Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

Google’ın ‘Fiziksel Web’ Özelliği Android’e Geliyor!

Mobil 16 Şubat 2016
232 Görüntülenme

Google’ın ‘Fiziksel Web’ olarak bilinen ve bu zamana kadar yalnızca iPhone cihazlarda kullanılabilir durumda olan Beacon desteği, artık Android’e de geliyor.

Android’in Chrome uygulamasının 49. test sürümünde bulunacak olan bu özellik, herhangi bir yerde bulunan bluetooth tabanlı beacon adındaki fiziksel cihazlar sayesinde telefonunuza gerçek anlamda bilgiler gelmesini sağlıyor. Örneğin siz bu cihazların olduğu bir alandan geçtiğinizde telefonunuzda bir uyarı görüyorsunuz. Bu uyarı, farklı bir kullanıcının paylaştığı herhangi bir şey olabilir. (şarkı, uygulama, web sitesi gibi)

Google’ın bu özelliği Android’e getirmesinin en önemli sebebi ise iOS’ten sonra ‘Fiziksel Web’ işine kendisini adamış birçok beacon üretici ve geliştirici sayısında artış olması. Geliştirici ve Android kelimelerinin birbirine ne kadar yakın kavramlar olduğunu söylememize gerek yok, o yüzden Google’ın akıllıca bir karar almış olduğunu söyleyebilirim. 

Beacon ile az önce verdiğimiz örnekler dışında aklımıza gelmeyen birçok veri alışverişinde bulunulabilir fakat şöyle ciddi bir sıkıntı var: Bu platform, siber saldırıların kolaylıkla yapılabileceği bir alan olarak görünüyor. İnsanlar birbirleriyle kolayca veri alışverişinde bulunurken kötü niyetli kişiler, cihaz sahiplerinin başına olmadık işler açabilirler. (sıkıntıyı biraz hissettiniz değil mi?) Yani Messenger uygulamasının verdiğiniz ufak bir izin sayesinde telefonunuzdaki tüm resim ve fotoğraflara ulaşabildiğini göz önünde bulundurursak, bu sistemin bazı siber saldırı uzmanlarının arayıp da bulamadığı bir alan olmasını sağlayabilir.

Şimdilik beacon’lara rast gelinmesi biraz zor gibi duruyor, ilerleyen günlerde ne kadar popüler olacağını daha net göreceğiz. (belki de millet bir şey olacak diye tırsacak, hiç bulaşmayacak)

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Alüminyumdan 9mm Tabanca Yapımı [Video]

Alüminyumdan 9mm Tabanca Yapımı [Video]

3 Ocak 2016
209 Görüntülenme
OPPO R9 ve R9 Plus: Gerçek fotoğraflar ve fiyat

OPPO R9 ve R9 Plus: Gerçek fotoğraflar ve fiyat

8 Mart 2016
222 Görüntülenme
Robotlar perakende sektörünü nasıl dönüştürecek?

Robotlar perakende sektörünü nasıl dönüştürecek?

26 Haziran 2015
218 Görüntülenme