtı. 2005 yılında ise kapalı eski bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve “Chobani” adını verdiği şirketini kurdu. 2007 ’de Türk usulü süzme yoğurt üretimine başladı ve bu mahsul “Yunan yoğurdu” adı altında ABD’de popüler oldu.

Bu kararının başlangıcı

Chobani birkaç sene önce bir milyon metrekare büyüklüğünde yeni bir yoğurt işleme tesisi için yarım milyar dolar değerinde bir tarla satın aldı. Burada işlenen yeni ürünlerde bir takım afiyet kuruluşlarınca küfe rastlanınca Chobani yoğurtları hem mali ayrıca teknik sıkıntılar çekmeye başladı. Daha sağlıklı ürünler yetiştirilmesi ve mali açığın kapatılması için yapılan işlemler neticesinde bir özel sermaye şirketi olan TPG ’den 750 milyon dolar borç para alındı. 

Yapılan anlaşmada TPG şirketi Chobani ’nin %20 ve daha artı hissesini satın alabilme ipoteği koydu. Hem, TPG firması bu uzlaşma yapılmadan nasıl son dakikaya kadar bekleyerek kazançlarını arttırdığını öteki müşterilerine anlatarak övünüyordu. Hatta dedikodulara kadar TPG, Ulukaya ’nın yerine diğer bir başkan atamayı bile düşünüyormuş. 

Oysa Chobani ’nin yükselen başarısı bir uçtan bir uca görünürde Ulukaya bu özel anapara şirketine fırsat vermemiş.

Çalışanlarına fiilen düşkün bir adam!

TPG ’nin bu uyanık davranışları ve hatta geçenlerde eski eşi ile yaşadığı şirket hissesi davası onun çalışanlara hisse dağıtma kararı almasında etkin olmuşa benziyor.

Yan, yiğidi öldürüp hakkını yememek gerekli. Çünkü her ne dek uzun yıllar Amerika ’da yaşayan(yaşıyor) olsa da onun yetiştiği kültür bu tarz davranışlar yaptırabilir. 

 Hamdi Ulukaya

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler