Samsung’un üst düzey telefon satışları %29’a düştü

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 1

Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 2

LG G6 günlük 50 bin adet üretiliyor, güvenlik ilk sırada

Facebook, Whatsapp ve Twitter, Apple’ın Şifre Kırmama Kararına Destek Verdi

İnternet 20 Şubat 2016
219 Görüntülenme

FBI, birkaç gün önce Apple’dan bir teröristin iPhone şifresini kırmasını istemişti. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında San Bernardino‘da gerçekleşen bir terör saldırısının ardından yakalanan ve öldürülen “Syed Rizwan Farook” isimli teröriste ait olan iPhone 5c‘nin şifresi, FBI’ın söylediğine göre tüm çabalara rağmen bir türlü aşılamamış. Son çare olarak Apple’a başvuran ve iPhone’un üreticisinden yardım isteyen FBI, çok kısa bir süre içerisinde Apple’dan net bir “hayır” cevabı aldı. Apple’ın FBI’a yardım etmeme kararı doğru veya değil, bunun cevabı kişiden kişiye değişir ancak cevabın bu kadar değişken olması neredeyse tüm teknoloji şirketlerini ve siyasetçileri ikiye böldü.

Bazı teknoloji şirketlerinden destek gören, bazılarından da büyük tepki gören Apple, son olarak Facebook’un, Whatsapp’ın ve Twitter’ın da desteğini kazanmayı başardı. Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım platformlarından olan Facebook ve Twitter, bu durumda Apple’ın doğru kararı verdiğini ve kullanıcılarının gizliliğinin herşeyden çok daha önemli olduğunu belirtti. Whatsapp’ın kurucularından birisi olan ve şu an mesajlaşma platformunun CEO’su olan Jan Koum da Apple’a olan desteğini bir sesli mesajla gösterdi.

Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey, Apple’a olan desteğini attığı tweet ile gösterdi. Facebook ise Twitter ve Whatsapp’tan farklı olarak uzun bir yazı yayınlamayı tercih etti. Ancak bu yazı olmasa bile Facebook’a bağlı olan Whatsapp’ın tavrı, Facebook’un da duruşunu anlamamızı sağlardı.
 

We stand with @tim_cook and Apple (and thank him for his leadership)! https://t.co/XrnGC9seZ4

— Jack (@jack) 18 Şubat 2016

Sosyal paylaşım sitelerinin ve en çok kullanıcı sayısına sahip olan mesajlaşma platformunun kullanıcı gizliliğine önem verdiğini görmek çok güzel. Ancak başta Facebook olmak üzere Twitter’ın da, Whatsapp’ın da kullanıcı gizliliğini hiçe saydığı, bu destek mesajlarını tamamen reklam amaçlı gönderdiklerini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sosyal paylaşım sitelerinin, markaların, uygulamaların ve aklınıza gelebilecek diğer tüm kurumların söylediklerine değil, yaptıklarına odaklanmanızı öneririm.

Kaynak: TheVerge  Laptop hediye ediyoruz! Katılmak için tıklayın

Etiketler: , , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
WordPress KadinveKadin İçerik Botu – Bot MASTER

WordPress KadinveKadin İçerik Botu – Bot MASTER

28 Aralık 2015
701 Görüntülenme
Konserde Kızından Daha Çok Eğlenen Baba

Konserde Kızından Daha Çok Eğlenen Baba

23 Temmuz 2015
199 Görüntülenme
Tarihin en büyük siber soygunu nasıl gerçekleşti?

Tarihin en büyük siber soygunu nasıl gerçekleşti?

17 Şubat 2015
249 Görüntülenme
Sodyum Metali Suya Atılınca

Sodyum Metali Suya Atılınca

17 Mart 2016
231 Görüntülenme