(Turkish) SESLENDİRME SANATÇILARI VOİCEBROS’TA TOPLANDI!

(Turkish) Android Yazılım Uzmanlığı

(Turkish) Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

(Turkish) Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Photo Gallery Wednesday June 1st, 2016
1,424 Görüntülenme

Bilgisayar alırken aklımız ciddi manada karışmaktadır. Aynı özelliklerdeki bilgisayarların aralarındaki fiyat farkı dudak uçuklatmaktadır. Örneğin;

Intel i7 işlemcili

8 GB ram

1 TB Harddisk

2 GB Harici Ekran Kartı

Yukarıda genel özelliklerdeki iki farklı markadaki bilgisayarın birisi 1800 TL iken diğeri 4200 TL olabilmektedir. Çoğu zaman bu farkı “marka parası” olarak nitelendirsek de aslında durum hiç de öyle değildir. Şimdi bu ayrımlara gelelim;

1. İşlemci Problemi

İşlemci Problemi

En önemli mevzumuz olan işlemci ile başlayalım. Bir bilgisayarın en önemli parçasıdır ve vücutla kıyaslandığında beynidir. İşlemcilerdeki en büyük problem aslında çok fazla türünün olmasıdır. Hatta en düşük i7 işlemci bir çok i5 işlemciden çok daha düşük performans gösterir. i7 işlemciler 800 TL fiyatından başlar, 4000 TL ye kadar devam eder. 
Biz ise bu işlemcilerin gerçek manadaki ayrımlarını bilmediğimiz için “e abi bu da i7 öteki de, neden bu kadar fark var” diye bilgisayarlara bakar dururuz.

2. Cache Bellek Problemi

Cache Bellek Problemi

Aslında işlemcinin bir özelliği olan cache bellek bilgisayarınızın hızlı çalışması için en gerekli olan şeydir. Bazı bilgisayar markalarının tüm özellikleriyle diğer markayla çatışması fakat 2 MB ile 8 MB gibi farklı cache belleklere sahip olası bilgisayarınızı 2 kat daha hızlı kullanmanıza sebebiyet verecektir. Bu bilgiyi bilgisayarcılarda çok zor bulursunuz. İşlemcinin tam adı ve modelini alıp kendiniz araştırmalısınız.
Vücutla kıyaslandığında beynin serebral kortex bölümü olarak düşünülebilir.

3. RAM (Random Access Memory)

RAM (Random Access Memory)

Vücut bütünlüğünü koruyan kaslar gibi işlev gören RAM kartları bilgisayarınızın gücünü temsil eder. MHZ değerleri ölümcül derecede önemli olan RAM kartlarının 1666 MHZ ile 3200 MHZ olması arasında 2 kat hız farkı vardır. Bu yüzden sizin bilgisayarınız da 8 GB arkadaşınızınki de fakat sizinki onunkinin yarısı hızla çalışıyorsa sebebi muhtemelen budur. Bir çok satıcıda Cache Bellek gibi RAM kartlarının MHZ hızlarına dair bilgi bulamazsınız. Tabii ki RAM kartlarının soğutulu olması da uzun vadede bilgisayarınızın her zaman ilk günkü hızılda kalmasını sağlayacaktır.

4. Anakart Problemi

Anakart Problemi

Anakart vücudun kemik sistemi gibidir, tüm sistemi bir arada tutan karttır. Bu kartın veriyolunun geniş olması ve geliştirilebilir olması seçilmelidir. 
Örneğin bir bilgisayar aldınız. Bu bilgisayar aldığınızda 8 GB RAM ile donatılmıştı. Gün geldi bu 8 GB RAM size yetmedi, o zaman bir 8 GB daha alıp takmak istediğinizde size hızlı bir ekran yerine msdos ekranından ileri gitmeyen bir PC denk gelirse mahvoldunuz demektir. Artık yeni bir bilgisayar almanız gereklidir. Fakat 32 GB RAM kapasitesine sahip bir anakart, sadece RAM desteği ile sizi 10-12 sene götürebilir.
Ve maalesef bu bilgiye de kolay kolay ulaşamazsınız, alacaklarınızı araştırmanız gereklidir.
(Not: Desteklediği maksimum MHZ değeri de önemlidir)

5. Harddisk Problemi

Harddisk Problemi

Harddisk hafıza olduğu için genelde beyin gibi düşünülür ama aslında vücuttaki mide gibi işlevi vardır. RPM ise dönüş hızıdır ve yemeği ne kadar hızlı yiyebileceğinizi gösterir. 1 TB 5400 RPM ile 1 TB 7200 RPM harddiskin markası, kullanımı, model başlığı aynı bile olsa 100 TL fark ettirir ve sizin verilere ulaşmanızı ve depolamanızı, işletim sisteminizin de gerekli olan verilere ulaşım hızını direk etkileyen bir araçtır.
Harddisklerin yerini alan SSD diskler bu konuda çok daha başarılı olmasına rağmen fiyatlarıyla diğer harddisklere göre çok pahalı kalmaktadır.
Mümkünse 2 disk ile çalışın, işletim sistemini SSD diske, bilgilerinizi ise harddiske saklayın ve 7200 RPM dönüş hızına dikkat edin.

6. Ekran Kartı Problemi

Ekran Kartı Problemi

Ekran kartlarında çok fazla üçkağıt olayı vardır. Olayın özü ise BIT kavramıdır. Bir bilgisayar alırken “harici ekran kartı 2 GB” görürsünüz, bir diğer yana geçersiniz ve o bilgisayarda da görürsünüz fakat biri normal PC diğeri ise oyun bilgisayarıdır ve aralarında 3 kat fiyat farkı vardır.
Buradaki önemli mevzu bit kavramına dikkat etmenizdir. Ekran kartındaki en belirgin fiyat belirleyici unsurdur.
4 GB 64 bit ekran kartı 300 TL iken aynı markaya ait
4 GB 256 bit ekran kartı 3800 TL fiyata sahiptir. 
Aradaki farkı anlatabildiysem ne mutlu.

7. …ve en önemli unsur; Parça Uyumluluğu

...ve en önemli unsur; Parça Uyumluluğu

Birçok ucuzcu bilgisayar firmasının piyasadan topladığı 3-5 parçayı karambole birleştirip piyasa sürmesi olayıdır. Bu durumda tüm özellikleri ayrı ayrı iyi olan parçaların bir araya geldiklerinde bir fenerbahçe olması durumu söz konusudur. Bu yüzden dünyanın en önde gelen markaları bu konularda aylarca araştırma ve fizibilite çalışması yaparak bilgisayarları piyasaya sürerken bizim sevimli hayatletlerimiz ne bulduysa içine doldurup piyasaya sürer. İşte bu yüzden fiyatları ucuzdur.
Not: Fenerbahçeliyim, hakkaten durum bu.

8. BONUS – Işıklı Klavye

BONUS - Işıklı Klavye

Kendi notebook’umda olan birşeydir ve hakkaten hayat kurtarıcı bir özelliktir. Lüks felan değil, ihtiyaçtır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler