Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

2019’da kripto yatırımları güvende tutacak 5 öneri

Kaliteli Site Yaptırmak İçin Sadeceon Yeter!

Çağrı Merkezi Çalışanına Hakaretten 2 Yıl Hapis İstemi!

İnternet Haberleri Çarşamba Mart 15th, 2017
789 Görüntülenme

Olay 27 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşmişti. Erzurum Adliyesi’nde memur olarak görev yapan Mustafa Enes Gündüz, 350 TL’yi geçen telefon faturası nedeniyle müşteri hizmetlerini aradı. Bir yanlışlık olması ihtimalinin bulunduğunu söyleyen Gündüz, faturada 50 TL’lik indirip yapılıp yapılamayacağını sordu.

Telefondaki görevli bu isteğe olumsuz karşılık verince Enes Gündüz, bu sefer takım lideriyle görüşmek istedi. Aynı durumu Remziye Ç. isimli takım liderine anlatan Enes Gündüz, bu esnada duyduklarıyla adeta şok olduğunu söyledi. Remziye Ç.’nin müşteri hizmetlerindeki görevliye ‘Söyle geri zekalı manyağa faturasını ödesin, manyak ya’ dediğini iddia etti. Konuşmayı sonlandırıp müşteri hizmetlerini tekrar arayan Enes Gündüz, şikayet kaydı oluşturduktan sonra savcılığa başvurup Remziye Ç.’den şikayetçi oldu.

GSM şirketinden görüşme kayıtlarını isteyen Cumhuriyet Başsavcılığı, kayıtlarda müşterisine hakaret ettiği belirlenen 24 yaşındaki Remziye Ç. hakkında dava açtı. 

‘Manyak ya’ cümlesini arkadaşına söylediğini iddia eden Remziye Ç. ise suçlamaları reddetti. 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında ‘hakaret’ suçundan dava açılan Remziye Ç., 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler