Cami Halısı Avrupada Lider Firma Gülseven Halı

Arçelik Güvenilir Servis Hizmetleri

Arçelik Buzdolabı Servisi

WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

Ginkgo Bioworks, Yeni Nesil Bakteri Tasarım Teknolojisi İçin 9 Milyon Dolar Daha Yatırım Aldı

Teknoloji Haberleri 19 Mart 2015
133 Görüntülenme
Ginkgo Bioworks, Yeni Nesil Bakteri Tasarım Teknolojisi İçin 9 Milyon Dolar Daha Yatırım Aldı

Mayadan gül kokusu üretmek ya da karbondioksit emisyonunu yakıta çevirmek gibi sıra dışı projelerle bugüne kadar adından söz ettiren Ginkgo Bioworks , Felicis Ventures, OS Fund, Data Collective, iGlobe Partners ve Vast Ventures’dan 9 milyon dolarlık birinci tur yatırım aldığını duyurdu. Y Combinator programına kabul edilen ilk biyoteknoloji girişimi olan Ginkgo Bioworks, yararlı bakterilerin tasarım ve üretimini değiştirecek iddialı teknolojiler üzerinde çalışıyor.

2008 yılında kurulan sentetik biyolojinin “Baba”sı olarak tanınan Tom Knight tarafından kurulan Ginkgo Bioworks, yatırımla birlikte “ dünyanın ilk otomatik organizma mühendislik dökümhanesi ” olarak niteliği 18 bin metrekarelik yeni nesil bakteri tasarım ve üretim tesisi Bioworks1’ı da açtığını duyurdu. Boston’daki tesis, bakteri üretiminde kullanılan günümüz teknolojilerinin hız ve verimlilik gibi öncelik sorunlarını adresliyor.

Başta ilaç ve gıda olmak üzere birçok endüstriyi yakından ilgilendiren bu gelişme, Ginkgo’nun gördüğü yakın ilgiyi de açıklıyor. Zira, tesisin operasyona başlamasıyla birlikte halihazırda Fortune 500 şirketlerinden 20 farklı bakteri tasarım siparişi alan Ginkgo, “ürünlerinin” dağıtımına başlayacak. Bununla birlikte yeni bir üretim tesisi Bioworks2 üzerinde çalışan Ginkgo, tesisin inşaatına 2017 yılında başlayacağını söylüyor.

Bugüne kadar aralarında Webrazzi kurucusu Arda Kutsal ve Ininal kurucusu Bülent Tekmen gibi yakından tanıdığımız isimlerin de olduğu bir grup melek yatırımcı tarafından desteklenen Ginkgo, biyoloji robotik ve ileri yazılım teknolojileriyle değiştiriyor. Felicis Ventures Yönetici Ortağı Aydın Şenkut da açıklamasında, Ginkgo’nun geliştirdiği araçların, biyoloji tasarımını kod yazmak kadar kolay hale getirmeye başladığını söylüyor.

Daha önce DARPA ve diğer devlet destekli araştırma fonlarından 15 milyon dolarlık destek alan Ginkgo, DNA kod yazımını otomatize etmek gibi görevleri başarıyla yerine getiren teknolojisiyle biyoteknoloji alanında gelecek vaat eden önemli girişimlerden biri. Girişimin önündeki en önemli sınavsa bu teknolojinin ciddi bir ölçekte kullanılabileceğini göstermek.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin: http://webrazzi.com/2015/03/19/ginkgo-bi…

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Ersağ Temizlik ve Kozmatik

Ersağ Temizlik ve Kozmatik

10 Kasım 2015
148 Görüntülenme
LG G Stylo Tanıtıldı

LG G Stylo Tanıtıldı

22 Nisan 2015
115 Görüntülenme
Rapor: iPhone sevkiyatı artacak, iPad ise düşecek

Rapor: iPhone sevkiyatı artacak, iPad ise düşecek

20 Temmuz 2015
98 Görüntülenme
Türklerin Hep Yaptığı 15 Şey

Türklerin Hep Yaptığı 15 Şey

29 Nisan 2016
118 Görüntülenme
Arkadaşa kombo şaka yapmak

Arkadaşa kombo şaka yapmak

10 Mayıs 2016
107 Görüntülenme
Durmadan Yağan Kar Ne Hale Getirdi [Video]

Durmadan Yağan Kar Ne Hale Getirdi [Video]

27 Ocak 2016
121 Görüntülenme