Kaliteli Site Yaptırmak İçin Sadeceon Yeter!

Kurumsal Firma Scripti | Alkinoe

Kombi Bakım Servisi Scripti | Alkimedon

Tesisatçı Web Scripti | Alkestis

Bir Kibir Daha: Dünyanın Gıpta ile İzlediği 12 Milyar Dolarlık Türk Girişimi

Fotoğraf Galeri Cumartesi Mayıs 7th, 2016
921 Görüntülenme

Her Hâlükarda bir çoğumuz, birkaç gün öncesine dek Samumed’in ismini hiç duymamıştık. Ne zamanki Forbes Mayıs sayısının kapağına bir Türk iş adamı olan Osman Nazik’ı yerleştirdi; Samumed yalnızca bizlerin yok bütün dünyanın radarına giren ve konuştuğu bir şirkete dönüştü.

Tam 12 milyar dolar değerinde biçilen, ve bu haliyle dünyanın en değerli biyoteknoloji girişimi olan Samumed’in bizleri gururlandıran öyküsünü beraber okuyalım.

‘Yaşlanmayı tersine çevirmek’: Fazla mu iddialı buldunuz?

Ilk Olarak sizleri özet olarak WNT ile tanıştıralım: WNT, kök hücrenin hangi organa ve nasıl dönüşeceğini yoklama eden yapının esas taşı. Bu proteindeki azalma yaşlanmaya, biçimsizleşme ise tahmin edebileceğiniz gibi, kanser gibi hastalıklara yol açıyor.

Doğru biçimde tetiklendiğinde ise, jeneratif (üretici), hatta rejeneratif (geri herif / ıslah edici) etkisi bulunuyor. Yani kaybolan doku ve hücrelerin yerine yenisinin koyulmasını, doku ve gözenekli olan bozukluklarının geri döndürülmesini mümkün kılıyor.

Samumed’i bu kadar değerli kılan şey, işte buna dair geliştirdiği ilaçları.

Samumed ’in en büyük iddiası, geliştirdiği ilaçların yaşlanmayı tersine çevirmesi. Bu ilaçların bir kısmı aynı zamanda, dökülen saçları hiçbir ek operasyon olmadan her tarafta çıkartıyor; beyazlayan saçların da eski rengine geri dönmesini sağlıyor.

Öteki ilaçları ise, eklem ağrılarını değil edip omuriliği onarabildiği iddiasını taşıyor.

Şirket göre geliştirilen ve yine WNT eksenindeki öteki grup ilaçları ise, dizlerde yaşlanma etkilerini ortadan kaldırıyor, omurilik disklerini onarıyor ve akciğer kanseri tedavisinde yaraların iyileşmesini sağlıyor. 

Bu ilaçlardan bazıları insanlar üzerinde deneme edilmeye başlandı bile.

Ve mucizevi diye nitelenebilecek bu araştırmaların en tepesinde, bir Türk bilim insanı bulunuyor:

‘Milyar Dolarlık Dâhi’ Osman Kibar Forbes Kapağında – onedio.com

Forbes dergisinin 10 Mayıs’ta çıkacak sayısının kapağına  taşıdığı bu zeka Türk, Osman Kibar.

Özetle hatırlayacak olursak,

İzmir’in efsanevi rahmetli belediye başkanı, Asfalt Osman lakaplı Osman Kibar’ın torunu olan, ve dedesiyle benzer ismi içeren Osman Kibar, İstanbul Robert Kolej’de aldığı eğitim sonrası üniversiteyi okumak üzere California’ya yerleşerek mühendislik, matematik ve biofotonik alanlarında eğitim alıyor; hatta “fazla bürokratik” bulduğundan, doktorasını yarım bırakıyor.

Eğitimi esnasında kurduğu ilk girişimi Genoptix’i 470 milyon dolara Novartis’e, ardından kurduğu diğer bir girişimi de Intel’e satan Kibar, ardından New York’a gelip Pequot Capital’da çalışmaya başlıyor.

“Bir sabahleyin diğer taraftan uyandım oysa, yatırım bankacısı olmuşum.”

Gerçek tutkusunun bu olmadığını mükemmel haberdar olan Kibar, tekrardan San Diego’ya dönüyor. Hava alanında karşılaştığı (Robert Kolej’den arkadaşı ve eski dostu) Cevdet Şamikoğlu ’na, uçak biletinin arkadaki yüzüne hızlıca çiziktirmek suretiyle dünyayı değiştirecek teknolojilere odaklı meslek planını anlatıyor. 

Şamikoğlu etkileniyor; ve Nazik’ın 3,5 milyar dolarlık bir yatırım sağlamasına takviye ediyor.

Samumed’in hikayesi işte tam da böyle, Pfizer’in kuluçka merkezinde başlıyor.

