Evden Eve Nakliyat

Kredi Kartı Ödeme Sayfası Tasarımı

Mor Giriş Sayfası Tasarımı

Responsive Form Tasarımı

HTML5 Kayıt Sayfası Form Tasarımı

İnsanlık Tarihin En Etkili 11 Buluşu

Fotoğraf Galeri 24 Mayıs 2016
85 Görüntülenme

Yaşamını idame ettirebilmek için sürekli farklı arayışlar içerisinde olan insanlık yıllar boyu yeni buluşlara imza atmıştır. Kimi zaman yaşamak için olmazsa olmaz olan buluşlar kimi zaman da daha lüks ve daha rahat bir yaşam için bizlere hizmet etmekteidir.

1. Saban

Saban

Toprağın daha hızlı bir şekilde işlenmesini sağlayan. Kısa zaman da daha geniş arazilrer mahsül ekimi için kullanılan saban insanlık tarihi açısından ilk önemli buluşlar arasında yer almaktadır. Günümüzde  teknoloji ile donatılarak halan daha kullanılması ne kadar önemli olduğunun en büyük örneğidir.

2. Tekerlek

Tekerlek

M.Ö 3000’li yıllarda bulunduğu tahmin edilmektedir.
Tekerleğin bulunması ile ulaşım daha yaygın hale gelmiştir. Dönemin tarımsal aletleri içinde kullanılan bir buluş olan tekerlek şübhesiz tarihin akışını değiştirmiştir. Günümüzde bir çok farklı alan da kullanılan çeşitli tekerlekler bulunmaktadır.

3. Kılıç

Kılıç

Tabii ki tekerlek, ilk çağ insanları için hayat kolaylaştırıcı olmasının yanı sıra hayat kurtarıcı özelliklere de sahipti. Ancak bir ayıyı tekerlek ile avlayamazsınız. İnsanın biyolojik olarak ihtiyaç duyduğu eti tüketebilmesi için kullanılan kılıçlar, balta veya bıçaktan daha efektif bir alet olmalarından dolayı insanlık tarihindeki yerlerini almışlardır. Aynı zamanda sert iklim koşullarında hayatta kalabilmek için avladıkları hayvanların derilerini ve tüylerini kullanan ilk insanlar için kılıç, hayat kurtarıcı görevini de üstlenmiştir.

4. Ateş

Ateş

İnsanın ateşle tanışması yıldırım düşmesi ile başladı ve buna benzer tesadüfi nedenlerle oluşmuş yangınlar, çok uzun bir süre dünyadaki tek ateş kaynağı oldu. 1981 yılında Kenya’da ve 1988’de Güney Afrika’da bulunan kanıtlar hominiddenen ilkel insanların bundan 1,42 milyon yıl önce ateşi kontrollü olarak kullandığını ortaya koydu.

5. Kağıt

Kağıt

Çin imparatorluk mahkemesinde görevli bir memur olan T’sai Lun, MS 105 yılında ilk olarak kağıt imalatını gerçekleştirmiştir.Kağıt, geniş kullanım alanına sahip olmasından ve iletişimimizi sağlayan en önemli buluş olmasından ötürü dünyayı değiştiren buluşlar arasında kendine kolaylıkla yer açabilmektedir.

6. Matbaa

Matbaa

İlk matbaa, ağaç oyma tekniği kullanarak, M.S. 593’te Çin’de kurulmuş, ilk basılı gazete de M.S. 700’de Pekin’de çıkmıştır. Sonrasında Gutenberg ve Marco Polo ile bütün Avrupaya ve dünyaya yayılan matbaa, insanlığımızın bugünlere gelmesinde önemli bir pay sahibidir.

7. Elektrik

Elektrik

Elektriği ilk ciddi manada, bilim adamı William Gilbert incelemiştir. 16. Yüzyıl sonlarında, manyetizma ile statik elektrik arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Elektrik yüklerinin, eksi ve artı olarak adlandırılmasını da belirElektriğin en gerçekçi tanımını yapan kişi, Benjamin Franklin olmuştur. Benjamin Franklin’in düşüncesine göre, doğadaki tüm maddelerin bünyesinde elektriksel bir akış vardı. Belli iki madde arasında olan sürtünme, bu akıştan bir bölümünün öteki maddeye geçmesine neden oluyordu. Bu akışın, negatif yüklü elektronlardan oluşmuş olduğunu bugün söyleyebilmekteyiz.lemiştir.

