NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ İçin Ortak Oldular

Hindistan’da Yenilenmiş Galaxy Note 7 Satılacağı İddiaları Yalanlandı

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Darısı Başımıza: Amerika’da Adil Kullanım Noktası Kaldırıldı!

İnternet 17 Haziran 2016
191 Görüntülenme

Bildiğiniz gibi ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede AKN ya da AKK olarak bilinen bir bela var. Normalde ballandıra ballandıra anlatılan “Sınırsız” “Kotasız” diye müşterileri kandırılarak sunulan internet paketleri, 50GB, 75GB ve 100GB gibi değişen paketler üzerinden Adil Kullanım Noktası veya Adil Kullanım Kotası adındaki sistem gereği paketinizden çok daha düşük hızda bağlantıya düşürülüyor.

Daha önce ülkemizde sizlere buradan duyurduğumuz gibi AKN’nin kaldırılmasına yönelik kampanya vardı, hatta hala devam ediyor. Fakat, bu konuda ilk ciddi adım AKN kullanan ülkelerden biri olan ABD’den geldi. Amerika’da Federal Temyiz Mahkemesi, ağ tarafsızlığı kuralları gereğince tüm servis sağlayacılarına AKN koyma yasağı getirerek her kullanıcının bağlı olduğu pakete ait hızını abonelik süresi boyunca kullanmasını kararlaştırdı.

Bir süredir ülkemizde “AKK’ye Hayır!” kampanyasının bir benzerini ABD’li vatandaşlar Amerika’nın BTK‘sı olan FCC’yi protesto ederek dile getirmiş, internetin özgür ve tarafsız bir şekilde kullanılmasını istemişlerdi. Bunu ilk olarak FCC tarafından “Açık İnternet Düzeni” sistemi ile yerine getirmişti.

Bu Açık İnternet Düzeni ve Ağ Tarafsızlığı olarak adlandırılan, şu anda vize konusunda müzakerede olduğumuz AB’de de geçen sene kabul edilen Net Neutrality sistemi gereğince ABD’de artık AKK/AKN kullanımı tamamen yasaklanmış oldu. Böylece Amerikan internet servis sağlayıcılarının hiçbiri kotasız ve sınırsız internet paketlerinde AKN kullanamayacak..

Tabii bu durumu ülkemizde de görmeyi çok isteriz. Sonuçta “Ağ Tarafsızlığı” gereğince AKN/AKK kullanımı net bir biçimde bu sistemi ihlal eden bir durum oluyor. Bu sebeple son dönemlerde bol bol site engelleyen BTK’nın bu konuda da bir yaptırım yaparak Türk Telekom, Turkcell Superonline, Türksat KabloNet ve Vodafone SüperNet gibi İSS’lere AKN konusunda yasak getirmesini önemle bekliyorum. Umarız bu durumu BTK’da gerçekleştirir. Ne diyelim; Darısı başımıza.
5 Türk Yapımı Telefon videomuzu izlemek ve anketimize katılmak için buraya tıklayın! Etiketler : #akk #akn #adik kullanım kotası #adil kullanım noktası

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bir Çiftliğin Olmasını İster misin?

Bir Çiftliğin Olmasını İster misin?

26 Kasım 2016
436 Görüntülenme
Sahadan Tribüne Muhteşem Dönüş [Video]

Sahadan Tribüne Muhteşem Dönüş [Video]

24 Ekim 2015
166 Görüntülenme
Usta Şoförden Usta Dönüş [Video]

Usta Şoförden Usta Dönüş [Video]

13 Kasım 2015
147 Görüntülenme