NASA açıkladı: Üçü yaşanabilir 7 yeni gezegen keşfedildi

Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ İçin Ortak Oldular

Hindistan’da Yenilenmiş Galaxy Note 7 Satılacağı İddiaları Yalanlandı

Apple, merakla beklenen yeni kampüsü Apple Park’ı Nisan’da açıyor

Facebook’taki ‘Gerçek’ Arkadaş Sayınızı Biliyor musunuz?

Mobil 25 Ocak 2016
165 Görüntülenme

Eminim ki şunu birçoğumuz yaptı: Sırf arkadaş sayısı fazla olsun diye Facebook’ta tanıdığımız / tanımadığımız birçok kişiye arkadaşlık talebi göndermek. Peki tüm bu kişilerin bulunduğu arkadaş listemizde aslında kaç tane arkadaşımız var? Prof. Dunbar, bu konuyla ilgili önemli bir araştırma yaptı.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Robin Dunbar, ihtiyaç duyulduğunda Facebook arkadaşlarınızdan hangilerinin yardımınıza koşacağına ilişkin olarak bir araştırma yaptı. ‘Kavramsal kısıtlamalar’ sonucunun çıkarıldığı araştırmada, aslında Facebook’ta arkadaş sayınız ister 100 ister 5000, aslında arkadaşlarınızla olan ilişkiniz çok zayıf.

18-65 yaş aralığında olan ve arkadaş listesinde ortalama 150 kişinin bulunduğu toplam 3375 kişi üzerinde yapılan araştırmada, deneklere listelerinde yer alan bu kişilerden hangilerinin ‘gerçekten’ arkadaşı olduğu soruldu. Deneklerin verdiği cevaba göre ortaya çıkan ortalama sayı 27,6 oldu. Aynı deneklere ‘duygusal ya da herhangi bir sorun esnasında bu arkadaşlardan hangilerine daha çok güvenebilecekleri’ soruldu. Bu sefer rakam yalnızca 4 (yazıyla dört) oldu. Yani ortalama 150 arkadaşımız varsa, tam olarak güvenebileceğimiz ve bize yardımı dokunabilecek arkadaşımızın sayısı yalnızca 4.

Araştırmanın sonucu net bir şekilde gösteriyor ki Facebook’taki arkadaş sayınızın fazla olması, o kişilerin ‘gerçekten’ arkadaşınız olduğunu göstermiyor. Haberi okurken ‘hakikaten de arkadaş listemde olan ve konuşmadığım birçok kişi var’ diye düşündünüz değil mi? Ne yalan söyleyeyim, o kişiler istemsizce benim de gözümün önünden film şeridi gibi geçti. 

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Jelibonumsuz Buton Tasarımı

Jelibonumsuz Buton Tasarımı

28 Eylül 2016
145 Görüntülenme
Mermi ile Kibrit Yakılır mı? [Video]

Mermi ile Kibrit Yakılır mı? [Video]

21 Şubat 2016
173 Görüntülenme
Vestel Venüs V3 Özellikleri ve Fiyatı!

Vestel Venüs V3 Özellikleri ve Fiyatı!

23 Ocak 2016
197 Görüntülenme
Otoparktaki Dinozor Şakası

Otoparktaki Dinozor Şakası

3 Nisan 2016
175 Görüntülenme