Evden Eve Nakliyat

Bill Gates’e Ait 11 Anlamlı Söz

Teknolojinin Zararlarını Biliyor musunuz ?

Steve Jobs’tan 13 İlham Verici Söz

Ülkelere Ait Sloganlar | Video 1

Blablacar Türkiyenin ilk yıl rakamları yolunun açık olduğunu gösteriyor

Girişimler 5 Ekim 2015
91 Görüntülenme

Paylaşım ekonomisi alanında önde gelen girişimlerden biri olan Blablacar, 1 yıllık Türkiye macerasının istatistiklerini paylaştı. 2014 Eylül ayı sonunda Türkiye’ye giriş yaptığını duyurduğumuz girişimin 1 yıllık performansı bu kararının isabetli olduğunu gösteriyor.

Şu anda 19 ülkede 20 milyondan fazla üyeye sahip olan Paris merkezli (gittik, gördük, çektik) girişim, kendini dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olarak tanımlıyor. Aynı yöne giden sürücü ve yolcuları buluşturan BlaBlaCar‘ın 1 yıllık Türkiye istatistikleri şu şekilde;

Son 1 yılda BlaBlaCar Türkiye’nin aktif üyelerinin yüzde 60’ı yolculuklarını başkalarıyla paylaşmış. Üyelerin yüzde 47’si sistemi tasarruflu buldukları için, yüzde 46’sı ise sosyalleşmek için  tercih ediyor. BlaBlaCar Türkiye üyelerinin üyelerin yaş ortalaması ise 28.1 ve üyelerin yüzde 30’u 30 yaş ve üzerinde. Paylaşılan yolculuklar ortalama 415 km. En çok tercih edilen güz ergahlar İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya. Her 3 dakikada bir İstanbul’a doğru veya İstanbul’dan bir BlaBlaCar aracı yola çıkmış. Geçtiğimiz Ramazan ve Kurban Bayramı tatillerinde, Türkiye genelinde BlaBlaCar’la 160 bin boş koltuk ilanı verilmiş ama Blablacar bunların kaçının dolduğunu paylaşmıyor. Ortalama her araçta 3 koltuk olduğunu düşündüğümüzde ise 53 binden fazla aracın ilan verdiğini hesaplıyoruz ki bunun oldukça önemli potansiyel olduğunu söylemek gerek. Paylaşılan bir başka bilgiye göre 1 yılda paylaşılan tüm yolculuklardan elde edilen benzin tasarrufu ile dünyayı tam 1500 kez dolaşmak mümkünmüş.

BlaBlaCar_Turkiye

Milyar dolarlık girişim

Eylül ayında aldığı 200 milyon dolarlık yatırımla değerini 1.6 milyar dolara yükselten Paris merkezli girişimin bundan sonra Türkiye’de daha da aktif olacağını tahmin etmek zor değil. Bu alandaki yerli bir girişimin yükselmesinin de aynı oranda güçleşeceği de bir o kadar aşikâr.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dikkatsizlik Pahalıya Patladı [Video]

Dikkatsizlik Pahalıya Patladı [Video]

10 Kasım 2015
61 Görüntülenme
Galaxy S7 Ekran Boyutları Doğrulandı!

Galaxy S7 Ekran Boyutları Doğrulandı!

22 Ocak 2016
85 Görüntülenme
Windows Phone Ölüyor!

Windows Phone Ölüyor!

30 Ocak 2016
78 Görüntülenme