Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

Facebookun Siri ve Cortanaya rakip kişisel asistan servisi M tanıtıldı

Teknoloji Haberleri 27 Ağustos 2015
148 Görüntülenme

Facebook‘un bir süredir üstünde çalıştığı bilinen kişisel asistan servisinin ilk detayları ortaya çıktı. Facebook’ta Messenger platformunda çalışan yetkili isimlerden birisi olan David Marcus, yayınladığı mesajda Facebook M ile ilgili ilk detayları ve ekran görüntülerini paylaştı.

Ürün duyurusunu yapan ilk isim olan DavidMarcus’un “dijital asistan” olarak tanımladığı Facebook M‘in testlerine bugün başlandığı belirtilerek, M’in insanların kontrolünde eğitilen bir yapay zeka olduğu vurgulanıyor.

Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı ve Google’ın Now’ın rakip olacak ürün, Facebook’un bir platform haline getirdiği Messenger uygulaması içine konumlandırılmış bir akıllı kişisel asistan servisi olacak. Ancak M’i diğer kişisel asistanlardan ayıran özelliği bazı işleri sizin adınıza halledebilmesi olacak.

Facebook M’in bazı yeteneklerine örnek vermek gerekirse ürün sizin yönlendirmelerinize göre satın alma yapabilecek, çiçek siparişi verebilecek, bir restoranda sizin adınıza yer ayırtabilecek ya da seyahat rezervasyonlarını sizin için tamamlayabilecek. Bu da Messenger uygulaması içerisinde kişisel asistan aracılığıyla gömülü gelen sınırsız bir e-ticaret kanalı anlamına geliyor. İşin içinde mobilin olması ise, M‘in Facebook tarafından geliştirilen oldukça bir radikal yenilik olduğunu tahmin ediyorum. Aynı zamanda bu işin “ölçeklenebilir” olması, Messenger’ın sadık kullanıcı kitlesi işi bir hayli önemli kılıyor.

Daha önceki haberimizde aktardığımız gibi projenin kod adı, Moneypennny idi. Bu isim, James Bond serisinde M karakterinin kişisel asistanı Miss Moneypenny’den esinlenmişti. Şimdi ürünün adının sadece Facebook M olarak duyurulması da, M harfinin sırrını ortaya koymuş oldu.

Testlerine başlanan Facebook M’in ne zaman ortaya çıkacağı ile ilgili bir kesin tarih olmasa da büyük ihtimalle bu yıl sonundan önce Facebook’un kişisel asistan servisi M’e sorular yağdırmaya çoktan başlayacağız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Böyle Deney Görülmedi [Video]

Böyle Deney Görülmedi [Video]

6 Ocak 2016
145 Görüntülenme
Xiaomi Mi 5’in Tüm Özellikleri Belli Oldu!

Xiaomi Mi 5’in Tüm Özellikleri Belli Oldu!

18 Şubat 2016
152 Görüntülenme
Mıknatıslı kılıflar telefonlara zarar veriyor.

Mıknatıslı kılıflar telefonlara zarar veriyor.

18 Ocak 2016
151 Görüntülenme
Far Cry Primal İnceleme

Far Cry Primal İnceleme

6 Mart 2016
202 Görüntülenme