Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Dünyanın En ‘Az Hatasız’ Çalışan Atomik Saati ile Tanışın

Teknoloji Haberleri 22 Nisan 2015
142 Görüntülenme

15 milyar yılda sadece 1 saniye hata payına sahip olan saat, dünyanın en “az hatasız” çalışan saati olma özelliği taşıyor.

Dünya üzerinde bulunan her saatin bir hata payı bulunuyor. Yani bu da hiçbir saatin %100 hatasız olarak çalışmadığını gösteriyor. Ancak yeni geliştirilen“optical lattice”atomik saat, dünyanın en az hataya sahip olan saati ünvanını eline alarak bir dünya rekoru kırmış durumda.

Daha önce, aralarındaUlusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST)üyelerinin de yer aldığı bir araştırma ekibi tarafından yaklaşık bir yıl önce geliştirilen bir saat bu rekoru elinde bulundururken; yeni geliştirilen “optical lattice” saat bu rekoru dahahassas olması özelliğiyle elinden almış oldu.

Atomik saatin 15 milyaryılboyuncasadece 1 saniyelik bir hata payı bulunuyor. Bu da tahmin edilen evrenin yaşından daha uzun bir süre hatasız çalışabileceği anlamına geliyor.

Saatte bulunan tüm atomların kendine özgü ve öngörülebilir bir titreşim frekansı bulunuyor. Saatin kaç olduğunu gösteren”tik” sesleri de”neredeyse hatasız” denilebilecek aralıklara sahip.

Bundan önce en iyi standart olarak kabul edilen“cesium fountain”isimli atomik saatin; zamana bağlı Sezyum atomlarının titreşimlerini hesaplayarak 100 milyon yılda 1 saniye hata payına sahip olduğu biliniyordu. Ancak “optical lattice” isimli yeni atomik saatte ise stronsiyum atomları arasındaki titreşimler, kırmızı lazer ışıkları kullanılarak hesaplanıyor. Bu da saate 15 milyar yılda 1 saniyelik bir hata payı veriyor.

Yeni atomik saatprojesinin; uydu navigasyon sistemlerinin daha iyi sonuçlar vermesi ve kuantum fiziği alanındaki araştırmalara yardımcı olmasıgibi avantajları dolayısıyla çok önemli bir yere sahip olacağı vurgulanıyor. Ayrıca şu anda standart olarak kabul edilen “cesium fountain”atomik saatin yerini alarak; yeni standart olacağı tahmin ediliyor.

WebMasto

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Garantili Demirdöküm Kombi Hizmeti

Garantili Demirdöküm Kombi Hizmeti

17 Ekim 2016
273 Görüntülenme
Mause Üzerine Gelince Ipucu ( Tooltip ) Sistemi Yapımı

Mause Üzerine Gelince Ipucu ( Tooltip ) Sistemi Yapımı

24 Aralık 2016
346 Görüntülenme