Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

2019’da kripto yatırımları güvende tutacak 5 öneri

Kaliteli Site Yaptırmak İçin Sadeceon Yeter!

Çin Uzay Roketlerini Artırıyor

Teknoloji Haberleri Çarşamba Mart 18th, 2015
690 Görüntülenme
Çin Uzay Roketlerini Artırıyor

Çin, Long March roketlerini bu yıldan itibaren güçlendirilmiş roketlerle artıracağını açıkladı. Yeni roketler Çin’in yeni uzay istasyonunun inşasında rol oynayacak.

Çin, uzay görevlerinde kullandığı Long March roketlerinin çeşidi ve sayısının artacağını açıkladı. İlk olarak Long March 6 roketini bu yıl ortalarında göreve sokması beklenen Çin’in, gelecek yıl da Long March 5 ve 7 roketlerini ateşlemesi bekleniyor.

Çin Uzay-Havacılık Sevk Gücü Akademisi’nden (CALT) Tan Yonghua, yeni nesil sıvı yakıtlı roketlerin Çin Uzay-Havacılık Bilim ve Teknoloji firması ortaklığıyla geliştirildiğini açıkladı.

China Daily sitesinde verilen bilgiye göre, Long March 6 roketi 120 tonluk ateşleyicisiyle Güneş yörüngesinde hareket edecek yerden 700 km yüksekliğe 1 metrik tonluk yük taşıyabilecek. Tan, 2000 yılından bu yana geliştirilen ve sıvı oksijen ile gazyağı kullanan motorun doğa dostu olduğunu belirtti.

Long March 5 roketi ise alçak yörügeye 25, daha yüksekteki sabit konumlu yörüngeye ise 14 metrik tonluk yük taşıyabilecek. Long Marcch 5 gibi gelecek yıl göreve girmesi beklenen Long March 7 de alçak yörünge görevlerinin yanı sıra Güneş yöüngesine 5.5 metrik ton taşıma yükü iletebilecek.

Yeni Ay görevi

Long Marc 2 ve 3 roketlerini 10 yıl içinde emekliye ayırmayı planlaya Çin, yeni roketlerle Tiangong 2 uzay laboratuvarının yörüngede konumlandırılmasını sağlayacak. Gelecek yıl gerçekleştirilmesi beklenen görevde Long March 5 roketiyle yörüngeye yerleştirilecek Tiangogn 2, Çinli taykonotlar tarafından birleştirilecek.

Çin basınında yer alan bilgiye göre, 2013’te Chang’e 3 ile Ay yüzeyine inen Çin, benzer bir görev gerçekleştirecek. Chang’e 4 uzay aracının, 2020’den önce uzaya ateşlenmesi bekleniyor. Çin, özel yatırımcı ve şirketlerin desteğiyle gerçekleştirilecek görevle uzay-havacılık görevlerine desteği artırmayı planlıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin: http://www.aljazeera.com.tr/haber/cin-uz…

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler