PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

Müzik Player | Audio Player

Fransa’da Pokemon GO Tartışmaları

Oyun 5 Eylül 2016
330 Görüntülenme

Pokemon GO ilk çıktığı andan itibaren Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında fırtınalar kopardı. Ünlü çizgi film Pokemon karakterleri kullanılarak The Pokemon Company tarafından Niantic adlı oyun şirketine tasarlatılan oyun daha ilk gün milyonlarca kişi tarafından indirilmiş, sadece bir aylık bir süre içerisinde ise indirme sayısı 100 milyonu aşmıştı. Türkiye’de de internet üzerinden oynanan canlı casino siteleri ve diğer birkaç mobil oyun sitelerinin ardından eğlence severlerin en çok ilgi gösterdiği şeylerden birisi oldu.

Oyun bu kadar popüler olmakla birlikte, eleştirilere de konu olmaktan kurtulamadı. Oyunun oynanma şeklinden dolayı birçok kaza yaşanırken, daha şimdiden oyunun tarihinde iki de ölümlü kaza bulunuyor. Ancak tartışmalar bununla sınırlı değil. Birçok ülke Pokemon GO ile ilgili ciddi önlemler almayı düşünüyor. Bu ülkelerden sonuncusu ise Fransa.

Geçtiğimiz günlerde gelen haberlere göre, Fransız Ordusu Pokemon GO oyununu güvenlik risklerinden dolayı ülkedeki askeri tesislerde yasaklamaya hazırlanıyor. Fransa’da yayınlanan haftalık Le Canard Enchaine adlı gazeteye göre, Savunma Bakanlığı yetkilileri Pokemon GO karakterlerinin Savunma Bakanlığı ve Askeri Tesisler gibi birçok hassas bölgede bulunduğunun tespit edildiği belirtildi. Bakanlık yayınladığı bir bilgi notunda, “kötü niyetli kişilerin birçok saldırı planı yapılan askeri tesislere son aylarda çeşitli yollarla sızmaya çalıştığını” belirtti ve Pokemon GO’yu da bu sızma girişimlerine yardımcı olabilecek bir uygulama olarak gördüğünü ima etti. Özellikle de Fransa’nın son zamanlarda karşı karşıya olduğu güvenlik riskleri ve ülkede yaşanan terör saldırılarının ardından bu hassasiyeti anlamak pek de zor değil.

Aslına bakılırsa, oyunu yasaklamayı planlayan tek ülke Fransa değil. Daha önce Endonezya’da oyun “ulusal güvenlik için bir tehdit” olarak kabul edilmiş ve yasaklanmıştı. Kuveyt de benzer bir nedenle kamu binalarında ve alanlarında Pokemon GO oynamayı yasaklamıştı. ABD ve Tayland orduları da oyunun neden olabileceği istihbarat zaafı ve güvenlik riski nedeniyle oyunu yasaklamıştı. Burada saydıklarımız dışında da daha birçok ülkede Pokemon GO oyununa yönelik bir takım yasaklama kararları alınmış durumda. Dolayısıyla Fransa bu konuda yalnız değil.

Pokemon GO’nun istihbarat zaafına neden olabileceği iddialarını güçlendiren bir diğer husus da oyunun geliştiricisi Niantic’in CIA ile bağlantısı. Şirketin CEO’su olan John Hanke daha önce Myanmar’da ABD misyonunda çalışmış, daha sonra da Keyhole Inc. adlı şirketi kurmuş ve CEO’luk görevini üstlenmişti. Bu şirket Hanke ile birlikte CIA ve Google tarafından ortak olarak kurulmuş ve CIA ve Google şirkete maddi yardımlarda bulunmuştu. Henüz kanıtlanan resmi bir şey olmasa da, Niantic’in CIA ile bağlantılı olduğu ve Pokemon GO’nun da ajanları belirli yerlere sokmak veya bilgi toplamak için kullanıldığı giderek yaygınlık kazanan bir görüş.

Bu yasaklamaların ve şüphelerin Pokemon GO’nun popülerliğini ne kadar etkileyeceği merak konusu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Spagetti Yiyen Fare [Video]

Spagetti Yiyen Fare [Video]

20 Ekim 2015
94 Görüntülenme
Telefonda Counter Strike Oynamak İster misiniz?

Telefonda Counter Strike Oynamak İster misiniz?

19 Nisan 2016
120 Görüntülenme
Hapların Midemizde Erime Anı [Video]

Hapların Midemizde Erime Anı [Video]

17 Ekim 2015
113 Görüntülenme
Sihirbaz Damattan İlginç Düğün Dansı

Sihirbaz Damattan İlginç Düğün Dansı

15 Eylül 2015
151 Görüntülenme
Dünyanın En Ağır Bisikleti

Dünyanın En Ağır Bisikleti

18 Mart 2016
100 Görüntülenme
Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

Bootstrap Kayıt Formu Tasarımı

22 Ekim 2016
208 Görüntülenme
Vivo X5Pro İris(Retina) tarayıcısı ile geliyor!

Vivo X5Pro İris(Retina) tarayıcısı ile geliyor!

29 Nisan 2015
118 Görüntülenme