Deliciously Blue Web Site Tasarımı

Deep Impact Web Site Tasarımı

Bookish 1.0 Web Site Tasarımı

Bitter Sweet Web Site Tasarımı

Far Cry Primal İnceleme

Oyun Haberleri Pazar Mart 6th, 2016
287 Görüntülenme

Türk oyuncuların yakından tanıdığı bir seri olan Far Cry’ın ilk ayağı 2004 yılında Crysis serisinden bildiğimiz Almanya merkezli Crytek Stüdyoları (Yerli kardeşler) tarafından geliştirilmiş ve Ubisoft tarafından yayınlanmıştı. FPS türünün en iyi örneklerinden biri olmayı başaran seriye sırasıyla 2008’de Far Cry 2, 2012’de Far Cry 3 ve 2014’de Far Cry 4 eklenmişti. Daha sık biçimde karşımıza çıkmaya başlayan seri temposunu ve kalitesini düşürmedi. Ayrıca 2013’de biraz farklı ve epey sıradışı olan Far Cry 3: Blood Dragon adlı yan oyun bizlere sunuldu ve o da beğeni kazandı. Şimdi sırada ne zamandan beri beklenen ve bir kez daha ana seri dışında kalan Far Cry Primal oyunu var.

Ekim 2015’de ilan edilmiş olan bu son bölüm, adından anlaşılacağı gibi taş devrinde geçiyor. İlk bölüm Far Cry sonrasında serinin diğer oyunlarını Ubisoft’un Montreal ofisi gerçekleştirdi. Bu son bölümü de Ubisoft Montreal geliştirdi ve Ubisoft yayınladı. Önceki bilgilere göre 23 Şubat 2016’da dağıtıma sunulacaktı. Sony PS4 ve Microsoft Xbox One sürümleri bu tarihte gelirken PC sürümü az bir gecikmeyle 1 Mart 2016 tarihinde kullanıcılara sunuldu. PC için en düşük sistem gereksinimleri 64-bit Windows, Core i3 işlemci, 4 GB RAM, GeForce GTX 460 ya da Radeon HD 5770 ekran kartı ve 20 GB boş disk alanı.

Serinin diğer oyunları aksine FPS yani kendi gözünüzle görerek etraftaki tehlikelere kurşun yağdırma söz konusu değil çünkü ne de olsa milattan önce 10.000 yılında yaşayan Wenja kabilesine mensup Takkar adlı silahsız bir avcıyı canlandırıyorsunuz. Haliyle hayatta kalma mücadelesi günlük yaşamın doğal bir parçası. Bundan ötürü aksiyon-macera türüne ait olan oyunun sadece tek oyuncu modu var ve çok oyuncu seçeneği yok. Elbette oyun boyunca yerinizde saymıyor ve zaman içinde ilerleyerek kabile liderliğine kadar yükseliyorsunuz. Orta Avrupa içindeki Oros adlı hayali bir vadide geçen olaylarda o zamana özgü mamut ve kılıç dişli kaplan gibi vahşi hayvanlarla başa çıkmanız da şart. Bu konuda yardımcınız mızrak, ok, balta gibi ilkel araçlar oluyor ve oyun içinde bulduğunuz taşlar ve tahta parçalarını kullanarak bunları elde etmeniz gerekiyor.

Elde ettiğiniz araçlar sadece savunma için değil, avlanma ve gıda elde etme için de kullanılıyor. Bir diğer gereksinimse ateş yakmayı öğrenmek. Öncelikle hayatta kalmayı öğrenmeniz ve ardından kabile üyelerinin desteğini alabilmek için çeşitli adımlar atmanız, onları korumanız gerekecek. Oyunda uygulanan gece-gündüz döngüsü bir diğer önemli detay çünkü geceleri belirli hayvanlar daha vahşi ve tehlikeli hale geliyorlar. Buna göre planlama yapmanız şart oluyor. Örneğin gece ateş yakarak korumanızı arttırabiliyorsunuz. Bir diğer getirisiyse soğuklara karşı önlem. Hava kararmaya başladığında gerilmeye başladığınızı hissedeceksiniz!

İlgi çekici bir durumda oyuncunun hayvanlara yemek vererek yakınlık kurabiliyor olması. Bu sayede farklı üstünlükleri olan hayvan dostlar, saldırılar sırasında yardımcı olarak devreye sokulabiliyor. Örneğin Takkar’ın yanındaki baykuş, gece görüşü üstünlüğüyle fayda sağlıyor. Oyun içinde ilerledikçe hayvanlar üzerindeki kontrolünüz artıyor, beraberinde işinizi daha kolaylaştırır hale geliyorlar. Oyun genelinde takip edilen hikaye boyunca düşman kabilelerin liderlerini devre dışı bırakmanız da gerekecek. Elbette zamanın şartlarına uygun hayali bir dil kullanılıyor ama altyazılar bulunmakta. Her ne kadar toplam 17 ayrı dilde arabirim ve altyazı desteği olsa da Türkçe dahil edilmemiş.

