Trikea Web Site Tasarımı

Travel Portal Web Site Tasarımı

Transition Web Site Tasarımı

Tomato Web Site Tasarımı

Erken aşama yatırımlarda 48 yaşın altındaki yatırımcıların isabet oranı daha yüksek

Yatırımlar Haberleri Pazartesi Ekim 12th, 2015
247 Görüntülenme

Facebook‘un eski üst yöneticisi ve şimdinin girişim sermayedarı Chamath Palihapitiya, yatırımcılar hakkında istatistiklere dayalı çarpıcı tespitlerde bulundu. Palihapitiya, yatırımcıların yaşının önemli olduğuna dikkat çekiyor ve girişimcilere üstü kapalı bir mesaj gönderiyor.

Social Capital adlı girişim sermayesi şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Palihapitiya, erken aşama yatırım yapan yatırımcılar için ideal zamanın 47-48 yaş öncesi olduğunu söylüyor. FounderLine programında Joe Beninato’nun sorularını yanıtlayan Palihapitiya, bu sonuca önemli bir araştırmayla ulaştıklarını da ekliyor.

Girişim sermayesi endüstrisinde 30 yıla eşdeğer bir veriyi inceleyen şirket, 3 aylık araştırmanın sonucunda bu sonuçlara ulaşmış. Söz konusu araştırmada erken aşama girişimlerin yanı sıra bir kısım Seri A ve Seri B yatırımları da incelenmiş ve tüm başarılı Seri A ve Seri B yatırımlarının yüzde 85-90 kadarını 47-48 yaş altındaki yatırımcıların yaptığı görülmüş.

Gençler oyunu daha iyi okuyup daha fazla risk alabiliyor

Facebook’un ilk yıllarında Zuckerberg’in çok yakınındaki isimlerden biri olan Palihapitiya, bu oyunda iyi iş yapmanın genç adamların işi olduğunu söylüyor. Yaşın başarılı ya tırımlarla ilişkisini çok rasyonel bir şekilde açıklamasa da gençlerin işin nabzını daha iyi tuttuğunu söylüyor.

Palihapitiya, NBA takımlarından Golden State Warriors‘ı satın alacak kadar ilginç bir yatırımcı. Yani oldukça farklı alanlara yatırım yapabiliyor ve araştırma sonuçlarının gençlerin risk alma hevesiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Kendisi 34 yaşında olan Palihapitiya, gençlerin işe yarar servisleri görmede ve kurucularla empati kurmakta daha başarılı olduğunu da ekliyor. Bu yatırımcıların bekar veya yeni evlenmiş olduklarını da belirtiyor ki bir aile (eş+çocuk) sahibi olmanın risk alma içgüdüsünü bastırdığı konusunda sanırım herkes hemfikirdir.

Palihapitiya’ya göre ellili yaşlardaki biraz başarılı ve biraz daha zengin bir yatırımcı ‘Hayatımın kalan 20 yılını nasıl geçirmek isteerim?‘ gibi sorular soruyor ve kararlarını bu düşüncelerle veriyor.

Silikon Vadisi’ndeki monotonluğun artık kör noktalar doğurduğunu yazan Sri Lanka doğumlu yatırımcı, başarılı girişim sermayesi şirketlerinde çeşitliliğin ve entelektüel çatışmanın önemine değiniyor.

47-48 yaş üstü başarılı yatırımcıların durumu ve Palihapitiya’nın 48 yaş üstünde kendi hakkında ne düşüneceği ayrı bir tartışma konusu ama girişimcilerin genç yatırımcılara öncelik vermesi gerektiğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Tabi yaşanılan ülkede böyle bir tercih hakkı varsa…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Vadi’de yeni bir yatırım balonu mu var?

Vadi’de yeni bir yatırım balonu mu var?

Cumartesi Nisan 16th, 2016
300 Görüntülenme
Robot kuryeler geliştiren Dispatch, 2 milyon dolar yatırım aldı

Robot kuryeler geliştiren Dispatch, 2 milyon dolar yatırım aldı

Cumartesi Nisan 9th, 2016
324 Görüntülenme
Google’dan yenilenebilir enerji alanında yeni bir yatırım

Google’dan yenilenebilir enerji alanında yeni bir yatırım

Cuma Nisan 8th, 2016
325 Görüntülenme
Facebook MSQRD Uygulamasını Satın Aldı

Facebook MSQRD Uygulamasını Satın Aldı

Cuma Mart 11th, 2016
349 Görüntülenme
Bunlar da var!
Uzak mesafeli ilişki yaşıyorsanız, bunları bilmeniz gerekiyor

Uzak mesafeli ilişki yaşıyorsanız, bunları bilmeniz gerekiyor

Çarşamba Ocak 20th, 2016
234 Görüntülenme
Şekere Sülfürik Asit Dökülürse [Video]

Şekere Sülfürik Asit Dökülürse [Video]

Pazar Aralık 27th, 2015
298 Görüntülenme
Kapgel.com: Türkiyenin yeni Postmates adayı

Kapgel.com: Türkiyenin yeni Postmates adayı

Salı Haziran 30th, 2015
254 Görüntülenme
Galaxy S7’de ilginç sorun!

Galaxy S7’de ilginç sorun!

Pazar Mayıs 1st, 2016
272 Görüntülenme
Yer Kaplamayan Mobilyalar [Video]

Yer Kaplamayan Mobilyalar [Video]

Salı Aralık 22nd, 2015
261 Görüntülenme