Box Press Web Site Tasarımı

Infusion Web Site Tasarımı

Uihero Web Site Tasarımı

Sonja Röde Web Site Tasarımı

Doğal Reklam ile ilgili merak edilen her şey

Teknoloji Haberleri Pazartesi Aralık 7th, 2015
326 Görüntülenme

Konuk yazarımız Tolga Şişmanoğlu, Mynet’te Reklam Proje Müdürü olarak görev yapıyor. (@tolgasismanoglu)

Doğal (native) reklam. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir reklam modeli. Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de oldukça popülerleşen doğal reklamları kullanan marka sayısı gün geçtikçe artmakta.

Markanın mesajını, kullanıcıların mecra üzerinde ilgilendiği içeriklere, içeriğin doğallığını bozmayacak şekilde entegre edilmesine dayanan bir reklam modelidir. D oğal reklamlar; markaların eğitici ve eğlendirici içeriklerle hikayelerini anlatarak, hedef kitlesiyle etkileşim yaratmayı ve kullanıcıların marka ile doğal yollarla karşılaşmasını sağlıyor.

Markaların hedef kitle/iletişim stratejilerine göre farklı içerik modellerine entegre olan doğal reklamlar, tüketicinin okuma alışkanlığını bozmadan ihtiyacını karşılayan ve en önemlisi reklamın araya girmediği (interruptive olmayan) bir model olarak öne çıkıyor.

Doğal reklamları, aslında içerikle pazarlama (content marketing) evreninin bir alt türü olarak görebiliriz. Her iki kavramı birbirinden ayıran belirli özellikler mevcut. İçerikle pazarlama tanımına baktığımızda; tanımlanmış hedef kitleyi, kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan bir pazarlama tekniği. Markalar, içerikle pazarlamayı daha çok kendi kurumsal blog sayfaları ve sosyal medya hesaplarından çeşitli içeriklerini tüketicileriyle buluşturarak gerçekleştiriyorlar.

Doğal reklamda ise, markalar mesajlarını farklı mecralarda yer alan içerik modelleri içerisine yerleştiriyor ve bunun için yayıncıya bir ücret ödüyor. Bu modelde marka açısından en büyük avantaj ise, hedef kitlesinin sık sık ziyaret ettiği ve oradaki içerikleri kendi çevresiyle paylaşan kullanıcılar ile doğal akışı bozmadan yan yana gelmesi.

Doğal reklam etkisi yaratmak için yoğun olarak kullanılan altı farklı reklam türü bulunuyor. Bunlar; (Kaynak: IAB-NativeAds Playbook)

Yayın içi birimler / In-feed (Facebook, Twitter) Ücretli arama birimleri / Paid search (Google, Yahoo) Öneri eklentileri / Recommendation widgets Tanımlı listeleme / Promoted Listings (Amazon, Foursquare, Etsy) Kutu içi reklamlar / In-Ad Özel Sınıflandırılamayan / Custom (Tumblr, Spotify, Flipboard) birimler

Doğal reklamlar, Türkiye’de ağırlıklı olarak makale, liste, test, infografik, video prodüksiyonlar, özel projeler ve interaktif sayfalar gibi (yayın içi/infeed) farklı içerik modellerinde uygulanıyor.

‘Doğal reklamlar, içeriği doğasına uygun bir şekilde marka ve tüketiciyi buluşturur.’

reklam-cesitleri Tercih Sebepleri?

Markaların hedef kitlelerine ulaşmakta farklı ve yaratıcı bir yöntem sunan doğal (native) reklamların tercih edilmesi ve popüler bir reklam modeli haline gelmesinin birçok önemli sebebi mevcut.

Bunların başında, doğal bir yapıda olması ve kullanıcıyı rahatsız etmemesi, yüksek kullanıcı etkileşimi, display reklamcılığına göre çok daha fazla akılda kalma, tamamen ilgili kullanıcıya eriştiğinden dolayı yüksek CTR rakamları, standart banner / display reklamcılığına olan ilginin ve tıklanmaların azalması, reklam engelleyici (adblocker) yazılımlar ile herhangi bir ilginizin olmaması, markanın hedef kitlesine bilgilendirici ve reklam kokmayan bir içerik ile ulaşması, reklamın araya girmemesi ve okunma garantili satış modeli geliyor.

Kullanıcı, kendi isteği ile içeriğe tıkladığından dolayı, reklam ile karşılaşması ve markaya olan bakış açısı display reklamcılığına göre çok daha olumlu seviyelerde gerçekleşiyor. Okunma bazlı satış modeli olan sistemde, kullanıcı sayfada örneğin 20 saniyeden az bir süre geçirmiş ise, marka/ajans yayıncıya bu kullanıcı için herhangi bir ücret ödemiyor. Raporlama ekranlarında ise 20 saniyeden daha fazla kalmış kullanıcı, bir okunma olarak sayılıyor. Böylelikle, markalar içeriğe bir şekilde ulaşmış ve sayfadan hemen çıkan kullanıcılar için değil, gerçekten hedef kitleleri olan ve içerik ile ilgili kullanıcılar için ücret ödüyorlar. Kurgulanan yapıya göre, oluşturulan içeriğe markanın yönlendirme linki entegre ediliyor.

‘Doğal reklamı içerik pazarlamasından (content marketing) ayıran en önemli nokta doğal reklamın ödenmiş (paid), içerik pazarlamasının ise kazanılmış (owned) bir medya olmasıdır.’

Dağıtım kanalları ve arama motoru avantajı

Yayıncı ya da blog sitelerindeki doğal içerikler, ilgili sitenin sosyal medya hesaplarından da kullanıcılara duyurulur. Bu da daha fazla kullanıcıya ve ilginin sitenin URL’ine gelmeyen ama sosyal medya hesaplarını takip eden kişilere de erişmek anlamına geliyor. Hazırlanan doğal içerik aynı zamanda yayıncının mobil site ve varsa aplikasyonun da yayınlanır. Hatta reklam veren markanın isteğine göre, içeriği sadece mobil platformlarda dağıtımını sağlamak mümkün. Sitelerin, önerilen/benzer içerikler alanlarını da bu kanallar arasında sayabiliriz.

Arama motorları tarafındaki detay ise, o an sitenizde olmayan ve istediği içeriği Google’da aratan kullanıcının, sizin markanızın entegre edildiği içerik ile karşılaşma yüzdesi. İçeriğin yayınlandığı site, Google tarafından ne kadar fazla önemseniyor, indeksleniyor ve güven akışı yüksek bir adres ise karşılaşma yüzdeniz o kadar artıyor.

İçerik yazma süreci

Marka ve kullanıcılarınıza fayda sağlayacak içerikler üretirken, öncelikli olarak hedef kitlenizi çok iyi şekilde tanımanız gerekiyor. Tüketici ile bağ kurmak ve bunu yaparken kendi mecranızın da doğallığını bozmamanız gerekli. Kimseyi kandırmayın ve marka hakkında pozitif bir duygu bırakın. İçeriğinizin kaliteli ve özgün (unique) bir yapıda olması önemli. Bu süreçte içselleştirme kavramının da size olumlu anlamda destek olacağı düşüncesindeyim. Duygularınızı kullanın! Şunu unutmamamız gerekiyor; ‘aslında bizler, yani kullanıcılar içerikleri değil, onların bizde yarattığı duyguları paylaşıyoruz.’ Etkili ve merak uyandıran bir başlık, içeriğe uygun bir görsel, doğru yayın saati, hedef kitleye uygun yayın kanalı, mobil uygunluk ve imla kurallarına dikkat etmek gibi detaylar da aslında tüm içerik pazarlaması süreçlerindeki gibi, doğal reklam sürecinde de önemli noktaları oluşturuyor. Markanın entegre edildiği içeriğin sonunda mutlaka ‘Bu sayfada reklam uygulaması yapılmıştır’ tarzında mesajınızı eklemeyi unutmayın. Son olarak içeriğinizde markaya yönlendirme linki verirken, bunun doğal yapıyı bozmamasına ve reklam gibi davranarak ön planda olmamasına özen gösterin.

Doğal reklamlar ile ilgili olarak hazırlamış olduğum özet sunuma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Daha çok özgün içeriklerin üretildiği günler dilediğiyle.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Artık Youtube’un da okulu var

Artık Youtube’un da okulu var

Çarşamba Mart 15th, 2017
273 Görüntülenme
LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

LeEco Le X850 Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açığa Çıktı

Çarşamba Mart 15th, 2017
258 Görüntülenme
Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri

Pazartesi Mart 13th, 2017
289 Görüntülenme
Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Akvaryumdaki köpek balığı eşeysiz üredi

Cuma Şubat 24th, 2017
298 Görüntülenme
CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

CloudFlare’den Milyonlarca Kişisel Veri Sızmış Olabilir!

Cuma Şubat 24th, 2017
293 Görüntülenme
Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Verizon, Yahoo’yu 350 milyon dolar ucuza satın alacak

Cuma Şubat 24th, 2017
306 Görüntülenme
Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Apple 32 GB’lık iPhone üretmeyecek

Cuma Şubat 24th, 2017
256 Görüntülenme
NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Perşembe Şubat 23rd, 2017
330 Görüntülenme
Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Çarşamba Şubat 22nd, 2017
308 Görüntülenme
Bunlar da var!
Healthybuilding Architects Web Site Tasarımı

Healthybuilding Architects Web Site Tasarımı

Pazartesi Haziran 5th, 2017
68 Görüntülenme
Reflections Web Site Tasarımı

Reflections Web Site Tasarımı

Cumartesi Nisan 29th, 2017
124 Görüntülenme
Basit Kayıt Formu – AngularJS & Material Tasarım

Basit Kayıt Formu – AngularJS & Material Tasarım

Pazartesi Ekim 31st, 2016
359 Görüntülenme
Pride & Prejudice Web Site Tasarımı

Pride & Prejudice Web Site Tasarımı

Çarşamba Nisan 19th, 2017
127 Görüntülenme
Büyük Ödüllü PES 2016 Turnuvası Başlıyor

Büyük Ödüllü PES 2016 Turnuvası Başlıyor

Cuma Ocak 15th, 2016
361 Görüntülenme
290 Bin Dolarlık Hidromekanik Saat

290 Bin Dolarlık Hidromekanik Saat

Çarşamba Mart 25th, 2015
244 Görüntülenme
Havayollarından hoverboardlara yasak geldi

Havayollarından hoverboardlara yasak geldi

Pazartesi Aralık 14th, 2015
285 Görüntülenme