Evden Eve Nakliyat

Bootstrap Giriş Sayfası Tasarımı

Kayıt Sayfası Form Tasarımı

Yatay Mailchimp Kayıt Formu

Google Hesap Giriş Sayfası Benzeri Tasarım

John Battelle: Bol sıfırlı yatırımları yeniden değerlendirme ve sindirme aşamasındayız

Teknoloji Haberleri 22 Ekim 2015
54 Görüntülenme

Webrazzi Summit’in bu yılki ağır toplarından John Battelle, konferansın ikinci gününde Arda Kutsal’ın sahnede konuğu oldu. Battelle’in UC Berkeley’de öğrenci olduğu 1984 yılına ve Web 1.0’a uzanan sohbette Battelle yeni bir teknoloji balonu tartışmalarıyla ilgili görüşlerini aktardı.

Bundan 30 yıl önce, bilgisayarla ilk kez karşılaştığı dönemde bunun her şeyi değiştirebilecek bir icat olduğunu düşündüğünü söyleyen Battelle’e göre değişim için artık beklememiz gerekmiyor; gelecek geldi. Bugünün koşullarını 90’ların sonuyla kıyaslayan Battelle, o dönemde web’in üç yıldır ticari olduğunu ve dot com balonunun o günlerde başladığını şöyle aktardı: “O günlerde insanlar Harvard Business School’u, Avrupa’daki ya da Nebraska’daki evlerini bırakıp, Silikon Vadisi’ne geliyorlardı. Twitter’ın kurucu ortağı Ev Williams da bunlardan biriydi ve Nebraska’dan Bay Area’ya taşınıp, kendi blog işini kurmak istiyordu. O dönemde hiç geliri olmayan, iş modeli olmayan şirketlerin halka açıldığını görüyordunuz. İnsanlar hayal ettikleri gelecek için bilet satın almak istiyordu ancak bu bilet leri hiçbir şey yapmayan şirketler satıyordu.”

Web 1.0 döneminin sonunda işe ekonomistlerin gözüyle de yaklaşmak gerektiğini öğrendiklerini söyleyen Battelle, 2001’de ABD’de geniş bantın yaygınlaşmaya başlamasının, bir önceki dönemde hayal edilen fikirlerin gerçeğe dönüşmesini mümkün hale getirdiğini söyledi. Arama ve elbette Google odaklı yeni dönemde, işlemci gücü, veri depolamadaki gelişmeler diğer önemli faktörler, hepinizin bildiği gibi.

Battelle’e göre bugünkü teknoloji ekosistemiyle ilgili en önemli yenilik, değişimin sadece Silikon Vadisi ile sınırlı olmaması. Dünyanın her yerinden gelen girişimler, hayal ettiğimiz gelecek fikrini gerçeğe dönüştürmek için birer aday olabilir. Ancak Battelle’in anlattıklarından çıkan sonuç, bunun 90’ların sonundaki iyimser heyecanı yeniden getirmesi. Herşeyi değiştirecek gelecek için bilet almaya yine hevesli olduğumuzu ancak bol sıfırlı yatırımları şu anda yeniden değerlendirme aşamasında olduğumuzu söyledi Battelle. Şu an bir adım geri atıp, olanları sindirmeye çalışmamız ise oldukça sağlıklı.

Aynı zamanda bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen NewCo‘nun da kurucusu olan Battelle, NewCo’nun Volkswagen ya da benzeri şirketler gibi kapalı kültürün değil, açık ve bağlantılı şirketlerin kurulmasını teşvik etmek için var olduğunu da belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Sony Xperia M5 Avrupa Telefon Piyasasında!

Sony Xperia M5 Avrupa Telefon Piyasasında!

20 Ocak 2016
78 Görüntülenme
Apple online TV servisinin lansmanını 2016ya erteledi

Apple online TV servisinin lansmanını 2016ya erteledi

14 Ağustos 2015
64 Görüntülenme
Çanakkale’de Yeni Bir Canlı Türü Bulundu

Çanakkale’de Yeni Bir Canlı Türü Bulundu

30 Mart 2015
66 Görüntülenme
Intel Skylake İşlemciler Sorunlu mu?

Intel Skylake İşlemciler Sorunlu mu?

15 Ocak 2016
88 Görüntülenme
Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Haziran 2016
100 Görüntülenme
Google Dart ile Android iki kat hızlanacak! [Video]

Google Dart ile Android iki kat hızlanacak! [Video]

11 Mayıs 2015
70 Görüntülenme
ALTO Mail: Google Inboxa rakip yeni e-posta istemcisi

ALTO Mail: Google Inboxa rakip yeni e-posta istemcisi

22 Aralık 2015
73 Görüntülenme
Geleceğin mucitleri aranıyor!

Geleceğin mucitleri aranıyor!

14 Ocak 2016
90 Görüntülenme