Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

Darısı Başımıza: Amerika’da Adil Kullanım Noktası Kaldırıldı!

İnternet 17 Haziran 2016
229 Görüntülenme

Bildiğiniz gibi ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede AKN ya da AKK olarak bilinen bir bela var. Normalde ballandıra ballandıra anlatılan “Sınırsız” “Kotasız” diye müşterileri kandırılarak sunulan internet paketleri, 50GB, 75GB ve 100GB gibi değişen paketler üzerinden Adil Kullanım Noktası veya Adil Kullanım Kotası adındaki sistem gereği paketinizden çok daha düşük hızda bağlantıya düşürülüyor.

Daha önce ülkemizde sizlere buradan duyurduğumuz gibi AKN’nin kaldırılmasına yönelik kampanya vardı, hatta hala devam ediyor. Fakat, bu konuda ilk ciddi adım AKN kullanan ülkelerden biri olan ABD’den geldi. Amerika’da Federal Temyiz Mahkemesi, ağ tarafsızlığı kuralları gereğince tüm servis sağlayacılarına AKN koyma yasağı getirerek her kullanıcının bağlı olduğu pakete ait hızını abonelik süresi boyunca kullanmasını kararlaştırdı.

Bir süredir ülkemizde “AKK’ye Hayır!” kampanyasının bir benzerini ABD’li vatandaşlar Amerika’nın BTK‘sı olan FCC’yi protesto ederek dile getirmiş, internetin özgür ve tarafsız bir şekilde kullanılmasını istemişlerdi. Bunu ilk olarak FCC tarafından “Açık İnternet Düzeni” sistemi ile yerine getirmişti.

Bu Açık İnternet Düzeni ve Ağ Tarafsızlığı olarak adlandırılan, şu anda vize konusunda müzakerede olduğumuz AB’de de geçen sene kabul edilen Net Neutrality sistemi gereğince ABD’de artık AKK/AKN kullanımı tamamen yasaklanmış oldu. Böylece Amerikan internet servis sağlayıcılarının hiçbiri kotasız ve sınırsız internet paketlerinde AKN kullanamayacak..

Tabii bu durumu ülkemizde de görmeyi çok isteriz. Sonuçta “Ağ Tarafsızlığı” gereğince AKN/AKK kullanımı net bir biçimde bu sistemi ihlal eden bir durum oluyor. Bu sebeple son dönemlerde bol bol site engelleyen BTK’nın bu konuda da bir yaptırım yaparak Türk Telekom, Turkcell Superonline, Türksat KabloNet ve Vodafone SüperNet gibi İSS’lere AKN konusunda yasak getirmesini önemle bekliyorum. Umarız bu durumu BTK’da gerçekleştirir. Ne diyelim; Darısı başımıza.
5 Türk Yapımı Telefon videomuzu izlemek ve anketimize katılmak için buraya tıklayın! Etiketler : #akk #akn #adik kullanım kotası #adil kullanım noktası

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bilgisayar Toplarken Yaptığımız 5 Hata

Bilgisayar Toplarken Yaptığımız 5 Hata

22 Şubat 2016
199 Görüntülenme
WordPress Karekod Sistemi Kullanimi

WordPress Karekod Sistemi Kullanimi

6 Kasım 2015
353 Görüntülenme
Birbirinden Çekişmeli 3 Kapışma

Birbirinden Çekişmeli 3 Kapışma

19 Nisan 2016
174 Görüntülenme
ASUS’tan ZenFone’lara İki Yeni Sürpriz

ASUS’tan ZenFone’lara İki Yeni Sürpriz

10 Mart 2015
182 Görüntülenme
Apple’ın otomobilini Fiat üretmek istiyor

Apple’ın otomobilini Fiat üretmek istiyor

3 Mart 2016
168 Görüntülenme