Kurumsal Firma Scripti | Alkinoe

Kombi Bakım Servisi Scripti | Alkimedon

Tesisatçı Web Scripti | Alkestis

Spor Salonu Sitesi Scripti | Alkathoos

Kadınların Bunalıma Neden Girdiğinin 7 Sebebi

Fotoğraf Galeri Çarşamba Mayıs 25th, 2016
694 Görüntülenme

Bir kadın hem anne, yeri geldiği zaman hem baba olabiliyor. Bazense anlatmaya çalıştığı şeyleri karşısındaki kişi anlamadığı için kadın cevap vermekten kaçıyor cevap verdikçe yoruluyor, ev işleri, özel hayatı, kendi ailesi, komşuları, yaşadığı şehir, işi, iş arkadaşları, kendi çocukları vs vs saymakla bitmez.. Kadınlar çiçektir derken yalan söylemiyorduk beyler. Her kadın bir çiçek kadar kırılgan ve hassas’tır. O an size kırılmadığını söyler yada bir şey yaptığınızda bir şey olmamış gibi gülümser ama aslında içinde fırtınalar kopar sessiz kalır. Şimdi 7 tane sorunu gözler önüne getirdik ama sizce bu sayı sadece 7 ile mi kalıyor.. Kim bilir daha neler vardır.

1. Aldatılan Kadın

Aldatılan Kadın

Yıldız Tilbe’nin şarkısı gibi, 2 kadın 1 adam olayına döner. Bir kadın aldatıldığı zaman ve eğer aşıksa inanılmaz acı çeker bu bunalım onu günden güne iyice depresyona sokar. Dışarı çıkmak istemez, zaman geçtikçe yavaş yavaş acısı geçse bile o anı gördüğü şeyleri asla unutmaz. Geri dönmek istediğiniz zaman bile 2 kere düşünün bir kadın aldatıldıktan sonra bıraktığınız gibi kalmaz. Kişiden kişiye değişir ama sevginin yerini eğer intikam alırsa yaptığınız hatanın bedelini çok ağır ödersiniz beyler. Yani mantıken tuvaletlerde asılı olan yazılar gibi ”Bulduğunuz gibi bırakın”.

2. Doğum Sonrası Depresyonu

Doğum Sonrası Depresyonu

Ağırlığının etkisiyle,depresyona eğilimli oluyorlar. Birçok yeni anne, loğusa sendromu olarak da bilinen kısa dönemli bir ruh hali değişimi yaşıyor. Bazı kadınlar ise doğum sonrası (postpartum) depresyonu olarak adlandırılan, çok daha ağır etkileri olan ve aktif tedaviyle birlikte duygusal destek de gerektiren bir hastalık geçiriyor. 2006’da Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre doğum ertesi kadınlarda depresyon dahil birçok ruhsal bozuklukluğun ortaya çıkma riski artıyor. Aynı araştırmada doğum sonrası depresyonu yaşayan kadınların hamilelik döneminde de sıklıkla depresif dönemler geçirdikleri ortaya çıktı.

3. Menopoz

Menopoz

Menopoz öncesiyle menopoz arasındaki dönemde hormonal hareketlilik artıyor. Bazı kadınlar bu dönemi sorunsuz atlatabilirken bazılarında depresyon belirtileri gözleniyor. Menopoz sonrasında ise kadınlarda depresyon daha nadir ortaya çıkıyor.

4. İş Hayatı

İş Hayatı

Gerçek şu ki iş hayatında erkeklerle erkek gibi kariyer mücadelesi vermek ve iş stresi kadınların naifliğini zerafetini ve tüm kadınsılığını alıp götürmektedir. Zaten kadınsılık iş hayatında olmaması gereken bir durumdur. Tacizlere ya da en iyimser tabloya göre cinsel bir obje olarak sergilenmeye sebep olur ki bu durum kadınlığa başlı başına hakaret içerir saygısızlık aşşağılama anlamına gelir. Çalışan kadınlar önce kadınsılığını naifliğini törpüler sonra erkek gibi güçlü görünme çabasına girerler. Küfür eden eğitimli kariyerli kadınlara çokça rastlamışsınızdır. Ya da kadınlığını unutmuş adeta bir robota dönmüş orta yaş üstü çalışan kadınlar birer realitedir hayatımızda. Çoklukla da çocuk bakımı ev işleri ve yemek konusunda ihmalkarlık ve beceriksizlikle suçlanan kadınlar iş hayatında da ikinci plana itilmektedir. Ayni isi yapmasına rağmen daha az yetki ve maaşla çalıştırılan kadınlar hamilelik nedeniyle kolayca işten çıkarılabilmektedir ya da evlilik ve çocuk sebebiyle üst mertebelere gelmeleri engellenmekte erkeklere ”Nasılsa bu adam cocuk doğurmayacak işi bırakma ihtimali yok” diyerek pozitif ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.

5. Yalnız yaşayan kadın

Yalnız yaşayan kadın

En büyük doğal düşmanı bir zamanlar kapıcı tabir ettiğimiz apartman görevlileridir. Zira apartman görevlilerinin asal görevlerinden birisi yalnız yaşayan kadınlar hakkında hayat kadını yahut deli olduğu intibasına yol açacak yorumlarda bulunmak, dedikodu yapmaktır. Bu kadınların bakımlı olanına vay o…, bakımsız olanlarına deli lan bu diyenler çoktur. Gece eve geç saatte geldiğinde gören komşularının kötü bakışlarına, çamaşır ipine çamaşırları asacakken yan komşusunun onu süzmesine, bir arkadaşı geldiği zaman mesela erkek arkadaşı olsun dedikodulara yol açmakta bakışlar nedeniyle bunalıma sürüklenmektedir.

6. Kadına Şiddet

Kadına Şiddet

Dayakla sınırlı olmayan şiddettir. Kadın belki dayaktan daha fazla ekonomik şiddete maruz kalır. Bu da eşinin kadına para vermemesidir. Bu tip şiddet ekonomik özgürlüğünü eline alamamış kadınlar için geçerlidir denmemeli. günümüzde bankamatik kartı eşinde olan ve maaşını göremeyen ya da bir sürü faturayı öderken eşi kendi maaşını tek başına yiyen birçok kadın vardır. Mesela yemek yapar beğenmez azar yer, cevap verir dayak yer. Hatta bazen karşısındaki tanımasada yolda laf atılan kadın cevap verdiğinde bile dayak yiyebiliyor. 

7. Aile desteğinin olmaması

Aile desteğinin olmaması

Annesi veya babası tarafından rencide edilmiş, itilip kakılan, ailesinin ondan beklentisi olup ona hiç bir şekilde yardım edilmeyen kadındır. İşte bu kadın tek başına gidip hayatını kurtarıp bir yerlerde kiralık bile olsa bir eve geçebiliyorsa tek yaşasın yada yaşamasın o kadın KADINDIR. 

”Nefes alıyorsak umut var demektir.” derler ya, bu ülkede kadınsan ve tüm kötülüklere rağmen hala nefes alabiliyorsan umut değil de şansın var demektir.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Benzer İçerikler