Cami Halısı Avrupada Lider Firma Gülseven Halı

Arçelik Güvenilir Servis Hizmetleri

Arçelik Buzdolabı Servisi

WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

Bugüne kadar 2.6 milyon kez indirilen yeni BiP Messenger nereye koşuyor?

Mobil 16 Kasım 2015
135 Görüntülenme

Kaan Terzioğlu’nun Turkcell CEO’su olmasının ardından şirketin öncelik verdiği ürünlerden biri haline gelen BiP, popüler mesajlaşma uygulamalarına tam bir alternatif olma yolunda ilerliyor. Yenilenmeye devam ederek, 2.6 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştığı belirtilen BiP’e son eklenen özellik görüntülü arama oldu.

WhatsApp benzeri, SMS alternatifi

Turkcell’in 2013 yılında yayınladığı BiP’in, sade arayüzü ve mesajlaşma öncelikli olmasıyla geçtiğimiz Mart ayına kadar daha çok bir SMS alternatifi bir WhatApp benzeri uygulama olarak konumlandığı söylenebilir. SMS’lerin gittikçe gözden düşmesi küresel bir trend ve Türkiye de bir istisna değil. Turkcell özelinde bunun yansıması, BTK’nın çeyrek raporlarına göre, 2014 son çeyrekte SMS sayısında yüzde 21; 2015 ikinci çeyrekte yüzde 7 oranlarında düşüş olmuştu.

Geçen sürede ise mesajlaşma uygulamaları özellikle Facebook’un WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın almasıyla birlikte yeniden en hareketli alanlardan biri haline geldi. Trendleri belirleyenler her ne kadar Asyalı muadilleri olsa da Facebook’un bu yıl başında Messenger’a para transferi özelliği eklemesi ve Messenger’ı bir platform olarak konumlandırması, ana akım mesajlaşma uygulamalarının yönüyle ilgili fikir veriyordu.

Mesajlaşmanın potansiyelini keşfe tmek

Tüm bu gelişmelere çizgisini koruyarak yanıt veren BiP’in ayağa kalkıp deyim yerindeyse koşmaya başladığı tarihse geçtiğimiz Mart ayı oldu. Büyük bir güncellemeyle birlikte, baştan sona yenilenen uygulama, kaybolan mesajlar, Yiğit Özgür tarafında sadece BiP için tasarlanan orijinal sticker’lar ve kullanıcıların daha sonra sosyal ağlarda paylaşabileceği Caps’ler oluşturabilmesi gibi özelliklerle sahalara geri döndü. Turkcell 2015 mali üçüncü çeyrek sonuçlarıyla birlikte BiP’in, 166 ülkeden indirilme sayısının 1,4 milyona yükseldiğini açıkladı.

Hali hazırda operatör bağımsız kullanılabilen uygulama, BiP uygulamasını kullanmayan kişilerle, yine BiP üzerinden SMS yoluyla iletişim kurmayı da destekler hale geldi. Özetle, BiP’in ana akım bir mesajlaşma uygulaması haline gelme yarışı resmen başladı. Eklenen görüntülü ve sesli görüşme desteği  gibi özellikler de yine bu kapsamda değerlendirilebilir.

Turkcell’in BiP ile ilgili yol haritası konusunda net bir yorum yapmak için henüz erken zira küresel mesajlaşma uygulamaları için limit gök yüzü…  Kesin olan bir şey var ki, mesajlaşma uygulamaları çok ciddi bir potansiyel barındırıyor. SMS alternatifi olarak başlayıp, başlı başına bir uygulama olarak konumlandırılan BiP ile Turkcell’in önceliği bu potansiyeli açığa çıkarmak olacak gibi görünüyor. Bu konuda, rakipleri karşısındaki en önemli avantajı ise tahmin edebileceğiniz gibi Turkcell’in erişimi. Türkiye’den sonra Almanya ve Kuzey Kıbrıs’a açılan uygulama, yakın zamanda Ukrayna ve Belarus’ta da kullanıma açıldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dropbox, Paper ile Google Docsa rakip olacak

Dropbox, Paper ile Google Docsa rakip olacak

16 Ekim 2015
121 Görüntülenme
Çılgın Traktör Sürücüsü [Video]

Çılgın Traktör Sürücüsü [Video]

21 Eylül 2015
144 Görüntülenme
Çamaşır Makinesine Kamera Konulursa [Video]

Çamaşır Makinesine Kamera Konulursa [Video]

14 Ocak 2016
153 Görüntülenme
Facebook Videoları Paylaşılabilecek

Facebook Videoları Paylaşılabilecek

26 Mart 2015
105 Görüntülenme