PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

Müzik Player | Audio Player

Facebook’taki ‘Gerçek’ Arkadaş Sayınızı Biliyor musunuz?

Mobil 25 Ocak 2016
125 Görüntülenme

Eminim ki şunu birçoğumuz yaptı: Sırf arkadaş sayısı fazla olsun diye Facebook’ta tanıdığımız / tanımadığımız birçok kişiye arkadaşlık talebi göndermek. Peki tüm bu kişilerin bulunduğu arkadaş listemizde aslında kaç tane arkadaşımız var? Prof. Dunbar, bu konuyla ilgili önemli bir araştırma yaptı.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Robin Dunbar, ihtiyaç duyulduğunda Facebook arkadaşlarınızdan hangilerinin yardımınıza koşacağına ilişkin olarak bir araştırma yaptı. ‘Kavramsal kısıtlamalar’ sonucunun çıkarıldığı araştırmada, aslında Facebook’ta arkadaş sayınız ister 100 ister 5000, aslında arkadaşlarınızla olan ilişkiniz çok zayıf.

18-65 yaş aralığında olan ve arkadaş listesinde ortalama 150 kişinin bulunduğu toplam 3375 kişi üzerinde yapılan araştırmada, deneklere listelerinde yer alan bu kişilerden hangilerinin ‘gerçekten’ arkadaşı olduğu soruldu. Deneklerin verdiği cevaba göre ortaya çıkan ortalama sayı 27,6 oldu. Aynı deneklere ‘duygusal ya da herhangi bir sorun esnasında bu arkadaşlardan hangilerine daha çok güvenebilecekleri’ soruldu. Bu sefer rakam yalnızca 4 (yazıyla dört) oldu. Yani ortalama 150 arkadaşımız varsa, tam olarak güvenebileceğimiz ve bize yardımı dokunabilecek arkadaşımızın sayısı yalnızca 4.

Araştırmanın sonucu net bir şekilde gösteriyor ki Facebook’taki arkadaş sayınızın fazla olması, o kişilerin ‘gerçekten’ arkadaşınız olduğunu göstermiyor. Haberi okurken ‘hakikaten de arkadaş listemde olan ve konuşmadığım birçok kişi var’ diye düşündünüz değil mi? Ne yalan söyleyeyim, o kişiler istemsizce benim de gözümün önünden film şeridi gibi geçti. 

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Sosyal Medyayı İkiye Bölen Video!

Sosyal Medyayı İkiye Bölen Video!

28 Nisan 2016
101 Görüntülenme
Android telefona format atma nasıl yapılır?

Android telefona format atma nasıl yapılır?

25 Nisan 2016
99 Görüntülenme
Hareketli HTML / CSS / jQuery Progress Bar

Hareketli HTML / CSS / jQuery Progress Bar

28 Kasım 2016
452 Görüntülenme
2020de sayısal veri 35 ZettaBytea ulaşacak

2020de sayısal veri 35 ZettaBytea ulaşacak

22 Temmuz 2015
101 Görüntülenme