NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ İçin Ortak Oldular

Hindistan’da Yenilenmiş Galaxy Note 7 Satılacağı İddiaları Yalanlandı

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Cyanogen, Hey Cortana diyecek

Mobil 7 Ocak 2016
161 Görüntülenme

Android’i kendine has biçimde açıklayan Cyanogen, yeni sürümünde Microsoft’un akıllı asistanı Cortana ile güçleniyor. Bu yenilik hem klasik Android sürümleri hem de Microsoft açısından ehemmiyetli bir gelişme.

Cyanogen’in resmi blogunda yaptığı izaha göre 12.1.1 aktüellemesiyle Cortana, Cyanogen üzerinde kullanılabilecek. Üstelik Cortana’nın önceden yayınlanan test sürümünde kullanılamayan ‘Hey Cortana’ seslenişine de cevap verecek.

Biraz geç de olsa yeni sürümünü yayınlayan Cyanogen, bu aktüellemenin yalnızca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki OnePlus One kullanıcıları için geçerli olduğunu ilave ediyor. Nisan 2015’te Cyanogen’i stratejik partner olarak desteklemeye başlayan Microsoft, Cortana yeniliğiyle Cyanogen’i özel bir yerde tuttuğunu da göstermiş oluyor.

Bu haliyle Siri‘ye karşı bir adım daha atan Microsoft, Cyanogen’e sunduğu ayrıcalıkla da Google’a üstü kapalı bir ileti göndermiş de oluyor. Bildiğiniz gibi Cortana da akıllı sesli asistan olarak hayatımıza girdi ve günlük işlerde teklifler yapıyor ve sualleri cevaplayabiliyor.

Diğer yandan Cyanogen CEO’su Kirk McMaster, Siri’nin aksine Spotify gibi 3. parti mobil uygulamalarla iletişim kurabileceklerini dile getiriyor. Bu özelliğin ne vakit kullanılacağı ve Cyanogen’e özel olup olmayacağı bilinmeyen fakat Cyanogen bu adımla Siri’ye karşı bir gol atacağa da benziyor.

Cortana’yı iOS için de yayınlamayı tasarılayan Microsoft, sene sonu rakamlarında Cortana‘ya toplam 2,5 milyar sual sorulduğunu da izah etmişti. Kendi mobil tarayıcısını geliştireceği bilinen Cyanogen ise operatör destekli ilk akıllı telefonu da İspanya’da satışa sunmuş ve yerinde saydığını göstermişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Medium’da Mobil Yayıncılık Dönemi Başladı

Medium’da Mobil Yayıncılık Dönemi Başladı

20 Mart 2015
167 Görüntülenme
iOS ve Mac için en iyi e-posta uygulamaları

iOS ve Mac için en iyi e-posta uygulamaları

28 Şubat 2016
180 Görüntülenme
Çipli kimlik ile e-imza kullanımı artacak!

Çipli kimlik ile e-imza kullanımı artacak!

18 Nisan 2016
148 Görüntülenme