Evden Eve Nakliyat

Geçişli Slider Yapımı

Otomatik Geçişli Slider Yapımı

Dünyanın En Pahalı 14 Maddesi

Tek parça 720p türkçe dublaj film izle – 720pfilmizle.tv

Google dışındaki Alphabet şirketleri yılda 1,5 milyar dolar kaybediyor

Girişimler 22 Aralık 2015
84 Görüntülenme

Google, artık Alphabet çatısı altındaki bir şirket ve finansal tablolarda artık daha belirgin olarak farkını ortaya koyuyor. Analistlerin yorumlarına göre Alphabet çatısı altında yer alan Google dışındaki şirketler, yıllık 1,5 milyar dolar kaybediyor.

Bildiğiniz gibi Alphabet ilk açıklandığında Google, Google X, Google Ventures, Fiber, Nest gibi 7 şirketten oluştuğu açıklanmıştı. (Yeni kurulan Verily de bu listeye dahil edilebilir.) Pasific Crest adlı araştırma şirketinin yaptığı analiz de bu şirketlerin gelir ve giderleri üzerinden ortaya koyarak, Google dışındaki şirketlerin tabiri caizse para yaktığını gözler önüne seriyor.

Google X, 282 milyon dolar kaybediyor

Söz konusu analize göre sadece 3 Alphabet şirketi gelir elde ederken kâr sağlayamıyor. Google dışındaki şirketler 1,5 milyar dolar kayıp yazıyor ki Google X, Alphabet’e tek başına 282 milyon dolarlık bir fatura çıkarıyor. Google Fiber’in kaybı ise daha büyük, 304 milyon dolar.

Bu rakamlara paylaşılan hisseler, operasyonlar, yönetim ve tesis masraflarının dahil olmadığını söyleyen Pasific Crest, analizinde sadece halka açık verileri derlediğini belirtiyor.

Üçüncü çeyrekte 18 milyar dolar gelir elde eden Alphabet, 4 milyar dolar kâr açıklamıştı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 2,74 milyar dolardı. Pasific Crest’e göre Google dışındaki girişimlerin değeri 22 milyar dolar. Google’ın sürücüsüz otomobil işinin değeri 8 milyar dolar, Google Ventures 7 milyar dolar, Nest ise 3 milyar dolardan değerleniyor ki Google Ventures’ın Uber’de yüzde 10 hisse sahibi olduğunu hatırlamak gerekiyor.

Pacific Crest’in verdiği rakamlara göre Nes’te 1100 kişi, Google Fiber’de 750 kişi çalışıyor. Alphabet’in ise toplamda 60 bin çalışanı bulunuyor.

Alphabet’in kayıpları gelecek potansiyelleri göz önüne alındığında çok da korkutucu sayılmaz. Zira Google, kardeş şirketlerini kollayacak kadar çok kazanıyor ve hisse değerleri Google’ın Alphabet olduktan sonra da değer kazanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Google Alphabet

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Katil Balinalar Tekneyi Görünce

Katil Balinalar Tekneyi Görünce

19 Eylül 2015
94 Görüntülenme
Tam Deliğe Bakacak Bakamıyor [Video]

Tam Deliğe Bakacak Bakamıyor [Video]

16 Ekim 2015
73 Görüntülenme
Apple Watch’un Kordon Ağırlıkları Belli Oldu

Apple Watch’un Kordon Ağırlıkları Belli Oldu

22 Mart 2015
68 Görüntülenme
MSI’dan Silindir Şeklinde Oyuncu Bilgisayarı

MSI’dan Silindir Şeklinde Oyuncu Bilgisayarı

15 Ocak 2016
95 Görüntülenme