Kurumsal Firma Scripti | Alkinoe

Kombi Bakım Servisi Scripti | Alkimedon

Tesisatçı Web Scripti | Alkestis

Spor Salonu Sitesi Scripti | Alkathoos

Google’dan Uçan ‘Rüzgar Türbini’

Teknoloji Haberleri Perşembe Mart 19th, 2015
568 Görüntülenme
Google

Google, California merkezli bir firmayla farklı bir yeşil enerji projesine başlamaya hazırlanıyor. Amaç, kule şeklinde olmayan ancak uçabilen rüzgar türbinleri test etmek. 

Google’ın yeni teknolojiler geliştiren Ar-Ge birimi Google X ile Makai Power firması, Nisan ayında yeni nesil rüzgar türbinleri test etmeye başlayacak. Kuleden bağımsız olacak türbinler uçurtma gibi havada süzülere enerji elde etme özelliğine sahip.

Makani Power firması tarafından geliştirilen uçan türbinler, 30 metre uzunluğa sahip. Karbon fiber’den üretilen hafif türbinler, yerdeki bir istasyona bağlı bir şekilde uçurulacak. Yerden maksimum 450 metre yüksekliğe erişecek uçak görünümlü türbinler havada daireler çizmeye başlayacak ve pervanelerinin dönmesiyle elektrik üretecek.

Amaç, geleneksel rüzgar türbinlerine kıyasla daha yüksek irtifaya ulaşabilen uçak türbinlerde daha güçlü rüzgarlar elde etmek. Böylece, uçan türbinler yüzde 50 daha fazla elektrik elde edebilecek. Uçan türbinlerin maliyetinin ve inşasının da kulelere kıyasla çok daha düşük ve kısa olması da projenin başarı şansını artırıyor.

Al Jazeera Turk

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler