SESLENDİRME SANATÇILARI VOİCEBROS’TA TOPLANDI!

Android Yazılım Uzmanlığı

Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

BBC, Ortaokul Öğrencilerine 1 Milyon Adet Programlanabilir Mini Bilgisayar Dağıtacak

Teknoloji Haberleri Perşembe Mart 12th, 2015
682 Görüntülenme

Birleşik Krallık’ın yazılım geliştirme ve bilgisayar bilimleri eğitimlerini ilk ve orta öğretime düzeyine kadar indireceği ve ders müfredatlarında yer vereceğini resmi olarak açıklamasının ardından BBC bu alanda hükümetle birlikte çalışmalar yapacağını açıklamıştı.

Bu çalışmalara bugün bir yenisi daha eklendi ve BBC ülke genelindeki orta öğretim öğrencilerine 1 milyon adet programlanabilir mini bilgisayarı “BBC Micro” projesi kapsamında gelecek sonbaharda dağıtacağını duyurdu. Dağıtılacak mini bilgisayar çok basit özelliklere sahip olacak. Çocukların verilen mini bilgisayarı, kişisel bilgisayarlarına bağlayarak üzerinde çalışmaları hedefleniyor. Böylelikle bilgisayar bilimleri ve yazılım geliştirme alanında ki bilinç ve ilgi düzeyinin olabildiğince küçük yaşlardan başlaması isteniyor.

Dağıtılacak mini bilgisayarın üzerinde  LED ışıklar da bulunuyor. Cihazın taşınabilir ve hafif olmasına ise ayrıca özen gösterilmiş. Bu sayede öğrencilerin cihazı kolayca yanlarında taşıyabilmeleri ve istedikleri an üzerinde çalışabilmeleri sağlanmış. BBC ise bu cihazın giriş seviyesinde olduğunu ve Raspberry Pi ya da Kano kits ile karşılaştırılmaması gerektiğinide ayrıca eklemiş.

BBC daha öncesinde İngiliz hükümetiyle işbirliği yaparak çocukların ve gençlerin yazılım geliştirme ve bilgisayar bilimleri alanlarıyla ilgili temel bilgileri alması ve ilgilerini çekmek amacıyla BBC üzerinden özel bir bölüm ile yayınlar başlatmıştı. Bu hamle ile eğitimin hem öğretici hem de eğlenceli kılınması amaçlıyordu. Bunlara ek olarak BBC, televizyon kanalı üzerinden “Girls Can Code” isminde bir yetenek yarışması başlatacağını ve bu alanda çalışmaya devam edeceğini de belirtti.

Webrazzi

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler