Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

Bugüne kadar 2.6 milyon kez indirilen yeni BiP Messenger nereye koşuyor?

Mobil 16 Kasım 2015
203 Görüntülenme

Kaan Terzioğlu’nun Turkcell CEO’su olmasının ardından şirketin öncelik verdiği ürünlerden biri haline gelen BiP, popüler mesajlaşma uygulamalarına tam bir alternatif olma yolunda ilerliyor. Yenilenmeye devam ederek, 2.6 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştığı belirtilen BiP’e son eklenen özellik görüntülü arama oldu.

WhatsApp benzeri, SMS alternatifi

Turkcell’in 2013 yılında yayınladığı BiP’in, sade arayüzü ve mesajlaşma öncelikli olmasıyla geçtiğimiz Mart ayına kadar daha çok bir SMS alternatifi bir WhatApp benzeri uygulama olarak konumlandığı söylenebilir. SMS’lerin gittikçe gözden düşmesi küresel bir trend ve Türkiye de bir istisna değil. Turkcell özelinde bunun yansıması, BTK’nın çeyrek raporlarına göre, 2014 son çeyrekte SMS sayısında yüzde 21; 2015 ikinci çeyrekte yüzde 7 oranlarında düşüş olmuştu.

Geçen sürede ise mesajlaşma uygulamaları özellikle Facebook’un WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın almasıyla birlikte yeniden en hareketli alanlardan biri haline geldi. Trendleri belirleyenler her ne kadar Asyalı muadilleri olsa da Facebook’un bu yıl başında Messenger’a para transferi özelliği eklemesi ve Messenger’ı bir platform olarak konumlandırması, ana akım mesajlaşma uygulamalarının yönüyle ilgili fikir veriyordu.

Mesajlaşmanın potansiyelini keşfe tmek

Tüm bu gelişmelere çizgisini koruyarak yanıt veren BiP’in ayağa kalkıp deyim yerindeyse koşmaya başladığı tarihse geçtiğimiz Mart ayı oldu. Büyük bir güncellemeyle birlikte, baştan sona yenilenen uygulama, kaybolan mesajlar, Yiğit Özgür tarafında sadece BiP için tasarlanan orijinal sticker’lar ve kullanıcıların daha sonra sosyal ağlarda paylaşabileceği Caps’ler oluşturabilmesi gibi özelliklerle sahalara geri döndü. Turkcell 2015 mali üçüncü çeyrek sonuçlarıyla birlikte BiP’in, 166 ülkeden indirilme sayısının 1,4 milyona yükseldiğini açıkladı.

Hali hazırda operatör bağımsız kullanılabilen uygulama, BiP uygulamasını kullanmayan kişilerle, yine BiP üzerinden SMS yoluyla iletişim kurmayı da destekler hale geldi. Özetle, BiP’in ana akım bir mesajlaşma uygulaması haline gelme yarışı resmen başladı. Eklenen görüntülü ve sesli görüşme desteği  gibi özellikler de yine bu kapsamda değerlendirilebilir.

Turkcell’in BiP ile ilgili yol haritası konusunda net bir yorum yapmak için henüz erken zira küresel mesajlaşma uygulamaları için limit gök yüzü…  Kesin olan bir şey var ki, mesajlaşma uygulamaları çok ciddi bir potansiyel barındırıyor. SMS alternatifi olarak başlayıp, başlı başına bir uygulama olarak konumlandırılan BiP ile Turkcell’in önceliği bu potansiyeli açığa çıkarmak olacak gibi görünüyor. Bu konuda, rakipleri karşısındaki en önemli avantajı ise tahmin edebileceğiniz gibi Turkcell’in erişimi. Türkiye’den sonra Almanya ve Kuzey Kıbrıs’a açılan uygulama, yakın zamanda Ukrayna ve Belarus’ta da kullanıma açıldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Mobil çok güzel büyüyor da, reklamveren nerede?

Mobil çok güzel büyüyor da, reklamveren nerede?

7 Aralık 2015
184 Görüntülenme
Kurumsal Seo Danışmanlığı Hizmeti Neden Önemli

Kurumsal Seo Danışmanlığı Hizmeti Neden Önemli

23 Mayıs 2016
318 Görüntülenme
Küvetten Araba Yapmış

Küvetten Araba Yapmış

13 Eylül 2015
217 Görüntülenme
Yeni Nexus Telefonu Kim Üretecek?

Yeni Nexus Telefonu Kim Üretecek?

18 Nisan 2016
215 Görüntülenme
Teknokent’te ‘yapay zeka’  laboratuvarı

Teknokent’te ‘yapay zeka’ laboratuvarı

17 Mayıs 2016
199 Görüntülenme
Ailelerin Çocuklara Söylediği 13 Yalan

Ailelerin Çocuklara Söylediği 13 Yalan

20 Nisan 2016
212 Görüntülenme