Evden Eve Nakliyat

Google Hesap Giriş Sayfası Benzeri Tasarım

Kredi Kartı Ödeme Sayfası Tasarımı

Mor Giriş Sayfası Tasarımı

Responsive Form Tasarımı

E-ticaretin önündeki ürün deneme bariyeri nasıl aşılabilir?

E-Ticaret 10 Aralık 2015
77 Görüntülenme

Turkcell, küresel pazar araştırma şirketi Ipsos ile birlikte Türkiye’deki online alışverişçilerin davranışlarını analiz eden e-ticaret araştırmasını bugün paylaştı. E-ticaret sektörü ve mobilin yükselişiyle ilgili güncel verilerin olduğu araştırmada bizim dikkatimizi çeken en önemli noktaların başında e-ticaretin önündeki ürün deneme bariyeri geliyor.

Turkcell’in paylaştığı güncel verilere göre, Türkiye nüfusunun yüzde 14’ü online alışveriş yapıyor. Online alışverişçi lerin yüzde 50’den fazlası 15-35 yaş arasında ve erkekler kadınlara göre online alışveriş konusunda daha aktif. En fazla alışveriş yapan kitle is yüzde 22 ile öğrenciler. Araştırmada mobil ticaretin son bir yılda yüzde 50-60 oranında büyüdüğü belirtiliyor. Mobilde 4.5G için geri sayan Turkcell, yüksek hızlı internetin mobil ticareti de destekleyeceği ön görüsünde bulunuyor.

E-ticaret pazarına aşina olanlar müşterilerin online alışverişi tercih etmesindeki temel sebebin fiyat avantajı olduğunu biliyorlardır. Turkcell’in araştırması da bunu doğruluyor. Araştırmaya göre online alışverişçilerin neredeyse tamamı alışveriş yaptıkları internet sitesi dışındaki internet sitelerinden de fiyat araştırması yapıyor. Bu, birçoklarımız için sürpriz değil ancak e-ticaret pazarını büyütmekle ilgilenenler için kritik veri, online alışverişçilerin yüzde 53’ünün internetten ürün almadan önce fiziksel bir mağazada ürünü inceliyor olması. Her beş alışverişçiden ikisi ise mağaza gezerek fiyatları inceliyor.

Araştırmanın doğruladığı sonuç, e-ticaretin ancak daha ucuz bir alternatif sunduğu zaman fiziksel mağazalara bir alternatif olabildiği. Buradan hareketle fiyat rekabetine yönelme seçeneğiyse onlarca kez denendi ve sonuçlarını artık hepimiz biliyoruz. Ancak yeni bir okuma da mümkün: Online ve offline arasındaki sınırın gittikçe flulaşmaya başlaması da bu nedenle tesadüf değil. Türkiye’de e-ticaret pazarının 2015 yılında ana sloganlarından birinin omnichannel, diğer bir deyişle O2O (Online to Offline ya da Offline to Online) ticaret olması, pazar için nihayet yeni bir başlangıca işaret ediyor olabilir.

try.com2

Ancak O2O deneyiminin yeni teslimat seçenekleriyle sınırlı kalmaması gerektiği ortada. Fiyat farkını denklemden çıkararak, online ve offline mağazalar arasındaki deneyim farkına odaklanmak yani e-ticaret mağazalarının çokça takıldığı ürün deneme bariyerini aşmasını sağlayacak çözümler üretmek, yeni bir e-ticaret sitesi kurmaktan daha ilginç olabilir. 2016 bunun için doğru zaman olacak gibi görünüyor.

try2

Ürün deneme bariyerinin nasıl aşılacağına dair örnekleri incelemeye yakın zamanda faaliyete başlayan Try.com ya da Fitle gibi örneklerle başlayabilirsiniz. Fikirler size sıradan geliyorsa Uzak Doğu’da O2O alanında çok sayıda örnek uygulama var, Artırılmış Gerçeklik (AR) ya da Sanal Gerçeklik (VR) de gelecek vaat eden teknolojiler bu alanda.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
UPSet Yerli Güç Elektronik Ürünleri

UPSet Yerli Güç Elektronik Ürünleri

11 Nisan 2016
67 Görüntülenme
Ev Yapımı Ketçap Silahı

Ev Yapımı Ketçap Silahı

13 Eylül 2015
71 Görüntülenme
3 Eğlenceli Rekor Denemesi Bir Arada

3 Eğlenceli Rekor Denemesi Bir Arada

26 Nisan 2016
51 Görüntülenme
BMW akıllı araba için Applea yardım ediyor mu?

BMW akıllı araba için Applea yardım ediyor mu?

2 Temmuz 2015
73 Görüntülenme
Ereyon Kalitesi Ve Keyifli Alışverişler

Ereyon Kalitesi Ve Keyifli Alışverişler

28 Mart 2016
62 Görüntülenme
Apple Watchun yeni beta güncellemesi yayınlandı

Apple Watchun yeni beta güncellemesi yayınlandı

7 Ağustos 2015
57 Görüntülenme