8. Bilgisayar

Bilgisayar

1830′larda Charles Babbage (1792-1871) fark makinesini ve ardından analitik makineyi yapmasıyla hesaplama işlerinin elektro mekanik araçlara yaptırılması ve sonuçların elde edilmesi görüşü doğmuştu. Charles Babbage yaptığı bu makineler ile başarılı sonuçlar elde edememesine rağmen, bilgisayarların temelinin onun tarafından atıldığı kabul edilmektedir.

9. İnternet

İnternet

1950’lerde bilgisayarların gelişmesi ile başlar. Paket ağlarının ilk tasarımları ABD, İngiltere ve Fransa’daki çeşitli laboratuarlarda şekillenmiştir. Her icat gibi, iyisi ve kötüsü bu buluşun kullanılma süreci boyunca görülecektir ancak şimdiden bu listeye girmeye hak kazandığını kolaylıkla söyleyebiliriz.

10. Antibiyotik

Antibiyotik

İnsanlık tarihinin her döneminde, dünyadaki herkes çeşitli bakterilerle savaşmak zorunda kalmışlardır. Bunların bazıları insan metabolizması tarafından tanınıp evrim süresince bu bakterilere bağışıklık sağlamış olsalar da, bazıları -14.yüzyıldaki veba salgını gibi- milyonlarca insanın ölümüne neden olmaktadırlar.

1920’li yılların sonlarına doğru Londralı bir fizikçi olan Alexander Fleming ve öğrencisi Ceci Paine, bir dizi çalışmaların sonucunda penisilini bularak insanlık tarihinin en önemli buluşlarından bir tanesine imzalarını atmışlardır.

11. Konserve

Konserve

insanların besinleri, besin değerlerini kaybetmeden saklamak için geliştirdikleri bir yöntemdir.Evet, dünyada elektrikten DNA’ya, uzay araştırmalarından şu anda bunu okumak için kullandığınız bilgisayara kadar yüzbinlerce bilimsel buluş yapıldı. Ancak yaşam koşullarında hiçbiri elde edilen besinlerin muhafaza edilip uzun süre boyunca bozulmadan saklanabilmesi için bulunan konserveden önemli olmadı. İnsanlığın büyük göçünde, yerleşik hayatlarında, kısaca her yerde, besinlerin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi yaşamımızı büyük ölçüde etkiledi. 1810 yılında İngiliz mucit Peter Durand ilk konservenin patentini aldı. 2 yıl sonra ise Bryan Donkin ve John Hall şişe yerine metal konservelerin kullanılmasına ön ayak olan ilk fabrikayı açtılar. Hele bir düşünün, ister sirke ister limonla yapılsın, turşusuz hayat çekilir miydi?

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
WordPress Interface Kurumsal Tema

WordPress Interface Kurumsal Tema

15 Kasım 2015
195 Görüntülenme
Güneşte dev patlama: GPS sistemleri bozulabilir

Güneşte dev patlama: GPS sistemleri bozulabilir

23 Haziran 2015
64 Görüntülenme
Çift Arka Tekerli Güçlü Traktör [Video]

Çift Arka Tekerli Güçlü Traktör [Video]

1 Aralık 2015
79 Görüntülenme
Huawei P8 tanıtıldı! İşte tüm özellikleri!

Huawei P8 tanıtıldı! İşte tüm özellikleri!

15 Nisan 2015
55 Görüntülenme
Android Oyun İndirme Siteniz Apkindir.Mobi

Android Oyun İndirme Siteniz Apkindir.Mobi

10 Ocak 2016
91 Görüntülenme
Huawei P8’in tüm yeni özellikleri

Huawei P8’in tüm yeni özellikleri

16 Nisan 2015
49 Görüntülenme
LinkedIn Job Search Android Uygulaması Duyuruldu

LinkedIn Job Search Android Uygulaması Duyuruldu

19 Mart 2015
44 Görüntülenme
PHP Türkçe Tarih Saat Yapımı

PHP Türkçe Tarih Saat Yapımı

25 Kasım 2015
155 Görüntülenme