O dönemki ismiyle Wintherix, ilaç devi Pfizer’in bünyesinde doğuyor. Ama bir süre daha sonra Wintherix ve Pfizer arasında anlaşmazlıklar çıkıyor. 

Bunun üstüne Nazik, Wintherix’i az kalsın “bir gece aniden” kuluçka merkezinden taşıyıveriyor. Forbes’a tarafından, fiilen de bu nakliye olayı için bir Wintherix çalışanının 2 günde Pfizer’e el altından tam 130 kere girip çıkması gerekmiş.

Oysa müşterek olarak davalık oluyorlar ve şirket bu engebeli süreçte yaklaşık olarak sıfırı tüketiyor.

Kasasında sadece 9000 dolar gibi bir parası kalan şirket için, içlerinde Credit Suisse Türkiye CEO’su Uğur Bayar’ın da bulunduğu Kibar’ın Türkiye’deki akrabaları ve arkadaşları seferber oluyor ve el birliği ile 2,4 milyon dolar fon oluşturuyorlar.

Uzun bir dava ve gizlilik sürecinin ardından, Nazik ilaçların patentini kendisi üstünde tutmayı başarıyor. Şirketin adını Samumed olarak değiştirip, San Diego’da kendi laboratuvarını kurarak çalışmaya başlıyor.

“Beni de hemen bu ekibe alman lüzumlu; Osman galiba Tanrı hapını keşfetmiş.”

Kibar, Samumed bünyesine önce Cevdet Şamikoğlu’nu, arkasında Arman Oruç’u, ardından da Yusuf Yazıcı’yı katıyor. Tümü de Nazik’ın Robert Kolej’den arkadaşları; ve hali hazırda ABD’de kendi alanlarında çok başarılı isimler. 

Şamikoğlu bir gün telefonda Yusuf Printer’ya Kibar’ın projelerinden bahsedip soruyor; “Sence bütün bunlar sahiden işe yarar mı?” İşte New York Üniversitesi’nde profesör olan ve ABD’deki en iyi 4 romatologdan biri kabul edilen Printer, tıpkı bu cevabı veriyor.

Samumed’in değeri tam 12 milyar dolara ulaşmış durumda.

Bunu şöyle karşılaştıralım; Fortune 500’de 2015 sıralamasına göre, Türkiye’nin en büyük 4 şirketinin net satmak değerleri yaklaşık şöyle:

TÜPRAŞ: 40 Milyar TL

BOTAŞ: 38 Milyar TL

PETROL OFİSİ: 33 Milyar TL

THY: 24 Milyar TL

İlaçların halen yalnızca deneme aşamasında olduğunu düşünürsek, böyle bir sayı doğrusu de inanılmaz.

Forbes’a göre, Samumed’i yüz milyonlarca dolar fonlayan bütün yatırımcıların ilaçlara güveni tam. Bunun nedeni ise, şirketin bünyesinde bir diğer paha biçilmez bilim insanını, John Hood’u barındırması. 49 yaşındaki Hood, uzun senelerdir kanser alanında yürüttüğü çalışmalar ve geliştirdiği ilaçlarla biliniyor; ve Samumed’in Ar-Ge departmanının da başında bulunuyor. 

Hemen Şimdi test aşamasında olan ilaçların etkileri kanıtlandığında ise, şüphesiz bu bedel daha da yukarılara çıkacak.

Osman Nazik ise bu başarıyı kendine mal etmeyecek kadar farkındalık sahibi.

Cevdet Şamikoğlu, Arman Oruç, Yusuf Yazıcı için, “benim bir başarım varsa o da bu ekibi bir araya getirmektir” diyor.

Samumed’in koltuklarımızı kabartan bu mükemmel öyküsünün azıcık da buruk bir tarafı var.

Samumed’in kurucusu, parasal direktörü, hukuk direktörü ve tıp direktörü Türk. Bunların haricen şirkette diğer Türk isimler de çalışıyor. 

Bu derece kabiliyetli ve kıymetli öğrenci ve bilim insanlarını ülke içerisinde tutamadığımız, projelerini geliştirebilmeleri için zorunlu altyapıyı ve imkanları kendilerine sunamadığımız gerçeği, tüm gururumuzun yanına içimizi de burkuyor.

“Galibiyet diye kendimle kibir duyduğum şeylerin hiçbiri parayla ilgili değil.”

Lakin bu yaşta oturup geceleri matematik çalıştığım için, kendimi geliştirmeye uğraştığım için kendimle gurur duyuyorum. Yani kendimce başarı, ne yerine getirmek istediğini kavramak, hedefini seçmek, ve ona da ulaşmaktır. 

Seçimlerimiz hakkında kibir duyuyorsak, işte o başarıdır.

Samumed’e tüm kalbimizle başarılarının devamını diliyor; yaşlanmayı geriye döndürmesini ise tabii oysa dört gözle bekliyoruz! 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler