Kurumsal Firma Scripti | Alkinoe

Kombi Bakım Servisi Scripti | Alkimedon

Tesisatçı Web Scripti | Alkestis

Spor Salonu Sitesi Scripti | Alkathoos

Dünyanın Birincil Bilgisayar Programcısı, Teknolojinin Tarihini Değiştiren Bayan: Ada Lovelace

Fotoğraf Galeri Cumartesi Mayıs 7th, 2016
824 Görüntülenme

Sene 1815, Londra…

10 Aralık ’ta şair bir baba ile matematik sevdalısı bir annenin kız çocuğu dünyaya geliyor ve adını “Ada” koyuyorlar, bundan yaklaşık 160 sene sonradan geliştirilecek olan nesne yönelimli birincil programlama dillerinden birine, kızlarının isminin verileceğinden habersiz olarak…

Bilenler bilir; bilmeyenleri bilgisayar programcılığının temelini atan kadınla tanıştıralım: Ada Lovelace

Kaynak: http://hbrturkiye.com/blog/kim-demis-kad…

Ada Lovelace, meşhur İngiliz şair Lord Byron’ın kızıydı.

Annesi tarafından az önce bebek sayılırken babasından uzaklaştırıldığı, kendisi 8 yaşındayken vefat eden babasını ömrü her tarafında görmeden yaşadığı söylenir.

Ada, anne ve babasının tersine, şiiri ve matematiği ayrı ayrı değil tek bir başlık aşağıda ele aldı.

Adeta bilimi bir şiir gibi işledi, sanatı teknolojiye kattı. Bundan Başka tüm bunları, kadınların bilimsel tartışmalara katılmalarına müsade verilmediği ve akademik yayınlama yapmalarının uygun olmayan bulunduğu bir çağda gerçekleştiriyordu…

Az Önce 13 yaşındayken uçan bir alet tasarladı.

Annesi onun matematik, kimya ve fizik eğitimi alması için fazla çaba göstermişti.

17 yaşındayken, mekanik bir hesap makinesi tasarlamış olan Cambridge Üniversitesi matematik profesörlerinden Charles Babbage ile tanıştı.

Charles Babbage, Ada’nın çalışmalarından çok etkilenmişti.

Ada, Charles Babbage’in makinesi üstüne yazılmış Fransızca bir makaleyi İngilizce ’ye çevirerek kendisine göndermişti. Babbage bu çalışmayı fazla beğenmiş, kendisinden, makaleye kendi notlarını da eklemesini istemişti. Ada ’nın notları oldukça detaylı ve ayrıntılıydı. O Kadar fakat gönderdiği notlar, orijinal makalenin üç katı uzunluğundaydı.

Ana çarpıcı olan ise, hesap makinesinin Bernoulli sayı dizisini hesaplayabilmesine olanak tanıyan bir yöntemden bahsediyor oluşuydu.

Ada, makinenin belirli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak Bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif ediyordu.

İşte bu notlar, tarihteki ilk bilgisayar algoritması ve birincil bilgisayar programı olarak kabul edilir.

Ada bununla da yetinmedi.

1843 ’te yayınladığı bir makalede, böyle bir makinenin yerinde programlanması halinde, karmaşık matematik problemlerini çözmek, müzik bestelemek ve grafik dışında tutmak için kullanılabileceğini öngördü.

Bugün kullandığımız PC, tablet, zeki telefon gibi cihazlara baktığımızda Ada ’nın geleceği gördüğünü söylemek fazla da yanlış olmaz.

Fakat o zamanlar bir kadının kendi adına bir yayım yapması uygun görülmüyordu.

O da sadece adının baş harflerini yazdırdı. Bunun sonucunda, çoğu diğer bilim kadınının başına gelen onun da başına geldi ve bir matematikçi olarak yaptığı çalışmalar büyük ölçüde unutuldu gitti.

Öldüğünde, sadece 36 yaşındaydı.

Baron William King’le 1835 yılında evlenen Ada, özel hayat ve iş hayatını ayıramayarak kendisini bilime adamıştı.

İlerleyen dönemde madde bağımlılığına yakalanan, yoksunluk ve tavır bozukluğu sendromları belirten Ada, 1852’de rahim kanserinden öldü.

1970 yılında geliştirilen Ada programla diline kendisinin adı verildi.

Ada’nın sağlığının genç yaşta kötüye gitmesi, ve sahip olduğu potansiyelden bilim dünyasının bu dek erken yoksun kalması çok üzücüdür.

Ada Lovelace ’ın yaktığı bu meşaleyi, ardından böylece çok bayan da başarıyla taşıdı.

Hedy Lamarr (kablosuz internet, bluetooth ve GPS ’in mucidi), Top Secret Rosies (2. Dünya Savaşı ’nın bayan bilgisayar programcıları) ve Grace Hopper (birincil derleyiciyi geliştiren; COBOL programlama dilinin geliştiricilerinden ve “debugging” olarak bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin birincil kullanıcılarından).

Günümüzde de daha niceleri onları izledi, izliyor:

Anita Borg, Danese Cooper, Laura Thomson, Marissa Mayer gibi.

Gerçi, günümüzde kadın yazılımcı sayısı oldukça düşük; yalnızca ülkemizde değil, bütün dünyada.

Örneğin 2014 yılı rakamlarına göre, aralarında Facebook, Google, Twitter, Apple gibi şirketlerin de bulunduğu Silikon Vadisi firmalarındaki çalışanların yüzde 70 ’i erkek.

Peki bilgisayar biliminde kadınlar bu derece manâlı bir yere sahipken, niçin şimdi kadın yazılımcıların sayısı erkeklere oranla epeyce az?

Azalmanın başladığı 1980 ’lerde, kişisel bilgisayar dediğimiz PC ’ler evlere girmeye başlamıştı.

Evdeki PC ’yi ise, genellikle erkekler kullanıyordu. Hatta Amiga 500, Commodore 64 gibi bireysel bilgisayarlar, çoğu kez erkek çocuklara “oyuncak” olarak alınıyordu.

Yani “stereotip” olarak da, aile kültüründe “kız çocuklar, teknik-yoğun erkek dünyasında yoktur” anlayışı vardı ve kız öğrenciler bilgisayara yönlendirilmiyorlardı.

Bunun neticesinde, üniversite çağına gelindiğinde daha büyük bir problem baş gösterdi:

Bilgisayarla çok önce tanışan erkeklerin çoğu, programlamanın / kodlamanın en azından ne olduğu hakkında düşünce sahibiyken, kız öğrencilerde bu söz konusu değildi. Dolayısıyla kız öğrenciler geriden açmak durumunda kaldı. Daha çok çalışmaları gerekti. Ve hatta olur ya bu koşul, cesaretlerini ve motivasyonlarını da kırdı.

neticede, kim demiş kadınlar IT’den anlamaz diye??

Tarih, bize bunun bütün tersini gösteriyor.

Bayan öğrencilerin motivasyon ve ilerleme cesaretlerini arttırıcı bir eğitim anlayışını dünya genelinde yaygınlaştırmak, manalı ve desteklenmesi gereken bir teşebbüs olur.

Her sene Ekim ayının ikinci salı günü, Ada Lovelace Günü olarak kutlanmakta.

2009 yılından beri kutlanan Ada Lovelace Günü, tüm teknoloji ve bilim alanında çalışan ve başarı bildiren kadınları kutlamayı, birbirleriyle tanıştırarak yetişmekte olan nesillere ilham olmayı ve cesaretlendirmeyi hedefler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler