WordPress Eklentiye ait Klasör Dizin Adresi Öğrenebileceğiniz Kodlar

PS PLAYER

HTML 5 Audio Player

CSS only Müzik Player Elementi

İBB, mobil cihazlarla ödemeyi 2016 yılında başlatabilir

Mobil 27 Kasım 2015
127 Görüntülenme

Türkiye’de mobil ödeme sistemleri konusunda en çok beklenen adımlardan biri toplu taşıma araçlarında mobil ödemenin kullanımı ve bu konuda İETT tarafından yapılan çalışmalar hakkında bazı bilgiler aldık.

İBB için mobil uygulamalar geliştiren Verisun Bilişim‘den aldığımız bilgiye göre İBB’nin mobil cihazlarla ödeme konusundaki çalışmalar 8 ay önce başlamış. Aldığımız bilgiye göre şu anda İstanbul’da sadece tek bir adet turnikede (Karaköy Tünel) saha testleri sürdürülüyor ve çalışmalardan olumlu geri dönüşler alınıyor.

Verisun Bilişim’in paylaştığı bilgiye göre söz konusu mobil ödeme sisteminden Bluetooth 4.0 özelliğine sahip Android, iOS, ve Windows Mobile tabanlı akıllı telefonlar faydalanabilecek. Ödeme yapmak için İETT’nin mobil uygulamasının yüklü olması gerekecek.

Ödeme mesafesi 1 cm’ye kadar düşürülebildiği için muhtemelen tekrarlayan ödemelerin önüne geçilmiş olacak. Kayıp, çalıntı durumlarında ise kullanıcı bakiye bilgisine sistem arayüzünden yeniden erişilebilecek.

BELBİM’den elektronik ödeme kuruluşu lisansı

Bildiğiniz gibi İstanbul B üyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta İstanbulkart’ların elektronik para kartına dönüştürüleceği konusunda bazı açıklamalar da bulunmuştu. BELBİM’in BDDK’ya elektronik para kuruluşu başvurusunu Haziran ayında yaptığı ve yeni nesil pos cihazlarında İstanbulkart’ın geçmesi için altyapı çalışmaların sürdürüldüğü açıklanmıştı.

İstanbulkart ile alışveriş yapmanın da önünü açan bu projenin 2016 yılında hayata geçmesi bekleniyor ki mobil ödemenin bu adımla beraber hayata geçeceğini söylemek sanırım yanlış olmaz.

BELBİM’in verdiği bilgilere göre İstanbulkart İBB, TCDD, İDO, Deniz Motorları ve Özel Halk otobüsleri gibi 6300 otobüs ve 2900 turnikesinde kullanılıyor. Bugüne kadar 19 milyon adet kartın dağıtılmış ve sistemde aylık 180 milyon biniş gerçekleştiriliyor.

İstanbulkart’ın alışveriş kartı olmasından ziyade toplu taşımada mobil cihazların kullanımı sanırım hepimiz için daha ilgi çekici bir gelişme olacak. Dün Türkiye tanıtımı yapılan Samsung Gear S2 (video) tanıtımında da bu konuda bir soru gelmişti ve Uzakdoğu benzer uygulamaların yapıldığını ama Türkiye’de henüz bu konuda resmi bir gelişmenin olduğunu öğrenmiştik.

Son olarak Twitter’da paylaşılan bir görüntüsünü de sizlerle paylaşalım.

İETT mobil ödemeyi test ediyormuş. pic.twitter.com/xvhR4pP7d5

— Ugur Mutlu (@ugumu) November 18, 2015

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kızlarla Şaka Olmazmış İzleyin Neler Oluyor!

Kızlarla Şaka Olmazmış İzleyin Neler Oluyor!

29 Nisan 2016
120 Görüntülenme
Yakında Bu Araçları Kullanabiliriz [Video]

Yakında Bu Araçları Kullanabiliriz [Video]

12 Ocak 2016
115 Görüntülenme
LG G5 almak için 7 neden!

LG G5 almak için 7 neden!

11 Mart 2016
148 Görüntülenme
Türkçe – UTF Çevirici Scripti

Türkçe – UTF Çevirici Scripti

11 Haziran 2015
221 Görüntülenme
Hayrettin Fashion Week 2016

Hayrettin Fashion Week 2016

30 Nisan 2016
124 Görüntülenme