Transparentia Web Site Tasarımı

Spring Bloom Web Site Tasarımı

Smooth & Sleek Web Site Tasarımı

Simplex Web Site Tasarımı

KOBİ’lerin Star Wars’tan çıkarabileceği 10 ders

Sosyal Medya Haberleri Cumartesi Ocak 16th, 2016
195 Görüntülenme

Umduğumuz gibi yeni Star Wars filmi, Star Wars 7 Güç Uyanıyor çok fazla ilgi gördü ve beğenildi. Yaklaşık 40 yıllık film serisinin multi-milyarlık bir işe dönüştüğünü görüyoruz. O yüzden küçük işletme sahiplerinin de bundan ders alabileceğini düşünüyoruz. Aşağıda sizler için çıkarılabilecek bu derslerden 10 tanesini paylaşacağım.

Mükemmel bir fikriniz olsun

George Lucas, içerisinde şövalyelerin, korkunç savaş lordlarının ve prenslerinin ve daha bir çok ortaçağ temasının bulunduğu fütüristtik bir dünya yarattı. Star Wars, yaklaşık 40 yıl boyunca eskimeyen renkli karakterler içeriyor.

Teknolojiyi benimseyin

Orijinal Star Wars filminde bile görsel efektler o dönemde çığır açmıştı. O filmden sonraki tüm serilerde bu gelenek devam etti. Star Wars’ta kullanılan görsel efektler o dönemin en yüksek teknolojisini kullanıyor.

İşi uzmanından öğrenin

Filmi izleyenler bilir Luke Skywalker; Güç’ün yollarını Obi-Wan Kenobi ve Yoda ustalarından öğrendi. Girişimciler de başarılı olabilmek için daha yaşlı ve bilgili mentorlar bulup onlara liderlik etmesini istemelidir.

Aile şirketlerinde babalar ve çocuklar çatışabilir

Original Star Wars filmlerinde sürekli olarak Luke Skywalker ve babası Darth Vader çatıştı. Sonuçta hiç bir zaman aynı fikirde olmadılar. Aile şirketi üyeleri birbiriyle uyuşmadığı sürece kaçınılmaz kötü son da sürpriz olmayacaktır.

Yeni dünyalara yayılın

Diğer ülkelerden gelen insanların veya şirketlerin yeni pazarlara açıldığını görmüşsünüzdür. Yeni Star Wars filmi Amerika pazarından büyük gelir elde etti ama bunun daha büyüğünü de dünya çapındaki film pazarından elde etti.

Zorlu rakiplere karşı savaşın

Star Wars isyancıları zorlu düşman Darth Vader’dan hiç korkmadı. Küçük işletme sahipleri de istatistiklerin kendi aleyhlerine olduğunu düşünebilir. Girişimciler kendi gücüne inanarak en zorlu rakibini bile yenebilir.

Elemanlarınızı eğitin

Küçük işletmeler çalışanlarına yatırım yapıp onları eğiterek, rakiplere karşı savaşa hazır hale getirmelidir. Burda da Star Wars’tan bir örnekle devam edelim: film yapımcıları Harrison Ford’u Han Solo rolünü canlandırması için ikna etti. Bunun karşılığında Harrison Ford gişe gelirlerinin belli bir yüzdeliğinin sahibi oldu.

Pazarlama ve Reklam başarı için dikkat etmeniz gereken kritik noktalarıdır

Star Wars filminin fragmanı aylar öncesinden sunuldu. Daha sonra oyuncaklar, tişörtler ve legolar piyasaya sunuldu. Haftalarca reklam gösterimleri yapıldı. Filmi şimdiye kadar en çok izlenen film yapmak için Harrison Ford ve diğer anahtar oyuncular şimdi röportajlar yapıyor, sosyal medyada insaları filmi izlemeye yönlendiriyor.

Yeterli miktarda finansmanı güvence altına alın

Söylenenlere göre Güç Uyanıyor filminin yapım ücreti 200 milyon dolar ve bu miktar reklam giderlerini içermiyor. Film gösterime girmeden 100 milyon dolarlık bilet önceden alındı. İlk hafta sonunda ise 238 milyon dolarlık geliri geçti. Geri kalan zamanlarda gelecek parayı tahmin etmekte çok olmasa gerek. 200 milyon dolarlık bir yatırım yapmak bizlere çok büyük bir risk gibi gelebilir ama geri dönüş rakamlarına bakınca çok karlı olduğunu söyleyebiliriz. Küçük işletme sahipleri de para kazanmak için para harcamaktan korkmamalı.

Devamı için hazır olun

Her Star Wars filminden sonra insanlar bir sonrakini beklemeye başladı. Her zaman da daha iyisini yaptılar. Sizler de hiç bir zaman yaptığınızın son olacağını düşünmeyin. Ne kadar büyük bir iş yaparsanız yapın sonrakinin daha büyük olması gerektiğini düşünün.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Periscope gitti, Scope geldi!

Periscope gitti, Scope geldi!

Pazar Nisan 2nd, 2017
73 Görüntülenme
Twitter’da büyük değişiklik

Twitter’da büyük değişiklik

Pazar Nisan 2nd, 2017
70 Görüntülenme
Telegram Sesli Arama Özelliğinde de Yüzde 100 Güvenlik Vaat Ediyor

Telegram Sesli Arama Özelliğinde de Yüzde 100 Güvenlik Vaat Ediyor

Cumartesi Nisan 1st, 2017
64 Görüntülenme
Twitter’dan 140 Karakter için Büyük Güncelleme!

Twitter’dan 140 Karakter için Büyük Güncelleme!

Cumartesi Nisan 1st, 2017
66 Görüntülenme
Dünya Çapında Tanınan 150 Sosyal Medya Fenomeni Türkiye Yolcusu!

Dünya Çapında Tanınan 150 Sosyal Medya Fenomeni Türkiye Yolcusu!

Çarşamba Mart 15th, 2017
114 Görüntülenme
Sosyal Medya Devi Twitter’da İşler İyi Gitmiyor

Sosyal Medya Devi Twitter’da İşler İyi Gitmiyor

Çarşamba Mart 15th, 2017
129 Görüntülenme
Bunlar da var!
Yemek Sepeti, 31 Mayıs’ta Rekabet Kurumu’na sözlü savunma yapacak

Yemek Sepeti, 31 Mayıs’ta Rekabet Kurumu’na sözlü savunma yapacak

Pazartesi Nisan 25th, 2016
341 Görüntülenme
Mobile Legends: Bang Bang | Kahraman : Fanny | Android Oyun

Mobile Legends: Bang Bang | Kahraman : Fanny | Android Oyun

Pazartesi Kasım 21st, 2016
553 Görüntülenme