Oyunun standart sürümü Steam üzerinden 150 TL’ye satılıyor. Digital Apex Edition olarak adlandırılan lüks sürümde ek görevler, yeni silahlar, geliştirme paketleri de var ve 180 TL’ye sunuluyor. Mağazadan alınabilen Collector Edition pakete ek olarak özel kitaplar, Oros haritası, soundtrack albümü, Wenja sözlüğü gibi fiziksel eklentiler dahil. Far Cry serisi için özel olarak geliştirilmiş olan ve temelinde CryEngine yer alan Dunia grafik motoru seneler içinde güncellendi ve optimize edildi. Far Cry 3 ve sonrasında Dunia 2 sürümü esas alındı ve benzer durum Far Cry Primal için de geçerli. Görsel detaylar yüksek olsa da su efektleri gibi belirli noktalarda rakip seçenekler kadar başarılı değil.

Far Cry serisinin başarılı biçimde zaman içinde geriye yolculuk etmesine olanak veren son oyun, nefes kesici bir açık dünyaya evsahipliği ediyor. 15 saat civarı süren ana hikayeye herhangi bir şaşırtıcı sürpriz içermiyor. Ayrıca ek olarak tamamlanabilen yan görevler de var. Bağımlılık yapan oyunlardan biri olduğu ortada. Mağaralar, bataklıklar, göller, orman gibi farklı ortamlarda geçen ve ortamına bağlı olarak sürekli farklı risklere karşı tetikte olmanızı gerektiren oyunun hayli renkli görüntülere yer verdiği açık. Diğer yandan farklı kabilelerin üyeleri takım oyuncuları gibi farklı renkler ve makyaj stilleriyle kendilerini belli ediyorlar.

PC sürümüyle yaptığımız denemelerde performans anlamında iyi biçimde optimize edildiğini gördük ve yüksek detay seviyesinde bile akıcı performans elde etmekte sorun yaşamadık. Animasyonlar olması gerektiği gibi sorunsuz ve gerçek yaşamdan farksız. Seslendirme ve ses efektleri açısından da başarılı olan oyunun müzikleri geçtiği zamana uyum sağlıyor. Ortamın gerçekçi olmasını sağlamakla birlikte sesler sayesinde hayvanlar dahil düşmanlarınızın yerini ve olası saldırıları da anlayabiliyorsunuz. Ubisoft’un oyunu olabilecek en iyi biçimde son haline getirdiği, en ince detayları bile es geçmediği fark ediliyor. Seriye eklenen ilgi çekici ve tatmin edici bir oyun olduğu ortada. Mutlaka denemelisiniz.

PUAN: 90

Geliştirici: Ubisoft Montreal

Yayıncı: Ubisoft

Platform: PC, Xbox One, PS4

Aral Game: http://www.aralgame.com/index.php?route=product/search&filter_name=far%20cry%20primal

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kinguin’den Çok Büyük Bahar Kampanyası!

Kinguin’den Çok Büyük Bahar Kampanyası!

Cumartesi Nisan 1st, 2017
71 Görüntülenme
Steam’de Bu Hafta Sonu Dying Light Oyunları İndirimde!

Steam’de Bu Hafta Sonu Dying Light Oyunları İndirimde!

Cumartesi Nisan 1st, 2017
83 Görüntülenme
Karayip Korsanlarının Yeni Filmiyle Beraber Mobil Oyunu da Geliyor

Karayip Korsanlarının Yeni Filmiyle Beraber Mobil Oyunu da Geliyor

Cumartesi Nisan 1st, 2017
65 Görüntülenme
Call of Duty’nin yeni oyunu İkinci Dünya Savaşı’nı konu alacak

Call of Duty’nin yeni oyunu İkinci Dünya Savaşı’nı konu alacak

Çarşamba Mart 29th, 2017
76 Görüntülenme
Yeni Monopoly Empire, Mangala ve Scrabble Nedir?

Yeni Monopoly Empire, Mangala ve Scrabble Nedir?

Salı Mart 14th, 2017
1.179 Görüntülenme
Sahte Super Mario Run Tehlike Saçıyor

Sahte Super Mario Run Tehlike Saçıyor

Salı Aralık 20th, 2016
370 Görüntülenme
Fransa’da Pokemon GO Tartışmaları

Fransa’da Pokemon GO Tartışmaları

Pazartesi Eylül 5th, 2016
564 Görüntülenme
Bunlar da var!
Port Central Web Site Tasarımı

Port Central Web Site Tasarımı

Salı Nisan 25th, 2017
35 Görüntülenme
Tesla iki yıl içerisinde Çinde üretime başlayabilir

Tesla iki yıl içerisinde Çinde üretime başlayabilir

Pazartesi Ekim 26th, 2015
185 Görüntülenme
İlmi 10 Numara [Video]

İlmi 10 Numara [Video]

Cuma Ocak 8th, 2016
261 Görüntülenme
4.5 G nedir ?

4.5 G nedir ?

Pazartesi Ocak 25th, 2016
233 Görüntülenme
Facebook eğitim programı TechPrepi tanıttı

Facebook eğitim programı TechPrepi tanıttı

Çarşamba Ekim 21st, 2015
216 Görüntülenme