WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

Facebook mobil geliştirici platformu Parse’ı neden kapatıyor?

Sosyal Medya 30 Ocak 2016
132 Görüntülenme

Facebook mobil geliştirici platformu Parse’ı kapatıyor. Şirketin 28 Ocak’ta yaptığı resmi açıklamayla duyurulan habere göre, Parse Ocak 2017 itibariyle emekliye ayrılıyor. Facebook Parse platformunda çalışan geliştiricilerin sağlanan araçlarla verilerini bu süreçte başka bir platforma taşıması bekleniyor.

Facebook Parse’ı 2013 yılında tahmini 85 milyon dolardan yüksek bir fiyata, yüksek beklentilerle satın almıştı. Apple ve Google’a alternatif bir mobil işletim sistemi olmayan Facebook’un o dönemde Parse ile bu açığı kapatabileceği yorumları yapılıyordu. Backend as a Service (BaaS) olarak sunulan Parse, geçen sürede milyonlarca geliştiriciye ve Quip ve Orbitz gibi çok sayıda teknoloji girişimine ulaştı. Ancak servis hiçbir zaman Facebook’un ana işlerinden biri haline gelebilecek kadar kritik bir büyüme sağlayamadı. En azından Amazon, Google gibi rakip teknoloji şirketleriyle kıyasladığımızda. Facebook, bugün dünyanın bir numaralı mobil reklam şirketi. Facebook gelirlerinin yüzde 80’i mobil reklamlardan sağlıyor.

Bu finansal tablo ve Parse’ın kapatılıyor olması elbette Facebook’un platform yarışından/hevesinden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Facebook’un 2014 yılında Oculus’u 2 milyar dolara satın almasının bir yönü de geleceğin mobil platformuna yaptığı yatırımdı. Aradan geçen sürede sanal gerçeklik platformu geliştiricilerin daha fazla ilgisini çekmeye başardı. Öyle ki bugün her altı oyun geliştiriciden birinin sanal gerçeklik oyunları üzerinden çalıştığı belirtiliyor. Facebook’un geleceğin platformu kumarını Oculus üzerinden oynaması da Parse’ın gözden düşmesine neden olmuş olabilir.

Parse’ın büyük hedeflerle alınıp, üç yıl gibi pek de uzun olmayan bir sürede kapatılması elbette Facebook’un geliştiricilerin gözünde kredisinin düşmesine sebep olabilir. Bununla birlikte şirketin geleceğin platformu iddiasıyla yaptığı yatırımların bundan sonraki güvenilirliği de sorgulanabilir. Ancak bugün 267 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Facebook, artık bu olası hataları telafi edecek kadar güçlü. Şirketten en az Google kadar uzun menzilli ve daha riskli işlere yatırım yapmasının vakti gelmiş bile olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Xiaomi Mi 5’in tanıtım tarihi nihayet belli oldu

Xiaomi Mi 5’in tanıtım tarihi nihayet belli oldu

23 Ocak 2016
145 Görüntülenme
Yandex, Fenerbahçenin forma sponsoru oluyor

Yandex, Fenerbahçenin forma sponsoru oluyor

31 Temmuz 2015
105 Görüntülenme
3 Saçma Ama Komik Ürünü Test Ettik

3 Saçma Ama Komik Ürünü Test Ettik

16 Nisan 2016
139 Görüntülenme