Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

2019’da kripto yatırımları güvende tutacak 5 öneri

Kaliteli Site Yaptırmak İçin Sadeceon Yeter!

Bilim ve Teknolojide Son 10 Yılda Çığır Açan Gelişmeler

Fotoğraf Galeri Salı Mayıs 24th, 2016
863 Görüntülenme

Bu durum hepimizin hayal gücümüzü daha fazla zorlamamız gerektiğini gösteriyor.Çünkü daha bulunması gereken birsürü şey var.Hayal edebiliyorsak eğer, yapabiliriz de.

1. Yeni gezegenler.

Yeni gezegenler. 2000′ de araştırmacılar Güneş Sistemi dışında  26 gezegen olduğunu biliyordu.2010’da bu sayı 502′ ye çıktı ve hala artıyor.Astronomlar, şimdi Dünyaya daha çok benzeyen daha çok gezegen bulmayı amaçlıyor.

2. Mars’ta su.

Mars'ta su. Son on yıl içerisinde Mars’a altı keşif görevi gerçekleştirildi.Bu incelemelerle Kızıl gezegenin yüzeyinde ya da içinde bol su olduğu, bu şekilde kayaların başkalaştığını ve muhtemelen bunun yaşamı desteklediğine dair kanıtlar elde edildi.Dünya da yaşan oluşmaya başladığı dönemde Mars’ta su olduğu sanılıyor ama Marsta hala yeterince nem olması bilim insanlarını yaşam arayışlarına teşvik ediyor.

3. Klonlama.

Klonlama. Klonlama çağı, 1997 yılında bir memelinin, Doly adı verilen bir koyunun klonlanmasıyla başladı.Bunu 2000 yılında bir maymun takip etti ve dünyanın farklı yerlerinde birçok araştırmacı bu iki örneğin ardından at, inek ve kedi gibi bir çok hayvan türünü klonlamayı başardı.2001 yılında Güney Asya öküzü, 2009 yılında ise bir deveyle bir bizon klonlandı.

4. Hücrelerin yeniden proğramlanması.

Hücrelerin yeniden proğramlanması. Artık araştırmacılar tam olarak gelişmiş olan hücreleri, vücutta başka bir hücre haline gelme potansiyellerini yeniden kazanacakları şekilde embriyonik gelişimin erken safhalarında, tüm bir canlıyı oluşturabilme yeteneğine sahip olan hücrelere dönüştürmek üzere nasıl yeniden proğramlayacaklarını anlamış durumdalar.

5. Wi-fi

Wi-fi İnternetle 90’lı yılların sonlarında ilk kez tanışanlar dial-up modemleri iyi hatırlayacaklardır.Hele o bağlantı kurulurken çıkan sesi hangimiz unutabiliriz?
O zamanlar internete girmek için telefon hattınızın daima açık ve bilgisayarınızında modeme bir kablo ile bağlı olması gerekiyordu.
Bugün ise wi-fi teknolojisi sayesinde artık evlerimizde, ofislerimizde,restorantlarda, cafelerde,şehirler arası otobüslerde, alışveriş merkezlerinde hatta uçaklarda internete kablosus bağlanabiliyoruz.
İnternet teknolojisinin sembol filmi Matrix eğer bugün çekilseydi kahramanımız Neo ensesinden giren bir kabloya ihtiyaç duymadan Matrix’e bağlanabilecekti.

6. Web tarayıcılar.

Web tarayıcılar. Eğer web tarayıcılar olmasaydı internetteki içeriğe erişmek için birçok proğramlama diline hakim olmamız gerekecekti.
Oyşa şuan internete erişmek tıpkı bir çocuk oyuncağı ve günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası.

7. e- bankacılık ve e- ticaret

e- bankacılık ve e- ticaret e- bankacılık sayesinde bankada yapabildiğimiz her şeyi internet üzerinde gerçekleştirebilir hale geldik.e- bankacılığın sağladığı sanal POS gibi olanaklar bize hem çok zaman kazandırdı hem de e- ticaret yapma imkanı sağladı.

8. Akıllı telefonlar.

Akıllı telefonlar. Bilgisayar donanımıyla benzer özellikler taşıyan Palm, Blackbeery ve Nokia N97 gibi modeller 2000’li yılların ortalarında iş dünyasında giderek yaygınlaştı.
Artık akıllı telefon deyince hem internette gezinebileceğimiz, hem office uygulamalarını açabileceğimiz , hem sinemaya bilet alabileceğimiz, hem oyun oynayabileceğimiz, hem fotoğraf çekebileceğimiz hem de aklımıza gelen gelmeyen bir çok uygulamayı kullanabileceğimiz bir platform aklımıza geliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler