Evden Eve Nakliyat

Haraketli Giriş Sayfası Tasarımı

Giriş ve Kayıt Sayfası

JS İletişim Sayfası Formu Şablonu

Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

Facebook yatırımcısı Jim Breyer: Unicorn’ların yüzde 90’ı yok olacak

Girişimler 21 Ocak 2016
53 Görüntülenme

2005 yılındaki Facebook yatırımıyla milyarder olan yatırımcılardan Jim Breyer hala Silikon Vadisi’nin en tanınmış VC’leri arasında yer alıyor. Accel Partners ortağı olan Breyer, son olarak Etsy’nin halka arzından hem kendi servetine hem Accel’in kasasına toplam 749 milyon dolar kazanç sağlamıştı. Buna karşın ünlü yatırımcı son dönemde memnuniyetinden daha çok teknoloji balonu konusundaki şikayetleriyle gündeme gelmeye devam ediyor.

Davos’ta düzenlenen World Economic Forum (WEF) yıllık buluşmasına bu yıl da katılan Breyer, burada Business Insider yayınına verdiği röportajda, yatırım ortamını bugüne kadar olmadığı kadar kesin bir dille eleştiriyor. Breyer bugün unicorn statüde olan, yani 1 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip olan borsaya açılmamış girişimlerin yüzde 90’ının kısa vadede ya yok olacağını ya da yerini başka bir girişime bırakacağını ve yalnızca yüzde 10’unun bekleneni verebileceğini söylüyor.

Bazılarımız için bu malumun ilanı da olsa bu “çok kan döküleceği” gerçeğini değiştirmiyor. Zira düşen unicorn’larla birlikte yumurtalarını aynı sepete koymamayı çok iyi bilen yatırımcılar için portföylerinden belki bir ya da iki girişim eksilecek. Buna karşın düşen bir girişim birçok şeyini (belki her şeyini) kaybediyor olacak. Kurucuları ve çalışanları şüphesiz bu süreçten en fazla etkilenen grup olacak. Breyer’in ifadeleri de bunu doğruluyor.

Yakın zamanda paylaştığımız gibi dünya genelinde bugün toplam 229 unicorn bulunuyor ve bunların 146’sı ABD’de yer alıyor. Breyer’in hesaplamasının ABD için geçerli olduğunu düşünürsek, uzun vadede bu girişimlerin yalnızca 14-15’ini hala konuşuyor olmamız kuvvetle muhtemel. Avrupalı unicorn’ların daha sağlıklı göründüğü konusunda ise daha genel bir kanı hakim, Breyer bu konuya değinmemiş röportajında.

Unicorn statüsünü almanın neredeyse yarış haline geldiği son dönemde, Breyer yüksek değerlemeli yatırımların kurucuların aç gözlülüğü ve kısa vadeli hedeflere odaklanma hatasından kaynaklandığını belirtiyor. Bunda haklı da olabilir ancak unicorn’ları parlatırken, unicorn’un tanımıyla ilgili sorunları tartışmaya gerek duymayan teknoloji medyasının da bunda sorumluluk sahibi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Görsel kaynak: Forbes

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Pokémon’dan yeni bir mobil oyun geliyor!

Pokémon’dan yeni bir mobil oyun geliyor!

12 Mart 2016
75 Görüntülenme
Mermi ile Kibrit Yakılır mı? [Video]

Mermi ile Kibrit Yakılır mı? [Video]

21 Şubat 2016
70 Görüntülenme
Kıza Öyle Bir Şey Yaptıki!

Kıza Öyle Bir Şey Yaptıki!

29 Nisan 2016
67 Görüntülenme
Link Satış Scripti

Link Satış Scripti

16 Eylül 2015
223 Görüntülenme
LG G3’te İnanılmaz Güvenlik Açığı!

LG G3’te İnanılmaz Güvenlik Açığı!

30 Ocak 2016
58 Görüntülenme
Video Arama Scripti

Video Arama Scripti

10 Mart 2015
132 Görüntülenme
Canlı Yayında Kendini Yaktı (+16) [Video]

Canlı Yayında Kendini Yaktı (+16) [Video]

14 Kasım 2015
53 Görüntülenme
TuneIn internet radyo Android Auto’ya geliyor!

TuneIn internet radyo Android Auto’ya geliyor!

22 Mart 2015
72 Görüntülenme