Eklenti için Admin Panelinde Menü ve Alt Menüler Oluşturma | Eklenti Kodlama

Eklenti Tanımlama Yazar Adı, Eklenti Adı, Versiyon Bilgisi | Eklenti Kodlama

Periscope İndirme Bağlantısı ve Uygulama Hakkında Detaylı Bilgi

Ucuza Uçmanın Keyfini Sürün

İBB, mobil cihazlarla ödemeyi 2016 yılında başlatabilir

Mobil 27 Kasım 2015
153 Görüntülenme

Türkiye’de mobil ödeme sistemleri konusunda en çok beklenen adımlardan biri toplu taşıma araçlarında mobil ödemenin kullanımı ve bu konuda İETT tarafından yapılan çalışmalar hakkında bazı bilgiler aldık.

İBB için mobil uygulamalar geliştiren Verisun Bilişim‘den aldığımız bilgiye göre İBB’nin mobil cihazlarla ödeme konusundaki çalışmalar 8 ay önce başlamış. Aldığımız bilgiye göre şu anda İstanbul’da sadece tek bir adet turnikede (Karaköy Tünel) saha testleri sürdürülüyor ve çalışmalardan olumlu geri dönüşler alınıyor.

Verisun Bilişim’in paylaştığı bilgiye göre söz konusu mobil ödeme sisteminden Bluetooth 4.0 özelliğine sahip Android, iOS, ve Windows Mobile tabanlı akıllı telefonlar faydalanabilecek. Ödeme yapmak için İETT’nin mobil uygulamasının yüklü olması gerekecek.

Ödeme mesafesi 1 cm’ye kadar düşürülebildiği için muhtemelen tekrarlayan ödemelerin önüne geçilmiş olacak. Kayıp, çalıntı durumlarında ise kullanıcı bakiye bilgisine sistem arayüzünden yeniden erişilebilecek.

BELBİM’den elektronik ödeme kuruluşu lisansı

Bildiğiniz gibi İstanbul B üyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta İstanbulkart’ların elektronik para kartına dönüştürüleceği konusunda bazı açıklamalar da bulunmuştu. BELBİM’in BDDK’ya elektronik para kuruluşu başvurusunu Haziran ayında yaptığı ve yeni nesil pos cihazlarında İstanbulkart’ın geçmesi için altyapı çalışmaların sürdürüldüğü açıklanmıştı.

İstanbulkart ile alışveriş yapmanın da önünü açan bu projenin 2016 yılında hayata geçmesi bekleniyor ki mobil ödemenin bu adımla beraber hayata geçeceğini söylemek sanırım yanlış olmaz.

BELBİM’in verdiği bilgilere göre İstanbulkart İBB, TCDD, İDO, Deniz Motorları ve Özel Halk otobüsleri gibi 6300 otobüs ve 2900 turnikesinde kullanılıyor. Bugüne kadar 19 milyon adet kartın dağıtılmış ve sistemde aylık 180 milyon biniş gerçekleştiriliyor.

İstanbulkart’ın alışveriş kartı olmasından ziyade toplu taşımada mobil cihazların kullanımı sanırım hepimiz için daha ilgi çekici bir gelişme olacak. Dün Türkiye tanıtımı yapılan Samsung Gear S2 (video) tanıtımında da bu konuda bir soru gelmişti ve Uzakdoğu benzer uygulamaların yapıldığını ama Türkiye’de henüz bu konuda resmi bir gelişmenin olduğunu öğrenmiştik.

Son olarak Twitter’da paylaşılan bir görüntüsünü de sizlerle paylaşalım.

İETT mobil ödemeyi test ediyormuş. pic.twitter.com/xvhR4pP7d5

— Ugur Mutlu (@ugumu) November 18, 2015

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Mause Üzerine Gelince Ipucu ( Tooltip ) Sistemi Yapımı

Mause Üzerine Gelince Ipucu ( Tooltip ) Sistemi Yapımı

24 Aralık 2016
336 Görüntülenme
Apple News bütün yayıncılara açıldı

Apple News bütün yayıncılara açıldı

17 Mart 2016
131 Görüntülenme
Yeni James Bonddan İlk Fragman

Yeni James Bonddan İlk Fragman

23 Temmuz 2015
143 Görüntülenme
Kablosuz Şarj Otomobillere Geliyor

Kablosuz Şarj Otomobillere Geliyor

15 Mayıs 2015
157 Görüntülenme
Tablette Oyun Oynayan Köpek [Video]

Tablette Oyun Oynayan Köpek [Video]

15 Kasım 2015
191 Görüntülenme
Portakal Nasıl Soyulur? [Video]

Portakal Nasıl Soyulur? [Video]

27 Ocak 2016
176 Görüntülenme