Türkiye Drone Ligi başlıyor

Artık Youtube’un da okulu var

Youtube Videolarını Arkadaşlarınızla Birlikte Canlı İzleyin!

28. Yılını Kutlayan WWW.’nin Yaratıcısından Ciddi Uyarı!

İTÜRO 10 Yaşında! – İTÜRO Sona Erdi!

Teknoloji Haberleri 26 Nisan 2016
195 Görüntülenme

 İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü(OTOKON) tarafından ilki 2007 yılında düzenlenen İTÜRO bu sene 10.kez gerçekleştirildi.

İTÜRO, Türkiye’den ve yurtdışından olmak üzere robotik alanında çalışma yapmakta olan her yaştan öğrenciyi, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini İTÜ bünyesinde 10.kez bir araya getirdi.

Türkiye’nin en prestijli robotik organizasyonlarından biri olan ve aynı zamanda uluslararası olma özelliği de taşıyan İTÜRO, bu yıl da alanında uzman kişiler tarafından verilen seminerler, atölye çalışması ve birbirinden ilginç yarışma kategorilerine ev sahipliği yaptı.

İTÜRO 2016 açılış töreni İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker’in konuşması ile başladı. Şeker konuşmasında, İTÜ Robot Olimpiyatlarının Türkiye’de her yaştan katılımcının robotik konusunda bilinçlenmesine ve akademik doğrultularını belirlemelerinde büyük rolü olduğuna dikkat çekerek, organizasyonu düzenleyen öğrenci kulübü olan OTOKON’a teşekkürlerini ve tebriklerini iletti. Ardından tören İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölüm Başkanı ve aynı zamanda OTOKON Akademik Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Eskin’in konuşmasıyla devam etti. İTÜRO’nun 10 yılda gösterdiği büyük gelişime vurgu yapan Eskin’in konuşmasının ardından İTÜRO 2016 altın sponsorlarından Gilbo’nun Kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Halit Calayır’ın konuşması ve İTÜRO 2016 altın sponsorlarından Mitsubishi İş Geliştirme Müdürü CLPA İlçe Müdürü Tolga Bizel’in konuşması yer aldı. Son olarak da Kontrol ve Otomasyon Kulübü Başkanı Mehmet Beşparmak tarafından yapılan konuşma ile açılış töreni sona erdi.

Seminerler ve Atölye Çalışması

İTÜRO 2016’nın birinci gününde verilen Rehabilitasyon ve Medikal Robotlar konulu seminer katılımcılar tarafından büyük oranda ilgi çekti. Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde akademik çalışmalarına devam eden Doç. Dr. Duygun Erol Barkana tarafından katılımcılarla buluşturulan seminerde geçmişten günümüze sunulan robotik sistemler, tıp ve rehabilitasyon alanında yapılan robotik çalışmalar ve Yeditepe Üniversitesi Robot Araştırma Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmaları konuları ele alındı.

Organizasyonun ikinci gününde Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Fazlı Can tarafından verilen Akışlı Ortamlarda Çoklu Sınıflandırıcılar konulu seminerde, robot uygulamalarından borsa işlemlerine kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde yer alan, bilgi akışlı ortamlarda kullanılan çoklu sınıflandırıcıların çalışma ilkeleri ele alındı. Bu semineri İTÜ Kontrol Mühendisliği Doktora Öğrencisi Ufuk Sevim tarafından gerçekleştirilen atölye çalışması izledi. Sevim, atölye çalışmasında hava aracı ve uzay aracı navigasyon ve kontrolü başta olmak üzere mühendisliğin her alanında uygulamaya sahip olan Kalmann Filtresinin Teori ve Uygulamaları konusunu ele aldı.

İTÜRO 2016 son gününde Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan Savaş Dilibal tarafından verilen endüstriyel uygulamalarda kullanılan robotların geleceği ve insansız sualtı araçları, sualtı robotik kaynak ve sualtı arkeolojik çalışmalarda kullanılan robotik sistemler gibi birçok uygulamada yeni tasarımlar oluşturulmasına olanak sağlayan Akıllı Robotik Uygulamaları ve Endüstriyel Robotların Geleceği konulu seminere ev sahipliği yaptı.

Kapanış töreninde ilk olarak, yapılan tüm çalışmalarda İTÜRO ekibine yıllardır büyük desteği olan Alfanorm Mim. Müh. Ltd. Şti. sahibi Ateş Öztan’ın konuşması ve ardından İTÜRO’nın bugüne kadar gösterdiği gelişimde büyük katkısı olan Endüstri Otomasyon Dergisi Sahibi ve ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Turan Türkmen’in konuşması yer aldı. Konuşmaları takiben düzenlenen yarışmalarda dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Ve son olarak kapanış töreni İTÜRO 2016 Genel Koordinatörü Hüseyin Koç’un konuşmasıyla sona erdi.

İTÜRO 2016 kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren yarışmacılar:

 

Sonuclar1

Sonuclar2

Sonuclar3

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Apple Çin’de Güneş Santrali Kuracak

Apple Çin’de Güneş Santrali Kuracak

18 Nisan 2015
173 Görüntülenme
Microsoft Lumia 650 fiyatı ile şaşırtacak!

Microsoft Lumia 650 fiyatı ile şaşırtacak!

15 Şubat 2016
201 Görüntülenme
Project Cars: GOTY Edition Duyuruldu

Project Cars: GOTY Edition Duyuruldu

6 Mart 2016
214 Görüntülenme
Apple yeni iPhoneları 9 Eylülde mi tanıtacak?

Apple yeni iPhoneları 9 Eylülde mi tanıtacak?

8 Ağustos 2015
153 Görüntülenme
Activision’dan Hayalet Avcıları Oyunu Geliyor!

Activision’dan Hayalet Avcıları Oyunu Geliyor!

1 Şubat 0016
273 Görüntülenme