Evden Eve Nakliyat

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

PHP ile Twitter API Kullanarak Tweet Atma

Kağıt Poşet İle Farkınız Olsun!

Facebook’ta Fenomen Olan Bu Matematik Sorusunu Çözebileniniz Var mı?

İnternet 20 Şubat 2016
143 Görüntülenme

Aslında matematiğe karşı azıcık dahi ilgisi olan bir kişinin rahatlıkla çözebileceği bir ‘meyveli’ matematik sorusu (olduğunu düşünüyorum), dünyadaki tüm sosyal medya kullanıcılarının bir araya toplanıp çözmeye çalıştığı bir soru haline gelmeye başladı. Elma, muz ve hindistan cevizinin kullanıldığı soruda önce üç işlem verilmiş, sonrasında da sorulan sorunun cevabı istenmiş.

Gerçekten bu kadar zor mu bilemedim ama ben izninizle cevaplamak istiyorum. (‘dur la şimdi, önce biz çözmeye çalışalım’ diyenler varsa bundan sonra yazdıklarımı okumadan direkt aşağıdaki görselle ilgilenmeye başlasınlar)

Şimdi efendim, önce elmalardan başlayalım. Üç tane elma 30’a denk geliyorsa, tek bir elma da 10’a denk geliyor demektir, yani 1 elma = 10 birim. Bu cepte. 

Daha sonra 1 elma ve toplam 8 tane muzun 18 birime denk geldiği belirtilmiş. 1 elmaya 10 birim dediysek geriye 8 muz ve 8 birim kalıyor. O halde 1 muz 1 birime denk geliyor demektir, bu da tamam.

4 tane muzdan, yarısından bölünmüş 2 hindistan cevizi çıkartıldığında sonuç 2 çıkıyormuş. Yani bu durumda yarım hindistan cevizinin 1 tanesi de 1 birime denk geliyor. Şimdi her meyvenin karşılık geldiği birimleri tekrar hatırlayalım: 1 elma = 10 birim, 1 muz = 1 birim ve yarım hindistan cevizi kabuğu 1 birim.

Soruda yarım hindistan cevizi + elma + ‘3’ adet muzun toplamı sorulmuş. (muzun 3 parça olduğu gözlerden kaçmasın) Dolayısıyla sorunun cevabı 14 🙂 (aynştayn vaz hiır)
Laptop hediye ediyoruz! Katılmak için tıklayın

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
LG G3 vs LG G4: Neler bekliyoruz?

LG G3 vs LG G4: Neler bekliyoruz?

20 Nisan 2015
97 Görüntülenme
iPhonenun Masası Bile Başka [Video]

iPhonenun Masası Bile Başka [Video]

21 Ekim 2015
73 Görüntülenme
Ayak Bakımında BEAUTYDERM

Ayak Bakımında BEAUTYDERM

17 Nisan 2016
77 Görüntülenme