SESLENDİRME SANATÇILARI VOİCEBROS’TA TOPLANDI!

Android Yazılım Uzmanlığı

Çağrı Merkezleri Derneği’nin Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü Oldu

Yüzde yüz Türk girişimi Getir’den Yemeğini Sıcak Sevenlere Çözüm GetirYemek Hizmete Açıldı

Facebook, Haber Sitelerinin Sonunu Getirebilecek Plan İçin Yayıncılarla Görüşüyor

Teknoloji Haberleri Salı Mart 24th, 2015
732 Görüntülenme

İnternette haber sitelerine en çok trafik gönderen sosyal ağ haline gelen Facebook, haber sitelerinin sonunu getirebilecek bir plan için aralarındaThe New York Times, National Geographic, Huffington Post, Quartz, The GuardianveBuzzfeed‘in olduğu yayıncılarla bir süredir görüşüyor.

Bugüne kadar, yayıncılarınöncelikle Facebook’u haber kontrolündebir monopol haline getirmesi çekincesiyle pek yanaşmadığı anlaşmada bu kez son aşamalara gelindiğine dair haberler var. Facebook ile görüştüğü söylenenThe New York Times’ınhaberindekonuya yakın kaynaklar, The Times’ın Facebook’la anlaşma aşamasına geldiğini söylüyorlar.

Gelir paylaşımı modeli

Facebook’un teklifi yayınların haber içeriklerinin Facebook üzerinde sunulmasını ön görüyor. Yani Facebook, haber sitelerine trafikgöndermek yerine haber içeriklerini doğrudan platformundan sunuyor. Haberlere göre, Facebook, önümüzdeki birkaç ay içinde, anlaşmaya varması kuvvetle muhtemel, The New York Times, BuzzFeed veNational Geographic yayınlarıylayeni bir haber formatını denemeye başlayacak. Anlaşılan o ki, Facebook’a özel hazırlanan haberlerin karşılığında Facebook haber sayfasındaki reklam gelirini, içeriği sağlayan yayıncıyla paylaşacak. Bununla birlikte Facebook’un ilgili yayıncıların haberlerinin daha hızlı dağıtılmasınısağlayacak teknik iyileştirmeler yapabileceği de söyleniyor.

Facebook yeni TV mi?

Yayıncıları düşündüren diğer konularsa, kullanıcılardan ancak kendi sitelerini ziyaretettiklerinde toplayabildikleriverileri artıkFacebook’a bırakmaları; programa katılmayan yani Facebook hızlandırıcı etkisini tercih etmeyen yayıncıların ister istemez cezalandırılıyor olması ve elbette Facebook’un algoritmaları. Zirayayıncılara göre Facebook algoritmalarının anlaşmalıyayıncılardan gelen içeriği ödüllendirmesi, sosyal ağınhaber trafiği kontrolündeki etkisini pekiştirmektenbaşka işe yaramayacak. (Bu trafiği kimin kazanıp kimin kaybettiğinden çok daha önemli bir konu). Bu haliyle Facebook’un bir zamanlar TV’ye atfedilen “güce” sahip olmaya gittikçe daha fazla yaklaştığı da bir diğer konu.

Öyle ya da böyle haber siteleri için yeni normal, trafiğin doğrudan siteyi ziyaret edenler, arama motorları ve Facebook arasında paylaşılıyor olması. Ve anlaşmalar, özellikle geleneksel yayıncıların bu sürece uyum sağlaması açısından ilginç bir başlangıca işaret ediyor.Geliştirmenin Facebook’un mobil kullanımındaki içerik tüketimi açısından da önemli olacağını söyleyebiliriz.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin: http://webrazzi.com/2015/03/24/facebook-…

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler