Eklenti için Admin Panelinde Menü ve Alt Menüler Oluşturma | Eklenti Kodlama

Eklenti Tanımlama Yazar Adı, Eklenti Adı, Versiyon Bilgisi | Eklenti Kodlama

Periscope İndirme Bağlantısı ve Uygulama Hakkında Detaylı Bilgi

Ucuza Uçmanın Keyfini Sürün

İzmirli Üniversite Öğrencileri, Telefonla Kontrol Edilebilen Akıllı Priz Geliştirdi

Donanım 12 Mart 2016
122 Görüntülenme

Bugüne kadar geliştirdikleri robotlarla katıldıkları yarışmalarda birçok ödül kazanan Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Ali Selek ve İlker Işık, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Ertok ile Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi Oğuz Çağıran, Doç. Dr. Mustafa Seçmen yürütücülüğünde ve Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ercan’ın danışmanlığında bir akıllı priz geliştirdiler. 

Projede yer alan öğrencilerden Ali Selek, büyük teknoloji şirketlerinin ev otomasyonu ve akıllı ev aletleri alanında birçok yatırımlarının olduğunu belirterek projeleriyle ilgili şunları söyledi: “Ev otomasyonu adına akıllı priz, lamba, kamera ve sensör gibi ürünler piyasaya sunulmuş durumda. Bu tarz ürünleri Türkiye’de pazara sürmek için girişimde bulunan firmalar var, ancak şu anda aktif olarak pazar içinde yer almıyorlar. Biz de buradan yola çıkarak büyük firmaların ürünlerinin yarı fiyatı maliyetle, hali hazırda herkesin evinde bulunan prizlere uyabilecek bir kablosuz tak-çıkar akıllı priz geliştirmek istedik. Ben ve İlker Işık’ın otomasyonunu yaptığımız projede, İbrahim Ertok web tasarımı, Oğuz Çağıran ise mobil uygulamayı geliştirdi.”

Öğrencilerin geliştirdiği bu priz, internete bağlanan akıllı telefon sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun kullanıcının istediği elektronik cihaza ulaşmasını sağlayacak. Uzaktan kontrol edilen her elektrikli cihaz için tüketilen elektriğin miktarı belirlenebilecek. Böylelikle ev içerisinde tüketilen enerji basit bir şekilde optimize edilebilecek. 

Akıllı prizin açılıp kapatılma işlemleri, mobil uygulama ya da bilgisayar üzerinden kontrol edilebilecek. Ayrıca kullanıcı istediği bir tarihte (örneğin 13 Haziran 2016, saat 03:27) cihazın aktif hale gelmesini sağlayabilecek. Herhangi bir elektrik kaçağının kontrolü uzaktan kontrol edilebilecek, mobil uygulamaya gelecek uyarılar sayesinde daha erken önlem alınabilecek.
2 Adet iPhone 6S Hediye Ediyoruz! Katılmak için tıkla.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
19 Günde Yapılan 57 Kat [Video]

19 Günde Yapılan 57 Kat [Video]

23 Kasım 2015
158 Görüntülenme
Doğal Güzellik Alaska Hakkında İlginç Bilgiler

Doğal Güzellik Alaska Hakkında İlginç Bilgiler

29 Mayıs 2016
171 Görüntülenme
Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge: İlk kamera örnekleri

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge: İlk kamera örnekleri

22 Şubat 2016
174 Görüntülenme
Google Play Store, 5.4.10 sürümüne güncellendi!

Google Play Store, 5.4.10 sürümüne güncellendi!

5 Nisan 2015
158 Görüntülenme
İftar ve Sahur Sayacı Scripti

İftar ve Sahur Sayacı Scripti

21 Haziran 2015
358 Görüntülenme