Evden Eve Nakliyat

Web Sitenizi İyileştirin

Responsive Profile Formu

Bootstrap Giriş Sayfası Tasarımı

Kayıt Sayfası Form Tasarımı

KOBİ’lerin Star Wars’tan çıkarabileceği 10 ders

Sosyal Medya 16 Ocak 2016
51 Görüntülenme

Umduğumuz gibi yeni Star Wars filmi, Star Wars 7 Güç Uyanıyor çok fazla ilgi gördü ve beğenildi. Yaklaşık 40 yıllık film serisinin multi-milyarlık bir işe dönüştüğünü görüyoruz. O yüzden küçük işletme sahiplerinin de bundan ders alabileceğini düşünüyoruz. Aşağıda sizler için çıkarılabilecek bu derslerden 10 tanesini paylaşacağım.

Mükemmel bir fikriniz olsun

George Lucas, içerisinde şövalyelerin, korkunç savaş lordlarının ve prenslerinin ve daha bir çok ortaçağ temasının bulunduğu fütüristtik bir dünya yarattı. Star Wars, yaklaşık 40 yıl boyunca eskimeyen renkli karakterler içeriyor.

Teknolojiyi benimseyin

Orijinal Star Wars filminde bile görsel efektler o dönemde çığır açmıştı. O filmden sonraki tüm serilerde bu gelenek devam etti. Star Wars’ta kullanılan görsel efektler o dönemin en yüksek teknolojisini kullanıyor.

İşi uzmanından öğrenin

Filmi izleyenler bilir Luke Skywalker; Güç’ün yollarını Obi-Wan Kenobi ve Yoda ustalarından öğrendi. Girişimciler de başarılı olabilmek için daha yaşlı ve bilgili mentorlar bulup onlara liderlik etmesini istemelidir.

Aile şirketlerinde babalar ve çocuklar çatışabilir

Original Star Wars filmlerinde sürekli olarak Luke Skywalker ve babası Darth Vader çatıştı. Sonuçta hiç bir zaman aynı fikirde olmadılar. Aile şirketi üyeleri birbiriyle uyuşmadığı sürece kaçınılmaz kötü son da sürpriz olmayacaktır.

Yeni dünyalara yayılın

Diğer ülkelerden gelen insanların veya şirketlerin yeni pazarlara açıldığını görmüşsünüzdür. Yeni Star Wars filmi Amerika pazarından büyük gelir elde etti ama bunun daha büyüğünü de dünya çapındaki film pazarından elde etti.

Zorlu rakiplere karşı savaşın

Star Wars isyancıları zorlu düşman Darth Vader’dan hiç korkmadı. Küçük işletme sahipleri de istatistiklerin kendi aleyhlerine olduğunu düşünebilir. Girişimciler kendi gücüne inanarak en zorlu rakibini bile yenebilir.

Elemanlarınızı eğitin

Küçük işletmeler çalışanlarına yatırım yapıp onları eğiterek, rakiplere karşı savaşa hazır hale getirmelidir. Burda da Star Wars’tan bir örnekle devam edelim: film yapımcıları Harrison Ford’u Han Solo rolünü canlandırması için ikna etti. Bunun karşılığında Harrison Ford gişe gelirlerinin belli bir yüzdeliğinin sahibi oldu.

Pazarlama ve Reklam başarı için dikkat etmeniz gereken kritik noktalarıdır

Star Wars filminin fragmanı aylar öncesinden sunuldu. Daha sonra oyuncaklar, tişörtler ve legolar piyasaya sunuldu. Haftalarca reklam gösterimleri yapıldı. Filmi şimdiye kadar en çok izlenen film yapmak için Harrison Ford ve diğer anahtar oyuncular şimdi röportajlar yapıyor, sosyal medyada insaları filmi izlemeye yönlendiriyor.

Yeterli miktarda finansmanı güvence altına alın

Söylenenlere göre Güç Uyanıyor filminin yapım ücreti 200 milyon dolar ve bu miktar reklam giderlerini içermiyor. Film gösterime girmeden 100 milyon dolarlık bilet önceden alındı. İlk hafta sonunda ise 238 milyon dolarlık geliri geçti. Geri kalan zamanlarda gelecek parayı tahmin etmekte çok olmasa gerek. 200 milyon dolarlık bir yatırım yapmak bizlere çok büyük bir risk gibi gelebilir ama geri dönüş rakamlarına bakınca çok karlı olduğunu söyleyebiliriz. Küçük işletme sahipleri de para kazanmak için para harcamaktan korkmamalı.

Devamı için hazır olun

Her Star Wars filminden sonra insanlar bir sonrakini beklemeye başladı. Her zaman da daha iyisini yaptılar. Sizler de hiç bir zaman yaptığınızın son olacağını düşünmeyin. Ne kadar büyük bir iş yaparsanız yapın sonrakinin daha büyük olması gerektiğini düşünün.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
75 Milyon Yıllık Fosile Ait Kan Hücresi Bulundu

75 Milyon Yıllık Fosile Ait Kan Hücresi Bulundu

10 Haziran 2015
75 Görüntülenme
Dünden Bugüne Galaxy S Serisi [İnfografik]

Dünden Bugüne Galaxy S Serisi [İnfografik]

15 Mart 2015
63 Görüntülenme
Kuzey Kore, Instagramı engelledi

Kuzey Kore, Instagramı engelledi

23 Haziran 2015
71 Görüntülenme
Evsiz Adama Acımasız Davranış [Video]

Evsiz Adama Acımasız Davranış [Video]

12 Kasım 2015
57 Görüntülenme
Top 5 Türkiye – EURO 2016 [Video]

Top 5 Türkiye – EURO 2016 [Video]

6 Aralık 2015
52 Görüntülenme
PHP’de PDO ile Veritabanına Veri Ekleme

PHP’de PDO ile Veritabanına Veri Ekleme

3 Ekim 2016
69 Görüntülenme
Formula 1 Aracı ve Tırdan Dünya Rekoru [Video]

Formula 1 Aracı ve Tırdan Dünya Rekoru [Video]

27 Ocak 2016
83 Görüntülenme
Automotive Grade Linux projesi gaza basmaya başladı

Automotive Grade Linux projesi gaza basmaya başladı

10 Haziran 2015
52 Görüntülenme