Arçelik Güvenilir Servis Hizmetleri

Arçelik Buzdolabı Servisi

WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

PS PLAYER

Google, Facebook’un en büyük para kaynaklarından birine saldırıyor

Mobil 20 Ocak 2016
117 Görüntülenme

Bildiğiniz gibi 2016 mobilin yılı olacak. (Şaka şaka…)

Mobil uygulamaların internet dünyasını ele geçirmeye başlamasıyla internet devlerinin gelir kaynakları da kanal değiştirmeye başlıyor. Google‘ın en büyük kaynaklarından biri olan Adwords artık mobil alanda da büyük getiriler sağlıyor. Tabi Facebook da bu alanda boş değil.

Geçtiğimiz bir kaç yıldır Facebook‘un mobil uygulama indirmesine yönelik reklam modeli inanılmaz bir hızla büyüdü. Gerçekten çok faydalı bir reklam modeli olduğu için ve fiyat/performans olarak başarısını kanıtladığı için çok kullanılmaya başlandı ve şu anda Facebook’un büyük gelir kanallarından biri oldu. Tabi bu durum, Google’ın pastadan pay kaybetmeye başlaması anlamına geliyordu.

Anlayacağınız bu durum Google ve Facebook arasında bir yarışa dönüşmüş durumda.

Karşı atağa geçen taraf Google oldu. 

Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuru ile artık arama sonuçlarında uygulamalara ilişkin sonuçlar gösterip direkt olarak buradan uygulamayı indirmeye imkan vermeye başladı.

Artık arama yaptığınız zaman bir uygulama ile ilgili sonuç çıkarsa bu sonuç içerisinde oylar ve yorumların sayısı görünecek ve tıklayıp arama sayfasından tamamen çıkmadan yani Play Store’a girmeden uygulamaya ilişkin detayları görüp indirebileceksiniz.

Henüz tüm kullanıcılar bu özelliğe aktif olarak erişemiyor olsa bir bu büyük değişikliğin Facebook için bir tehdit olduğu açıkça ortada. Google bu yenilik sayesinde arama sonuçlarında uygulamalara ulaşılabildiğini ve buradan da download kazanılabildiğini kanıtlarsa eğer uygulama sahipleri Facebook’a daha az ödeme yaparlar.

Facebook’un gelirlerinin %62’sinin mobilden geldiğini ve mobil gelirlerin içerisinde de büyük bir alanı uygulama indirme reklamlarının kapsadığını düşünecek olursak gerçekten Facebook bunu bir tehdit olarak algılayabilir.

2019 yılına kadar 6.9 milyar dolarlık bir pazara ulaşılması gereken mobil uygulama indirme reklamları önümüzdeki günlerde daha farklı hamleler ile karşılaşacağımızı gösteriyor. Google’nin arama gücü, Facebook’un hedefleme gücü bu yarışta kimin ne kadar pay alabileceğini gösterecek.

Uygulamalarım için yaptığım reklamların fiyat/performans analizine baktığım zaman Facebook oldukça önde görünüyor. Sizde durumlar nedir? Yaptığınız reklamlardan hangisi daha etkili oluyor?

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Sınıfta Uyuduğuna Pişman Oldu

Sınıfta Uyuduğuna Pişman Oldu

4 Eylül 2015
105 Görüntülenme
Mediakraft Ekibinin Şirinlerini Seçtik

Mediakraft Ekibinin Şirinlerini Seçtik

20 Nisan 2016
121 Görüntülenme
Galaxy S7 kutu ve içeriği ile sızdırıldı

Galaxy S7 kutu ve içeriği ile sızdırıldı

16 Şubat 2016
174 Görüntülenme
SEO ile Para Kazanmaya Başla!

SEO ile Para Kazanmaya Başla!

8 Ocak 2016
131 Görüntülenme
Kullanışlı Saat Modelleri

Kullanışlı Saat Modelleri

24 Mart 2016
145 Görüntülenme