Evden Eve Nakliyat

Geçişli Slider Yapımı

Otomatik Geçişli Slider Yapımı

Dünyanın En Pahalı 14 Maddesi

Tek parça 720p türkçe dublaj film izle – 720pfilmizle.tv

Fransa’da Pokemon GO Tartışmaları

Oyun 5 Eylül 2016
234 Görüntülenme

Pokemon GO ilk çıktığı andan itibaren Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında fırtınalar kopardı. Ünlü çizgi film Pokemon karakterleri kullanılarak The Pokemon Company tarafından Niantic adlı oyun şirketine tasarlatılan oyun daha ilk gün milyonlarca kişi tarafından indirilmiş, sadece bir aylık bir süre içerisinde ise indirme sayısı 100 milyonu aşmıştı. Türkiye’de de internet üzerinden oynanan canlı casino siteleri ve diğer birkaç mobil oyun sitelerinin ardından eğlence severlerin en çok ilgi gösterdiği şeylerden birisi oldu.

Oyun bu kadar popüler olmakla birlikte, eleştirilere de konu olmaktan kurtulamadı. Oyunun oynanma şeklinden dolayı birçok kaza yaşanırken, daha şimdiden oyunun tarihinde iki de ölümlü kaza bulunuyor. Ancak tartışmalar bununla sınırlı değil. Birçok ülke Pokemon GO ile ilgili ciddi önlemler almayı düşünüyor. Bu ülkelerden sonuncusu ise Fransa.

Geçtiğimiz günlerde gelen haberlere göre, Fransız Ordusu Pokemon GO oyununu güvenlik risklerinden dolayı ülkedeki askeri tesislerde yasaklamaya hazırlanıyor. Fransa’da yayınlanan haftalık Le Canard Enchaine adlı gazeteye göre, Savunma Bakanlığı yetkilileri Pokemon GO karakterlerinin Savunma Bakanlığı ve Askeri Tesisler gibi birçok hassas bölgede bulunduğunun tespit edildiği belirtildi. Bakanlık yayınladığı bir bilgi notunda, “kötü niyetli kişilerin birçok saldırı planı yapılan askeri tesislere son aylarda çeşitli yollarla sızmaya çalıştığını” belirtti ve Pokemon GO’yu da bu sızma girişimlerine yardımcı olabilecek bir uygulama olarak gördüğünü ima etti. Özellikle de Fransa’nın son zamanlarda karşı karşıya olduğu güvenlik riskleri ve ülkede yaşanan terör saldırılarının ardından bu hassasiyeti anlamak pek de zor değil.

Aslına bakılırsa, oyunu yasaklamayı planlayan tek ülke Fransa değil. Daha önce Endonezya’da oyun “ulusal güvenlik için bir tehdit” olarak kabul edilmiş ve yasaklanmıştı. Kuveyt de benzer bir nedenle kamu binalarında ve alanlarında Pokemon GO oynamayı yasaklamıştı. ABD ve Tayland orduları da oyunun neden olabileceği istihbarat zaafı ve güvenlik riski nedeniyle oyunu yasaklamıştı. Burada saydıklarımız dışında da daha birçok ülkede Pokemon GO oyununa yönelik bir takım yasaklama kararları alınmış durumda. Dolayısıyla Fransa bu konuda yalnız değil.

Pokemon GO’nun istihbarat zaafına neden olabileceği iddialarını güçlendiren bir diğer husus da oyunun geliştiricisi Niantic’in CIA ile bağlantısı. Şirketin CEO’su olan John Hanke daha önce Myanmar’da ABD misyonunda çalışmış, daha sonra da Keyhole Inc. adlı şirketi kurmuş ve CEO’luk görevini üstlenmişti. Bu şirket Hanke ile birlikte CIA ve Google tarafından ortak olarak kurulmuş ve CIA ve Google şirkete maddi yardımlarda bulunmuştu. Henüz kanıtlanan resmi bir şey olmasa da, Niantic’in CIA ile bağlantılı olduğu ve Pokemon GO’nun da ajanları belirli yerlere sokmak veya bilgi toplamak için kullanıldığı giderek yaygınlık kazanan bir görüş.

Bu yasaklamaların ve şüphelerin Pokemon GO’nun popülerliğini ne kadar etkileyeceği merak konusu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Pokemon Go’ya Sanal Gerçeklik Desteği Geliyor

Pokemon Go’ya Sanal Gerçeklik Desteği Geliyor

13 Temmuz 2016
142 Görüntülenme
Yeni Overwatch Karakteri Tanıtıldı: Ana

Yeni Overwatch Karakteri Tanıtıldı: Ana

13 Temmuz 2016
146 Görüntülenme
Resident Evil 5 PS4 ve Xbox One Platformlarına Geldi

Resident Evil 5 PS4 ve Xbox One Platformlarına Geldi

30 Haziran 2016
125 Görüntülenme
Quake’in 20. Yılına Özel Yeni Bölüm Sunuldu!

Quake’in 20. Yılına Özel Yeni Bölüm Sunuldu!

26 Haziran 2016
127 Görüntülenme
Pokemon GO’nun Çıkış Tarihi Yaklaşıyor

Pokemon GO’nun Çıkış Tarihi Yaklaşıyor

21 Haziran 2016
131 Görüntülenme
Efsane Iron Man Overwatch Parodisi

Efsane Iron Man Overwatch Parodisi

19 Haziran 2016
136 Görüntülenme
Bunlar da var!
Galaxy S6 için yeni video geldi

Galaxy S6 için yeni video geldi

17 Şubat 2015
73 Görüntülenme
Google Play Filmler Türkiye’de Kullanıma Girdi

Google Play Filmler Türkiye’de Kullanıma Girdi

31 Mart 2016
75 Görüntülenme
LG G4 Tanıtıldı

LG G4 Tanıtıldı

28 Nisan 2015
62 Görüntülenme
Farklı Ateş Yakma Yöntemi [Video]

Farklı Ateş Yakma Yöntemi [Video]

12 Aralık 2015
79 Görüntülenme