Evden Eve Nakliyat

90’lı Yılların En Popüler 7 Oyunu

Milli Takımların Sloganları

PHP ile Twitter API Kullanarak Tweet Atma

Kağıt Poşet İle Farkınız Olsun!

Kendinizi 30 saniyede pazarlamanın püf noktaları

Sosyal Medya 19 Ocak 2016
83 Görüntülenme

Kendini sunumunuzu 30 saniyede yapıp, karşınızdakileri fazlasını dinlemeye istekli hale getirebilir misiniz? Peki sadece 30 saniyede ilgiyi nasıl çekersiniz?

İş görüşmesinde olduğunuzu, bir partide sosyalleştiğinizi ya da Warren Buffett’le beklemediğiniz bir anda asansörde denk geldiğinizi düşünün. İşte en zor kısım, ilgi çekici olduğunu insanlara kanıtlama zamanı.

Robert Half insan kaynakları müdürü Paul McDonald, bir çok insanın, kendi uzmanlık alanlarını, ne yaptıklarını, etkileyici bir biçimde anlatamadıklarını dile getiriyor.

McDonald, asansör konuşmanız için 8 önemli noktayı bizimle paylaşıyor.

1- Başarmak istediğiniz hedeften emin olun.

Asansörde şu sorulara cevap vermelisiniz, “Kimsiniz? Ne yapıyorsunuz? Nereye gitmek istiyorsunuz?” ya da “Ne arıyorsunuz?”. Başarmak istediğiniz şeyi bilmediğiniz sürece kimse size yardım edemez. McDonald, özgeçmişinizi ve LinkedIn profilinizi güzel bir gözden geçirmenizi söylüyor. Eğer işsizseniz, nerede olmak ve ne yapmak istediğinize odaklanmalısınız.

2- Ana noktalar

McDonald, özgeçmişinizi LinkedIn profilinizi inceledikten sonra neden mükemmel olduğunuzu açıklayan 4 ana unsuru yazın diyor. İş geçmişinizi, edinimlerinizi, yeteneklerinizi ve hedeflerinizi tartışın. Ana mesajınızın dışındaki hiçbir detaya yer vermeyin.

3- Bir hikaye anlatın.

McDonald, insanların hikayeleri sevdiklerini ve bu hikayelerin, sonradan sizi hatırlamalarını kolaylaştıracağını söylüyor.

Kişisel gelişimde bir guru olan Dale Carnegie, kitabı “Public Speaking and Influencing Men in Business”ta insan beyninin çağrışımlı makineler olduğunu, bu yüzden, konuyla bağlantılı hikaye ve çağrışımların hatırlamada önemli rol aldığını belirtiyor. Baska bir deyişle insanların aklında kalmak istiyorsanız hikaye anlatın ve hikayeniz iyi olsun.

4- Jargondan kaçının.

Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı insanları etkileyecek şekilde açıklayabilmeniz lazım. Bunun için kısaltma yapmaktan ya da sizin sektörünüzde ait, başkalarının anlamayacağı ifadelerden kaçının.
McDonald kompleks ifadelerden kaçınmanın gerçek sanat olduğunu söylüyor. Yaptığınız şeyi, ailenize anlatır gibi benzer bir formülle asansör görüşmesinde anlatmak en iyi strateji olacaktır.
Özellikle finansal ve teknolojik konularda zor terimler seçip konuşmak daha kritik sonuçlar doğurabilir.

5- Diyalog başlatıyor mu emin olun.

Hikayenizi anlattıktan sonra dinleyici daha fazlasını istiyor olmalı. Hikayeniz bunu sağlamıyorsa hemen değiştirin.

6- Zamanlama

Hikayenizin pratiğini yaparken, 30saniyeyi geçirmemeye dikkat edin. Eğer geçiyorsa detayları çıkartın ve yeniden deneyin.

7- Kendinizi videoya kaydedin.

Hikayenizi anlatırken nasıl duruyorsunuz görün. İlgi çekici misiniz? İnandırıcı mısınız?
Sizi dinlerken herkes bir izlenim edinecek, güzel bir intiba bıraktığınızdan emin olun. Rahat olun, doğal da davranın ve hikayenizden emin olun.

8- Arkadaşlarınıza anlatın.

Young toasting friends with coffee cups in a cafe

Hikayenizi hazırladıktan sonra arkadaşlarınıza anlatın ve ne düşündüklerini sorun. Daha iyi olması için tavsiyelerini isteyin. Doğallık kazanıp, yüksek sesle ikna edici şekilde anlatmayı başarana kadar pratik yapmaya devam edin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
2016 model Galaxy J5 ve Galaxy J7 resmen tanıtıldı

2016 model Galaxy J5 ve Galaxy J7 resmen tanıtıldı

21 Nisan 2016
119 Görüntülenme
iPhone 6 Plus’ın LG’nin sitesinde ne işi var?

iPhone 6 Plus’ın LG’nin sitesinde ne işi var?

3 Mayıs 2015
60 Görüntülenme
Düğünden Çıkıp Maça Gittiler [Video]

Düğünden Çıkıp Maça Gittiler [Video]

4 Aralık 2015
65 Görüntülenme