Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

Facebook mobil geliştirici platformu Parse’ı neden kapatıyor?

Sosyal Medya 30 Ocak 2016
225 Görüntülenme

Facebook mobil geliştirici platformu Parse’ı kapatıyor. Şirketin 28 Ocak’ta yaptığı resmi açıklamayla duyurulan habere göre, Parse Ocak 2017 itibariyle emekliye ayrılıyor. Facebook Parse platformunda çalışan geliştiricilerin sağlanan araçlarla verilerini bu süreçte başka bir platforma taşıması bekleniyor.

Facebook Parse’ı 2013 yılında tahmini 85 milyon dolardan yüksek bir fiyata, yüksek beklentilerle satın almıştı. Apple ve Google’a alternatif bir mobil işletim sistemi olmayan Facebook’un o dönemde Parse ile bu açığı kapatabileceği yorumları yapılıyordu. Backend as a Service (BaaS) olarak sunulan Parse, geçen sürede milyonlarca geliştiriciye ve Quip ve Orbitz gibi çok sayıda teknoloji girişimine ulaştı. Ancak servis hiçbir zaman Facebook’un ana işlerinden biri haline gelebilecek kadar kritik bir büyüme sağlayamadı. En azından Amazon, Google gibi rakip teknoloji şirketleriyle kıyasladığımızda. Facebook, bugün dünyanın bir numaralı mobil reklam şirketi. Facebook gelirlerinin yüzde 80’i mobil reklamlardan sağlıyor.

Bu finansal tablo ve Parse’ın kapatılıyor olması elbette Facebook’un platform yarışından/hevesinden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Facebook’un 2014 yılında Oculus’u 2 milyar dolara satın almasının bir yönü de geleceğin mobil platformuna yaptığı yatırımdı. Aradan geçen sürede sanal gerçeklik platformu geliştiricilerin daha fazla ilgisini çekmeye başardı. Öyle ki bugün her altı oyun geliştiriciden birinin sanal gerçeklik oyunları üzerinden çalıştığı belirtiliyor. Facebook’un geleceğin platformu kumarını Oculus üzerinden oynaması da Parse’ın gözden düşmesine neden olmuş olabilir.

Parse’ın büyük hedeflerle alınıp, üç yıl gibi pek de uzun olmayan bir sürede kapatılması elbette Facebook’un geliştiricilerin gözünde kredisinin düşmesine sebep olabilir. Bununla birlikte şirketin geleceğin platformu iddiasıyla yaptığı yatırımların bundan sonraki güvenilirliği de sorgulanabilir. Ancak bugün 267 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Facebook, artık bu olası hataları telafi edecek kadar güçlü. Şirketten en az Google kadar uzun menzilli ve daha riskli işlere yatırım yapmasının vakti gelmiş bile olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kibrit Fırlatan Mandal Silah [Video]

Kibrit Fırlatan Mandal Silah [Video]

15 Aralık 2015
215 Görüntülenme
TELEFONUNA SON GELEN MESAJ? (FAN EDIT #18)

TELEFONUNA SON GELEN MESAJ? (FAN EDIT #18)

17 Nisan 2016
201 Görüntülenme
CEBİNİZDE NE VAR? (FAN EDIT #20)

CEBİNİZDE NE VAR? (FAN EDIT #20)

16 Nisan 2016
165 Görüntülenme
WordPress Zamanlama Kaçırıldı Hatası

WordPress Zamanlama Kaçırıldı Hatası

9 Ekim 2015
521 Görüntülenme
Buzlukta Kıyma Saklamanın Japon Stili [Video]

Buzlukta Kıyma Saklamanın Japon Stili [Video]

1 Aralık 2015
197 Görüntülenme
Yanına Kimseyi Yaklaştırmayan Kutu [Video]

Yanına Kimseyi Yaklaştırmayan Kutu [Video]

21 Kasım 2015
210 Görüntülenme