Volkan Bilimci, Aktif Haldeki Volkanın içine Düştü!

Google Oturum Sorunu Üzerine Resmi Açıklama

Google’ın anlık mesajlaşma uygulaması Allo masaüstüne geliyor

Öğrenci odaklı mobil sadakat uygulaması Mumbara, Denizli’den Anadolu’ya yayılmak istiyor

İsviçrelilerin Kabusu Gerçek Oldu: Akıllı Saat Satışları İsviçre Saatlerini Geçti!

Donanım 21 Şubat 2016
187 Görüntülenme

Dünyaca ünlü saat markalarıyla tanınan ve saat dendiğinde ilk akla gelen ülke olan İsviçre’nin korktuğu başına geldi. Akıllı saatlere temkinli (hatta tepkili) yaklaşılan İsviçre’den, bu ürünler piyasaya ilk çıktığı dönemde art arda olumsuz açıklamalar gelmişti. CEO’lardan sektör analistlerine kadar birçok kesim, akıllı saatlerin boş bir heves olduğunu ve asla geleneksel saatleri ve İsviçre markalarını etkilemeyeceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.  Ama Rakamlar öyle demiyor! Aradan geçen birkaç yıllık süreç, pazarı manipüle etme amaçlı demeçlerin işe yaramadığını ortaya çıkardı. Strategy Analytics şirketinin 2015 yılının 4. çeyreğine yönelik verileri, akıllı saat satışlarının ilk kez İsviçre saat markalarının satışlarını geride bıraktığını gösterdi. Bu dönemde, Samsung ve Apple’ın başı çektiği akıllı saat üreticileri toplamda 8.1 milyon adet akıllı saat satışı gerçekleştirdi. İsviçre markalarının aynı dönemdeki satışı ise 7.9 milyon oldu.

 Akıllı Saat Satışlarında Dev Yükseliş Araştırmanın ayrıntıları incelendiğinde, akıllı saat satışlarının geçtiğimiz yıldan bu yıla büyük yol kat ettiği görülüyor. 2014 yılının 4. çeyreğinde 1.9 milyon adetlik satış, bu yılın aynı döneminde 8 milyon sınırını aşmış durumda. Yıllık bazdaki artışın oransal karşılığı ise yüzde 316 olarak hesaplanmış. İsviçre saatlerinin satışlarında ise yıllık bazda yüzde 4.8’lik bir düşüş var. 
   “Büyük lokma ye ama büyük konuşma”
Ufak bir detayı hatırlatmak isterim, İsviçre saat markaları arasında, akıllı saatlere diğerleri gibi soğuk bakmayan bazı markalar var. Bunların en önde geleni ise bizzat kendisi de akıllı saat üreten Tag Heuer markası. Ancak bu istisnalar bütünü etkilemekten oldukça uzak. Çünkü, İsviçre saat üreticilerinin toplam akıllı saat üretimi içerisindeki payı sadece yüzde 1’e ulaşabiliyor. Özetle, Strategy Analytics’in araştırması, akıllı saatlerin hiç de İsviçrelilerin düşündüğü gibi “kof ürünler” olmadığını, aksine uzun vaadede kendilerini sıkıntıya sokabileceğini gösteriyor… Atalarımız ne demiş; “Büyük lokma ye ama büyük konuşma!”      Laptop hediye ediyoruz! Katılmak için tıklayın

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Yok Böyle Savunma [Video]

Yok Böyle Savunma [Video]

21 Ekim 2015
144 Görüntülenme
Sony Android 6.0 Güncellemesini Resmen Başlattı

Sony Android 6.0 Güncellemesini Resmen Başlattı

4 Mart 2016
181 Görüntülenme
Joye E8 mi yoksa Huawei Ascend G7 mi?

Joye E8 mi yoksa Huawei Ascend G7 mi?

4 Nisan 2015
151 Görüntülenme
WordPress Eklentisiz Rastgele 10 Yazı Gösterme

WordPress Eklentisiz Rastgele 10 Yazı Gösterme

24 Ekim 2015
182 Görüntülenme
Apple, apple.car ve apple.auto alan adlarını aldı

Apple, apple.car ve apple.auto alan adlarını aldı

10 Ocak 2016
174 Görüntülenme