Evden Eve Nakliyat

Giriş Sayfası ve Buton Tasarımı

Haraketli Giriş Sayfası Tasarımı

Giriş ve Kayıt Sayfası

JS İletişim Sayfası Formu Şablonu

Facebook’un Bilinmeyen Ama Çok İşinize Yarayacak 4 Gizli Özelliği

Sosyal Medya 1 Şubat 2016
108 Görüntülenme

Neredeyse herkesin bir Facebook hesabı banko vardır. Ancak aktif kullanan kullanıcıların yaşadıkları bazı sıkıntıları çözebilecek ve bilinmeyen birkaç gizli özelliği bulunmakta. Aşağıda teker teker açıklayacağımız bu ufak detaylar ile birçok sorun ve sıkıntıdan kurtulacakken aynı zamanda kolaylık da sağlayacağını düşünüyoruz.

Özellikle gizlilik noktasında fazlaca işinize gelecek bu özellikleri lafımızı fazla uzatmadan anlatmaya başlayalım;
   Mesaj Kısmındaki “5dk Önce Aktifti” Gibi Detaydan Kurtulma

Belki de en fazla canınızı sıkan detay budur. Çünkü gerek Messenger’a gerek Facebook uygulamasına girdiğiniz anda kişilere “online” olarak göründüğünüz ve çıktığınız anda dakika dakika yeni online olduğunuz görüldüğü için sizi net bir şekilde darlayanlar çıkacaktır. Ya da “görmedim, uyuyordum” gibi bahaneler uydurduğunuzda ise “Sallama, 3dk önce aktif olmuşsun” gibi cevabı yapıştırırlar bir de pişkin pişkin.

Bunun için net bir yöntem de yok aslında. Ama kökten çözüm olarak Facebook ve Messenger uygulamalarını telefonunuzdan kaldırırsanız ve tarayıcı üzerinden Facebook’a girerseniz bu sorundan da kurtulmuş olacaksınız. Aynı zamanda bildirim de gelmeyeceği için sorun kalmayacak. Hatta ekstra bilgi olarak Facebook ve Messenger’ın telefonunuzda kasmalara neden olan yegane uygulamalardan olması kaldırdığınızda anlayacağınız rahatlama ile fazladan işinize de yarayacaktır.

   Baş Belası “Görüldü” Özelliğini Kaldırma

Aktifti özelliğinden belki de daha önemli olan “görüldü” sorunu da tıpkı WhatsApp’ın mavi tik özelliği gibi can sıkar. İstemediğiniz birinden ya da takipçinizden gelen mesajı o sırada yoğunluktan okuyamayacaksınızdır, ama yanlışlıkla mesaj açılır ve booom! Cevap yazmazsanız takmayan biri olarak yiyeceğiniz lafları siz düşünün. Bunun da bir çözümü var, ancak sadece bilgisayarda..

Facebook Unseen adındaki Chrome eklentisini buradan ya da Firefox ve IE’de de kullanılabilen Crossrider Chat Undetected isimli eklentiyi de buradan indirerek iki eklentiden işinize yarayacak birini indirip kullanırsanız en azından  pc başındayken bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Mobilde ise şu anda bir çözüm yok, fakat eğer yukarıdaki öneriye göre kaldıracaksanız bu sorun da kalkmış oluyor tabii.

   İlk Facebook Gönderinizi ve Tüm Gönderinizi Gözden Geçirin

Bunun için iki yol bulunuyor. İlki Hareketler Dökümü’ne bakmak, diğeri ise tüm arşivinizi Facebook tarafından indirmek. İlki için yapmanız gereken Facebook profiliniz üzerinden kapak foroğrafınızın sağ alt tarafında çıkan “Hareketler Dökümünü Gör” kısmına tıklamak ve açılan sayfada sağ taraftaki yıllardan en eski olanına gitmek ve buradan sırayla bakmak. (Eğer uzun süredir kullanıyorsanız benim gibi fazla eskiye gittiğinizde kendinizden nefret edebilirsiniz benden söylemesi)

Diğer bir yöntem ise biraz daha kolay ancak zaman alıyor. Çünkü ilk olarak ayarlar kısmından açılan Genel Ayarlar bölümünün en altındaki “Facebook verilerinin kopyasını indir” kısmına tıkladıktan sonra arşivinizin tamamını hazırlatıp indirebiliyorsunuz. Böylece ne kadar saçma ve zamanın gereksiz paylaşımları varsa görüp bunalıma girebilirsiniz.
   Facebook Kulandığınızdan Bu Yana Okunmamış Mesaj Var Mı Kontrol Edin

Facebook’u yıllardır kullanıyorsanız büyük ihtimalle önceden size atılan ve okumadığınız bir mesaj olabilir. Bunu görebilmek de oldukça kolay. Facebook’a tarayıcıdan girip mesajlar kısmına geldiğinizde “Diğerleri” kısmına tıklayarak Okunmamışlar bölümüne geçmeniz halinde önceden atılmış ve sizin harbiden okumadığınız mesajları göreceksiniz. Hatta bunlar çok eskiyse “Tümünü Okundu Olarak İşaretle” diyerek oradan kaybolmalarını da sağlayabilirsiniz. Çünkü üzerinden zaman geçtikten sonra kimse mesajının sizin tarafınızdan okunup okunmadığını kontrol etmeyecektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Apple Watch’un iOS Uygulaması Göründü

Apple Watch’un iOS Uygulaması Göründü

14 Mart 2015
64 Görüntülenme
Statta Anonsu Hostesler Yaparsa [Video]

Statta Anonsu Hostesler Yaparsa [Video]

29 Ekim 2015
70 Görüntülenme
Lavların Okyanusa Dökülüşü

Lavların Okyanusa Dökülüşü

2 Eylül 2015
42 Görüntülenme
78 Yaşındaki Saliha Nine

78 Yaşındaki Saliha Nine

16 Eylül 2015
61 Görüntülenme
İndirimli Ürün Kapmada Ünlü İsimler [Video]

İndirimli Ürün Kapmada Ünlü İsimler [Video]

4 Kasım 2015
64 Görüntülenme
Olloclip Kutusundan Çıkıyor

Olloclip Kutusundan Çıkıyor

23 Mayıs 2016
62 Görüntülenme
XCOM Mod Yapımcılarını İşe Aldı

XCOM Mod Yapımcılarını İşe Aldı

22 Ocak 2016
70 Görüntülenme