Evden Eve Nakliyat

En Çok Para Kazandıran 20 Meslek

Mr. Robot’tan 10 Efsane Sahne

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

İzmirli Üniversite Öğrencileri, Telefonla Kontrol Edilebilen Akıllı Priz Geliştirdi

Donanım 12 Mart 2016
68 Görüntülenme

Bugüne kadar geliştirdikleri robotlarla katıldıkları yarışmalarda birçok ödül kazanan Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Ali Selek ve İlker Işık, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Ertok ile Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi Oğuz Çağıran, Doç. Dr. Mustafa Seçmen yürütücülüğünde ve Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ercan’ın danışmanlığında bir akıllı priz geliştirdiler. 

Projede yer alan öğrencilerden Ali Selek, büyük teknoloji şirketlerinin ev otomasyonu ve akıllı ev aletleri alanında birçok yatırımlarının olduğunu belirterek projeleriyle ilgili şunları söyledi: “Ev otomasyonu adına akıllı priz, lamba, kamera ve sensör gibi ürünler piyasaya sunulmuş durumda. Bu tarz ürünleri Türkiye’de pazara sürmek için girişimde bulunan firmalar var, ancak şu anda aktif olarak pazar içinde yer almıyorlar. Biz de buradan yola çıkarak büyük firmaların ürünlerinin yarı fiyatı maliyetle, hali hazırda herkesin evinde bulunan prizlere uyabilecek bir kablosuz tak-çıkar akıllı priz geliştirmek istedik. Ben ve İlker Işık’ın otomasyonunu yaptığımız projede, İbrahim Ertok web tasarımı, Oğuz Çağıran ise mobil uygulamayı geliştirdi.”

Öğrencilerin geliştirdiği bu priz, internete bağlanan akıllı telefon sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun kullanıcının istediği elektronik cihaza ulaşmasını sağlayacak. Uzaktan kontrol edilen her elektrikli cihaz için tüketilen elektriğin miktarı belirlenebilecek. Böylelikle ev içerisinde tüketilen enerji basit bir şekilde optimize edilebilecek. 

Akıllı prizin açılıp kapatılma işlemleri, mobil uygulama ya da bilgisayar üzerinden kontrol edilebilecek. Ayrıca kullanıcı istediği bir tarihte (örneğin 13 Haziran 2016, saat 03:27) cihazın aktif hale gelmesini sağlayabilecek. Herhangi bir elektrik kaçağının kontrolü uzaktan kontrol edilebilecek, mobil uygulamaya gelecek uyarılar sayesinde daha erken önlem alınabilecek.
2 Adet iPhone 6S Hediye Ediyoruz! Katılmak için tıkla.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Çelik Tencere Nasıl Yapılır? [Video]

Çelik Tencere Nasıl Yapılır? [Video]

18 Şubat 2016
72 Görüntülenme
Galaxy Note 5’teki S-Pen Sorunu Çözüldü

Galaxy Note 5’teki S-Pen Sorunu Çözüldü

20 Ocak 2016
104 Görüntülenme
Nokia HERE iOS’a Geldi

Nokia HERE iOS’a Geldi

12 Mart 2015
55 Görüntülenme
TTNET Eski abonelerine ücretlerini iade ediyor

TTNET Eski abonelerine ücretlerini iade ediyor

3 Nisan 2015
69 Görüntülenme